Çine Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çine’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çine’de Kemal Kılıçdaroğlu %53,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,1
2024 katılım
%91,0
yerel seçim
Seçmen
39.938
2024
Sandık
159
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çine sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇine, Aydın · katılım %91,0ÇineAydınCHP%53,13%46,87AK Parti%44,13%19,69İYİ Parti%1,00%9,56DP%0,55%1,00Zafer Partisi%0,37%1,23Yeniden Refah%0,31%0,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇine, Aydın · katılım %91,8ÇineAydınKılıçdaroğlu%49,73%56,08Erdoğan%43,93%38,05Sinan Oğan%5,17%5,19Muharrem İnce%1,18%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇine, Aydın · katılım %89,2ÇineAydınKılıçdaroğlu%53,31%59,90Erdoğan%46,69%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇine, Aydın · katılım %91,8ÇineAydınCHP%37,65%35,60AK Parti%35,69%27,87İYİ Parti%11,53%13,10MHP%6,97%8,47Zafer Partisi%1,84%2,25Memleket%1,29%1,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çine’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çine’de oyların %5,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,9 puan.

1 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çaltı Mah.AK Parti → CHP23,526,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%55,3
AK Parti%31,0
MHP%11,1
Katılım %94,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,3
Muharrem İnce%42,1
Meral Akşener%13,0
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,6
CHP%35,3
İYİ Parti%14,9
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%49,4
AK Parti%48,2
DP%1,5
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,7
Recep Tayyip Erdoğan%43,9
Sinan Oğan%5,2
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
CHP%37,7
AK Parti%35,7
İYİ Parti%11,5
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,3
Recep Tayyip Erdoğan%46,7
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
CHP%53,1
AK Parti%44,1
İYİ Parti%1,0
Katılım %91,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çine’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdam Mah.CHP %62,5%107,3
Akçaova Mah.AK Parti %50,3%89,4
Alabayır Mah.AK Parti %58,6%93,7
Altınabat Mah.CHP %54,8%93,6
Altınova Mah.AK Parti %49,8%95,1
Bahçearası Mah.AK Parti %59,1%95,9
Bağlarbaşı Mah.CHP %53,1%101,0
Bedirler Mah.AK Parti %47,1%97,9
Bereket Mah.AK Parti %55,0%97,0
Bucak Mah.AK Parti %52,8%99,4
Bölüntü Mah.CHP %53,6%92,5
Camızağılı Mah.AK Parti %50,6%96,4
Cumalı Mah.CHP %70,6%92,4
Cumhuriyet Mah.CHP %54,4%88,6
Dereli Mah.AK Parti %48,1%94,4
Dorumlar Mah.CHP %60,2%92,3
Doğanyurt Mah.CHP %60,6%94,7
Dutluoluk Mah.CHP %80,3%97,4
Elderesi Mah.AK Parti %51,6%97,7
Esentepe Mah.AK Parti %53,4%96,0

Altın sandık

Çine’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çine’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%86,3
Dutluoluk Mah.%80,3
Cumalı Mah.%70,6
En zayıf
İbrahimkavağı Mah.%29,2
Topçam Mah.%32,4
Bahçearası Mah.%34,0
AK Parti
En güçlü
İbrahimkavağı Mah.%64,6
Topçam Mah.%62,2
Kavşıt Mah.%60,2
En zayıf
Yeniköy Mah.%12,6
Dutluoluk Mah.%17,9
Cumalı Mah.%27,7

Seçime katılım

2024 Yerel%91,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacıpaşalar Mah.%99,0
Mutaflar Mah.%98,9
Kavşıt Mah.%98,0
İbrahimkavağı Mah.%97,9
Yeniköy Mah.%97,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ovacık Mah.%78,5
Hamitabat Mah.%84,8
Şevketiye Mah.%86,1
Yeni Mah.%86,6
Karakollar Mah.%88,5

Çine seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çine’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çine’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,1 ile ikinci oldu.

Çine’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çine’de 39.938 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 159 sandıkta kullanıldı.

Çine’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,7, Recep Tayyip Erdoğan %43,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,3 ile önde çıktı.

Çine’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,6, AK Parti %35,7, İYİ Parti %11,5, MHP %7,0, Zafer Partisi %1,8.

Çine’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çine’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çine’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çine’de oyların %5,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Çine’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Çaltı Mah..

Çine’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çine’de etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,0 puan.

Çine’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çine’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çine’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çine’de geçersiz oy oranı %4,71 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Çine’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çine’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çine hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çine’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Çine’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çine’deki 72 mahallenin 40 tanesinde CHP, 32 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çine’nin altın sandığı hangisi?

Çine’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çine, Doğanyurt Mah., 1042 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Çine’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%86,3) mahallesinde, en düşük oyu İbrahimkavağı (%29,2) mahallesinde aldı.

Çine’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İbrahimkavağı (%64,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%12,6) mahallesinde aldı.

Çine’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacıpaşalar Mah. (%99,0), en düşük katılım Ovacık Mah. (%78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.