Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Artvin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,2
2024 katılım
%83,4
yerel seçim
Seçmen
17.796
2024
Sandık
60
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Artvin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Artvin · katılım %83,4MerkezArtvinCHP%45,22%47,43AK Parti%43,74%44,25İYİ Parti%6,02%2,74Yeniden Refah%1,88%1,84Zafer Partisi%0,92%0,58BBP%0,52%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Artvin · katılım %91,4MerkezArtvinKılıçdaroğlu%48,25%46,57Erdoğan%44,05%47,71Sinan Oğan%7,13%5,20Muharrem İnce%0,57%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Artvin · katılım %88,9MerkezArtvinKılıçdaroğlu%51,99%49,32Erdoğan%48,01%50,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Artvin · katılım %91,4MerkezArtvinAK Parti%31,41%36,67CHP%29,99%29,80MHP%15,14%9,54İYİ Parti%13,31%13,22Yeniden Refah%2,67%2,37Zafer Partisi%1,24%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %4,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,3
CHP%37,0
MHP%14,1
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%44,1
Recep Tayyip Erdoğan%43,5
Meral Akşener%10,4
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
CHP%33,4
AK Parti%32,9
İYİ Parti%14,7
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
CHP%52,9
AK Parti%44,9
BTP%1,1
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,3
Recep Tayyip Erdoğan%44,1
Sinan Oğan%7,1
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,4
CHP%30,0
MHP%15,1
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,0
Recep Tayyip Erdoğan%48,0
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%45,2
AK Parti%43,7
İYİ Parti%6,0
Katılım %83,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Balcıoğlu Mah.CHP %44,0%84,7
Dere Mah.CHP %48,7%85,6
Orta Mah.AK Parti %48,9%80,5
Yeni Mah.CHP %46,2%86,9
Çamlık Mah.CHP %47,1%87,1
Çarşı Mah.CHP %47,0%82,1
Çayağzı Mah.AK Parti %49,2%77,9

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Dere Mah.%48,7
Çamlık Mah.%47,1
Çarşı Mah.%47,0
En zayıf
Çayağzı Mah.%39,0
Orta Mah.%40,0
Balcıoğlu Mah.%44,0
AK Parti
En güçlü
Çayağzı Mah.%49,2
Orta Mah.%48,9
Yeni Mah.%45,1
En zayıf
Dere Mah.%39,5
Çarşı Mah.%41,9
Çamlık Mah.%42,2
İYİ Parti
En güçlü
Balcıoğlu Mah.%9,4
Çamlık Mah.%6,9
Dere Mah.%6,6
En zayıf
Yeni Mah.%4,0
Orta Mah.%5,2
Çayağzı Mah.%5,5

Seçime katılım

2024 Yerel%83,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çamlık Mah.%87,1
Yeni Mah.%86,9
Dere Mah.%85,6
Balcıoğlu Mah.%84,7
Çarşı Mah.%82,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çayağzı Mah.%77,9
Orta Mah.%80,5
Çarşı Mah.%82,1
Balcıoğlu Mah.%84,7
Dere Mah.%85,6

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 17.796 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 60 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,2, Recep Tayyip Erdoğan %44,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,0 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,4, CHP %30,0, MHP %15,1, İYİ Parti %13,3, Yeniden Refah %2,7.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %4,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,5 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,58 (Artvin: %4,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 7 mahallenin 5 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Çamlık Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Dere (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Çayağzı (%39,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çayağzı (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%39,5) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çamlık Mah. (%87,0), en düşük katılım Çayağzı Mah. (%77,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.