Nazilli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nazilli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nazilli’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,7
2024 katılım
%79,8
yerel seçim
Seçmen
122.761
2024
Sandık
399
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nazilli sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNazilli, Aydın · katılım %79,8NazilliAydınCHP%48,72%46,87AK Parti%33,42%19,69Memleket%5,50%0,91İYİ Parti%5,12%9,56DEM Parti%3,03%2,59Zafer Partisi%1,29%1,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNazilli, Aydın · katılım %89,9NazilliAydınKılıçdaroğlu%51,64%56,08Erdoğan%41,05%38,05Sinan Oğan%6,52%5,19Muharrem İnce%0,79%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNazilli, Aydın · katılım %86,2NazilliAydınKılıçdaroğlu%56,51%59,90Erdoğan%43,49%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNazilli, Aydın · katılım %89,9NazilliAydınCHP%32,71%35,60AK Parti%32,18%27,87İYİ Parti%13,27%13,10MHP%7,59%8,47Yeşil Sol Parti%5,58%7,24Zafer Partisi%2,77%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nazilli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nazilli’de oyların %14,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti62 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çobanlar Mah.Cumhur İttifakı (aynı)36,32,0
Demirciler Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,112,4
Bekirler Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı32,940,0
Eycelli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı32,021,3
Bağcıllı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,429,5
Bereketli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı26,839,1
Kocakesik Mah.Cumhur İttifakı (aynı)25,90,6
Durasıllı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı24,97,7
Aksu Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı24,825,9
Hamzallı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı22,69,5
Karahallı Mah.Cumhur İttifakı (aynı)20,42,8
Derebaşı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı18,43,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%42,4
AK Parti%29,3
CHP%24,5
Katılım %90,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%40,9
Muharrem İnce%39,3
Meral Akşener%14,1
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,6
CHP%30,1
İYİ Parti%17,7
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
İYİ Parti%48,3
MHP%45,0
HDP%3,4
Katılım %86,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%41,1
Sinan Oğan%6,5
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%32,7
AK Parti%32,2
İYİ Parti%13,3
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,5
Recep Tayyip Erdoğan%43,5
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
CHP%48,7
AK Parti%33,4
Memleket%5,5
Katılım %79,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nazilli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.CHP %51,3%91,7
Aksu Mah.CHP %54,1%96,6
Altıntaş Mah.CHP %57,9%78,9
Apaklar Mah.AK Parti %40,2%101,5
Arslanlı Mah.CHP %48,6%79,1
Aydoğdu Mah.CHP %52,4%77,1
Aşağıyakacık Mah.AK Parti %57,7%96,8
Aşağıörencik Mah.AK Parti %60,3%94,9
Bayındır Mah.CHP %66,7%98,1
Bağcıllı Mah.CHP %49,3%88,0
Bekirler Mah.CHP %57,1%96,3
Bereketli Mah.CHP %60,6%93,1
Beğerli Mah.CHP %53,1%87,6
Bozyurt Mah.AK Parti %46,6%89,3
Cumhuriyet Mah.CHP %55,0%76,5
Dallıca Mah.CHP %48,8%83,0
Demirciler Mah.AK Parti %41,9%98,1
Dereağzı Mah.AK Parti %50,0%95,7
Derebaşı Mah.AK Parti %46,1%98,0
Dualar Mah.CHP %47,5%96,4

Altın sandık

Nazilli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nazilli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Bayındır Mah.%66,7
Uzunçam Mah.%65,4
Esenköy Mah.%64,3
En zayıf
Prof. Muammer Aksoy Mah.%21,6
Hisarcık Mah.%22,6
Kozdere Mah.%24,5
AK Parti
En güçlü
Hisarcık Mah.%65,5
Kozdere Mah.%62,4
Aşağıörencik Mah.%60,3
En zayıf
Esenköy Mah.%22,6
Bekirler Mah.%23,4
Bağcıllı Mah.%23,4
Memleket
En güçlü
Bağcıllı Mah.%18,5
Pirlibey Mah.%13,9
Ovacık Mah.%11,6
En zayıf
Aşağıörencik Mah.%1,2
Işıklar Mah.%1,4
Yaylapınar Mah.%1,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kozdere Mah.%98,5
Demirciler Mah.%98,1
Bayındır Mah.%98,1
Derebaşı Mah.%98,0
Aşağıyakacık Mah.%96,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sümer Mah.%70,0
Karaçay Mah.%71,8
Yıldıztepe Mah.%74,2
İsabeyli Mah.%75,2
Şirinevler Mah.%75,5

Nazilli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nazilli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nazilli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,4 ile ikinci oldu.

Nazilli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nazilli’de 122.761 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 399 sandıkta kullanıldı.

Nazilli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,6, Recep Tayyip Erdoğan %41,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,5 ile önde çıktı.

Nazilli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %32,7, AK Parti %32,2, İYİ Parti %13,3, MHP %7,6, Yeşil Sol Parti %5,6.

Nazilli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nazilli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nazilli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nazilli’de oyların %14,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Nazilli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Çobanlar Mah., Demirciler Mah., Bekirler Mah..

Nazilli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nazilli’de etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,3 puan.

Nazilli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Nazilli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nazilli’de geçersiz oy oranı %4,94 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Nazilli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nazilli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Nazilli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nazilli’de CHP 2 kez, MHP 1 kez, AK Parti 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Nazilli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nazilli’deki 83 mahallenin 46 tanesinde CHP, 36 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Nazilli’nin altın sandığı hangisi?

Nazilli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nazilli, Çapahasan Mah., 1076 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Nazilli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bayındır (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Prof. Muammer Aksoy (%21,6) mahallesinde aldı.

Nazilli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hisarcık (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Esenköy (%22,6) mahallesinde aldı.

Nazilli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kozdere Mah. (%98,5), en düşük katılım Sümer Mah. (%70,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.