Murgul Seçim Sonuçları

2014–2024 · Artvin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Murgul’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Murgul’da Recep Tayyip Erdoğan %50,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,0
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
3.626
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Murgul sonuçları Artvin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMurgul, Artvin · katılım %88,5MurgulArtvinCHP%51,01%47,43AK Parti%46,25%44,25Yeniden Refah%1,83%1,84Zafer Partisi%0,36%0,58BTP%0,23%0,28Saadet%0,23%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMurgul, Artvin · katılım %88,1MurgulArtvinErdoğan%46,92%47,71Kılıçdaroğlu%44,80%46,57Sinan Oğan%8,18%5,20Muharrem İnce%0,10%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMurgul, Artvin · katılım %85,8MurgulArtvinErdoğan%50,74%50,68Kılıçdaroğlu%49,26%49,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMurgul, Artvin · katılım %88,1MurgulArtvinAK Parti%35,38%36,67CHP%27,19%29,80İYİ Parti%16,63%13,22MHP%13,05%9,54Yeniden Refah%2,70%2,37Zafer Partisi%0,93%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Murgul’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Murgul’da oyların %13,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 11,7 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,2
CHP%37,4
MHP%5,3
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%44,7
Muharrem İnce%40,7
Meral Akşener%13,3
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,5
CHP%33,0
MHP%15,0
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%58,9
CHP%40,4
Saadet%0,6
Katılım %92,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,9
Kemal Kılıçdaroğlu%44,8
Sinan Oğan%8,2
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,4
CHP%27,2
İYİ Parti%16,6
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Kemal Kılıçdaroğlu%49,3
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
CHP%51,0
AK Parti%46,3
Yeniden Refah%1,8
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Murgul’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Damar Mah.CHP %60,0%92,1
Küre Mah.CHP %49,5%87,9

Altın sandık

Murgul’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%92,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Damar Mah.%92,1
Küre Mah.%87,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Küre Mah.%87,9
Damar Mah.%92,1

Murgul seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Murgul’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Murgul’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,2 ile ikinci oldu.

Murgul’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Murgul’da 3.626 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Murgul’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %46,9, Kemal Kılıçdaroğlu %44,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,7 ile önde çıktı.

Murgul’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,4, CHP %27,2, İYİ Parti %16,6, MHP %13,1, Yeniden Refah %2,7.

Murgul’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Murgul’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Murgul’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Murgul’da oyların %13,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Murgul’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Murgul’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Murgul’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Murgul’da etkin parti sayısı 2,11; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,8 puan.

Murgul’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Murgul’da geçersiz oy oranı %4,36 (Artvin: %4,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Murgul’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Murgul’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Murgul hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Murgul’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Murgul’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Murgul’daki 2 mahallenin 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Murgul’un altın sandığı hangisi?

Murgul’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Murgul, Küre Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,27 puan saptı.

Murgul’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.