İncirliova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İncirliova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İncirliova’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,2
2024 katılım
%81,5
yerel seçim
Seçmen
41.408
2024
Sandık
130
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İncirliova sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİncirliova, Aydın · katılım %81,5İncirliovaAydınAK Parti%47,25%19,69CHP%46,38%46,87Yeniden Refah%1,87%0,94İYİ Parti%1,69%9,56Zafer Partisi%1,59%1,23Saadet%0,24%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİncirliova, Aydın · katılım %89,4İncirliovaAydınKılıçdaroğlu%47,42%56,08Erdoğan%46,87%38,05Sinan Oğan%5,14%5,19Muharrem İnce%0,58%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİncirliova, Aydın · katılım %86,8İncirliovaAydınKılıçdaroğlu%50,96%59,90Erdoğan%49,04%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİncirliova, Aydın · katılım %89,4İncirliovaAydınAK Parti%32,94%27,87CHP%29,93%35,60İYİ Parti%12,04%13,10MHP%11,88%8,47Yeşil Sol Parti%5,74%7,24Zafer Partisi%2,07%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İncirliova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İncirliova’da oyların %19,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Acarlar Mah.DSP → Millet İttifakı64,25,7
Yazıdere Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı38,331,9
Eğrek Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı18,621,2
Karabağ Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı18,220,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%33,4
AK Parti%32,6
CHP%31,6
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,1
Muharrem İnce%38,5
Meral Akşener%10,5
Katılım %85,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,6
CHP%31,1
İYİ Parti%12,5
Katılım %85,5
2019 YerelYerel
İYİ Parti%40,4
MHP%39,3
DSP%16,9
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,4
Recep Tayyip Erdoğan%46,9
Sinan Oğan%5,1
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,9
CHP%29,9
İYİ Parti%12,0
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,0
Recep Tayyip Erdoğan%49,0
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
AK Parti%47,3
CHP%46,4
Yeniden Refah%1,9
Katılım %81,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İncirliova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acarlar Mah.CHP %51,0%71,0
Akçeşme Mah.CHP %84,3%91,4
Arpadere Mah.AK Parti %47,7%96,4
Arzular Mah.CHP %67,0%94,9
Atatürk Mah.AK Parti %48,1%81,0
Beyköy Mah.AK Parti %58,6%98,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti %47,7%80,4
Dereağzı Mah.CHP %49,5%94,9
Erbeyli Mah.CHP %57,9%89,6
Eğrek Mah.AK Parti %59,6%87,9
Gerenkova Mah.CHP %57,7%83,7
Hacıaliobası Mah.CHP %53,5%88,5
Hamitler Mah.CHP %57,1%109,6
Hürriyet Mah.AK Parti %47,0%84,2
Karabağ Mah.AK Parti %59,0%91,5
Karagözler Mah.AK Parti %53,8%99,6
Kurtuluş Mah.CHP %50,1%85,1
Köprüova Mah.AK Parti %54,3%100,0
Osmanbükü Mah.CHP %50,5%92,5
Palamut Mah.AK Parti %47,5%98,4

Altın sandık

İncirliova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İncirliova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yazıdere Mah.%65,5
Eğrek Mah.%59,6
Karabağ Mah.%59,0
En zayıf
Gerenkova Mah.%36,8
Erbeyli Mah.%37,9
Sınırteke Mah.%40,8
CHP
En güçlü
Erbeyli Mah.%57,9
Gerenkova Mah.%57,7
Sınırteke Mah.%53,5
En zayıf
Yazıdere Mah.%32,6
Eğrek Mah.%35,9
Beyköy Mah.%36,7

Seçime katılım

2024 Yerel%81,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beyköy Mah.%98,1
Dereağzı Mah.%94,9
Yazıdere Mah.%94,2
Osmanbükü Mah.%92,5
Karabağ Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Acarlar Mah.%71,0
İstiklal Mah.%80,4
Cumhuriyet Mah.%80,4
Atatürk Mah.%81,0
Sandıklı Mah.%81,3

İncirliova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İncirliova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İncirliova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,4 ile ikinci oldu.

İncirliova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İncirliova’da 41.408 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 130 sandıkta kullanıldı.

İncirliova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,4, Recep Tayyip Erdoğan %46,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 ile önde çıktı.

İncirliova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,9, CHP %29,9, İYİ Parti %12,0, MHP %11,9, Yeşil Sol Parti %5,7.

İncirliova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İncirliova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

İncirliova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İncirliova’da oyların %19,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,2 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

İncirliova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Acarlar Mah., Yazıdere Mah., Eğrek Mah..

İncirliova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İncirliova’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,9 puan.

İncirliova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İncirliova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İncirliova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İncirliova’da geçersiz oy oranı %5,07 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

İncirliova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İncirliova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İncirliova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İncirliova’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

İncirliova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İncirliova’daki 28 mahallenin 17 tanesinde AK Parti, 11 tanesinde CHP birinci çıktı.

İncirliova’nın altın sandığı hangisi?

İncirliova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İncirliova, Cumhuriyet Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,3 puan saptı.

İncirliova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yazıdere (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Gerenkova (%36,8) mahallesinde aldı.

İncirliova’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Erbeyli (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Yazıdere (%32,6) mahallesinde aldı.

İncirliova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyköy Mah. (%98,1), en düşük katılım Acarlar Mah. (%71,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.