Kuyucak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kuyucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kuyucak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %52,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,1
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
21.188
2024
Sandık
75
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kuyucak sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKuyucak, Aydın · katılım %88,8KuyucakAydınCHP%51,15%46,87AK Parti%46,85%19,69Yeniden Refah%0,37%0,94Zafer Partisi%0,36%1,23Saadet%0,31%0,38BTP%0,25%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKuyucak, Aydın · katılım %91,1KuyucakAydınKılıçdaroğlu%49,19%56,08Erdoğan%45,03%38,05Sinan Oğan%4,76%5,19Muharrem İnce%1,02%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKuyucak, Aydın · katılım %89,3KuyucakAydınKılıçdaroğlu%52,16%59,90Erdoğan%47,84%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKuyucak, Aydın · katılım %91,1KuyucakAydınCHP%36,83%35,60AK Parti%31,99%27,87İYİ Parti%11,59%13,10MHP%11,48%8,47Zafer Partisi%1,83%2,25Memleket%0,89%1,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kuyucak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kuyucak’ta oyların %9,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mustafapaşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,19,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,1
CHP%37,7
MHP%14,0
Katılım %91,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,2
Muharrem İnce%39,4
Meral Akşener%13,9
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,2
CHP%35,0
İYİ Parti%15,1
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
AK Parti%55,4
İYİ Parti%42,7
DSP%0,7
Katılım %91,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,2
Recep Tayyip Erdoğan%45,0
Sinan Oğan%4,8
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
CHP%36,8
AK Parti%32,0
İYİ Parti%11,6
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,2
Recep Tayyip Erdoğan%47,8
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%46,9
Yeniden Refah%0,4
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kuyucak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksaz Mah.AK Parti %49,6%95,8
Aydınoğlu Mah.CHP %52,6%93,1
Azizabat Mah.CHP %71,0%96,3
Başaran Mah.CHP %56,6%85,6
Belenova Mah.AK Parti %90,8%94,4
Beseylul (merkez) Mah.CHP %51,2%92,4
Beşeylül Mah.CHP %57,9%86,0
Bucakköy Mah.AK Parti %51,4%95,2
Cumhuriyet Mah.CHP %63,6%84,8
Dereköy Mah.CHP %50,0%98,2
Fatih Mah.CHP %63,0%86,2
Gencelli Mah.CHP %59,1%90,5
Gencellidere Mah.CHP %77,3%99,3
Horsunlu Mah.AK Parti %50,6%88,0
Karapınar Mah.CHP %59,7%92,8
Kayran Mah.CHP %51,9%91,2
Kurtulus (horsunlu) Mah.CHP %54,1%86,8
Kurtuluş Mah.CHP %60,4%88,2
Musakolu Mah.CHP %63,8%97,3
Mustafapaşa Mah.CHP %54,5%86,6

Altın sandık

Kuyucak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kuyucak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sarıcaova Mah.%89,1
Azizabat Mah.%71,0
Cumhuriyet Mah.%63,6
En zayıf
Pamukören Mah.%29,3
Yöre Mah.%31,8
Taşoluk Mah.%33,7
AK Parti
En güçlü
Pamukören Mah.%68,6
Yöre Mah.%66,7
Taşoluk Mah.%63,5
En zayıf
Sarıcaova Mah.%9,7
Azizabat Mah.%26,7
Cumhuriyet Mah.%34,4

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%91,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıyakacık Mah.%99,4
Azizabat Mah.%96,3
Bucakköy Mah.%95,2
Çamdibi Mah.%94,6
Çobanisa Mah.%93,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pamukören Mah.%81,0
Cumhuriyet Mah.%84,8
Yeni Mah.%84,9
Yakuppaşa Mah.%85,6
Başaran Mah.%85,6

Kuyucak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kuyucak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kuyucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,9 ile ikinci oldu.

Kuyucak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kuyucak’ta 21.188 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 75 sandıkta kullanıldı.

Kuyucak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,2, Recep Tayyip Erdoğan %45,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,2 ile önde çıktı.

Kuyucak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,8, AK Parti %32,0, İYİ Parti %11,6, MHP %11,5, Zafer Partisi %1,8.

Kuyucak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kuyucak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kuyucak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kuyucak’ta oyların %9,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kuyucak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Mustafapaşa Mah..

Kuyucak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kuyucak’ta etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,3 puan.

Kuyucak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kuyucak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kuyucak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kuyucak’ta geçersiz oy oranı %6,25 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kuyucak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kuyucak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kuyucak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kuyucak’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Kuyucak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kuyucak’taki 36 mahallenin 22 tanesinde CHP, 14 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kuyucak’ın altın sandığı hangisi?

Kuyucak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kuyucak, Kayran Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Kuyucak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sarıcaova (%89,1) mahallesinde, en düşük oyu Pamukören (%29,3) mahallesinde aldı.

Kuyucak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pamukören (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Sarıcaova (%9,7) mahallesinde aldı.

Kuyucak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıyakacık Mah. (%99,4), en düşük katılım Pamukören Mah. (%81,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.