Karacasu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Karacasu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. MHP %36,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karacasu’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Karacasu sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Karacasu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Karacasu’da oyların %17,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 15,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tekeliler Mah. | MHP → Millet İttifakı | 40,8 | 47,2 |
| Bereketli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 36,7 | 63,2 |
| Ataköy Mah. | MHP → Millet İttifakı | 25,8 | 20,6 |
| Küçükdağlı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 25,5 | 30,4 |
| Yaykın Mah. | MHP → Millet İttifakı | 21,5 | 27,9 |
| Karacaören Mah. | MHP → Millet İttifakı | 19,2 | 24,0 |
| Cuma Mah. | MHP → Millet İttifakı | 19,2 | 16,8 |
| Güzelbeyli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 18,8 | 9,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Karacasu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alemler Mah. | CHP %84,1 | %98,0 |
| Ataeymir Mah. | CHP %56,6 | %90,2 |
| Ataköy Mah. | CHP %48,0 | %94,8 |
| Aşağıgörle Mah. | MHP %34,7 | %93,8 |
| Bahçeköy Mah. | CHP %56,3 | %99,0 |
| Bereketli Mah. | CHP %78,6 | %99,1 |
| Bingeç Mah. | CHP %52,5 | %100,0 |
| Büyükdağlı Mah. | CHP %74,3 | %94,9 |
| Cabi Mah. | CHP %52,3 | %83,6 |
| Cuma Mah. | CHP %53,9 | %85,9 |
| Dedeler Mah. | CHP %61,3 | %94,9 |
| Dereköy Mah. | CHP %55,5 | %96,7 |
| Dikmen Mah. | MHP %50,9 | %96,6 |
| Esençay Mah. | CHP %50,3 | %89,1 |
| Geyre Mah. | CHP %47,2 | %88,8 |
| Görle Mah. | CHP %53,7 | %92,9 |
| Güzelbeyli Mah. | CHP %43,9 | %94,1 |
| Güzelköy Mah. | MHP %53,7 | %93,4 |
| Hacıhıdırlar Mah. | CHP %66,7 | %92,0 |
| Işıklar Mah. | CHP %49,1 | %91,0 |
Altın sandık
Karacasu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Karacasu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Karacasu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Karacasu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Karacasu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. MHP %36,8 ile ikinci oldu.
Karacasu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Karacasu’da 14.493 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 64 sandıkta kullanıldı.
Karacasu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,8, Recep Tayyip Erdoğan %45,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,7 ile önde çıktı.
Karacasu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %35,9, AK Parti %34,1, İYİ Parti %11,4, MHP %9,6, Zafer Partisi %2,0.
Karacasu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Karacasu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Karacasu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Karacasu’da oyların %17,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 15,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Karacasu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Tekeliler Mah., Bereketli Mah., Ataköy Mah..
Karacasu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Karacasu’da etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 17,0 puan.
Karacasu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 3,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Karacasu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Karacasu’da geçersiz oy oranı %6,98 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Karacasu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karacasu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Karacasu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karacasu’da CHP 3 kez, AK Parti 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Karacasu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Karacasu’daki 38 mahallenin 31 tanesinde CHP, 7 tanesinde MHP birinci çıktı.
Karacasu’nun altın sandığı hangisi?
Karacasu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karacasu, Yaylalı Mah., 1054 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,15 puan saptı.
Karacasu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Alemler (%84,1) mahallesinde, en düşük oyu Palamutçuk (%18,8) mahallesinde aldı.
Karacasu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Palamutçuk (%78,1) mahallesinde, en düşük oyu Alemler (%11,7) mahallesinde aldı.
Karacasu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alemler Mah. (%98,0), en düşük katılım Yaylalı Mah. (%80,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.