Karpuzlu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Karpuzlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karpuzlu’da Recep Tayyip Erdoğan %62,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Karpuzlu sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Karpuzlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Karpuzlu’da oyların %30,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tekeler Mah. | Cumhur İttifakı → DP | 85,8 | 76,1 |
| Orta Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 28,9 | 3,3 |
| Abak Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 28,5 | 25,1 |
| Bayraktepe Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 25,6 | 6,5 |
| Tütünlük Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 24,2 | 5,4 |
| Yeni Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 22,7 | 23,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abak Mah. | AK Parti %54,0 | %94,3 |
| Akçaabat Mah. | AK Parti %52,9 | %94,7 |
| Bayraktepe Mah. | AK Parti %40,8 | %92,6 |
| Cumalar Mah. | AK Parti %64,7 | %101,5 |
| Ektirli Mah. | AK Parti %47,6 | %95,9 |
| Gölcük Mah. | CHP %53,1 | %92,4 |
| Güney Mah. | AK Parti %42,5 | %91,2 |
| Hatıpkışla Mah. | AK Parti %49,6 | %89,6 |
| Işıklar Mah. | AK Parti %45,2 | %97,5 |
| Koğuk Mah. | AK Parti %76,5 | %93,4 |
| Meriçler Mah. | AK Parti %64,9 | %99,1 |
| Mutluca Mah. | CHP %47,5 | %100,0 |
| Orta Mah. | AK Parti %37,0 | %94,4 |
| Ovapınarı Mah. | CHP %66,6 | %97,3 |
| Tekeler Mah. | DP %84,9 | %93,3 |
| Tütünlük Mah. | AK Parti %40,4 | %90,3 |
| Ulukonak Mah. | CHP %58,9 | %96,0 |
| Umcular Mah. | AK Parti %63,1 | %94,3 |
| Yağşılar Mah. | AK Parti %48,8 | %98,6 |
| Yeni Mah. | AK Parti %51,1 | %88,7 |
Altın sandık
Karpuzlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Karpuzlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Karpuzlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Karpuzlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Karpuzlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,5 ile ikinci oldu.
Karpuzlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’da 8.825 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 39 sandıkta kullanıldı.
Karpuzlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,0, Kemal Kılıçdaroğlu %35,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,4 ile önde çıktı.
Karpuzlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %38,0, CHP %24,8, MHP %19,2, İYİ Parti %10,7, Zafer Partisi %1,5.
Karpuzlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Karpuzlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Karpuzlu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Karpuzlu’da oyların %30,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,2 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Karpuzlu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Tekeler Mah., Orta Mah., Abak Mah..
Karpuzlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’da etkin parti sayısı 3,22; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 8,3 puan.
Karpuzlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Karpuzlu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’da geçersiz oy oranı %6,23 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Karpuzlu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karpuzlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Karpuzlu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karpuzlu’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Karpuzlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Karpuzlu’daki 23 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde CHP, 2 tanesinde DP birinci çıktı.
Karpuzlu’nun altın sandığı hangisi?
Karpuzlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karpuzlu, Orta Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,67 puan saptı.
Karpuzlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Koğuk (%76,5) mahallesinde, en düşük oyu Tekeler (%8,9) mahallesinde aldı.
Karpuzlu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ovapınarı (%66,6) mahallesinde, en düşük oyu Tekeler (%5,2) mahallesinde aldı.
Karpuzlu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %93,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yağşılar Mah. (%98,6), en düşük katılım Yeni Mah. (%88,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.