Amasra Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bartın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Amasra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Amasra’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,2
2024 katılım
%81,0
yerel seçim
Seçmen
5.035
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Amasra sonuçları Bartın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAmasra, Bartın · katılım %81,0AmasraBartınCHP%46,24%44,74AK Parti%43,15%11,61DEVA%7,31%0,74Zafer Partisi%1,45%1,83Yeniden Refah%0,84%4,17İYİ Parti%0,41%2,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAmasra, Bartın · katılım %86,6AmasraBartınKılıçdaroğlu%48,10%36,49Erdoğan%45,51%56,10Sinan Oğan%5,28%6,43Muharrem İnce%1,11%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAmasra, Bartın · katılım %84,4AmasraBartınKılıçdaroğlu%50,83%40,00Erdoğan%49,17%60,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAmasra, Bartın · katılım %87,5AmasraBartınCHP%42,20%31,65AK Parti%27,39%36,04MHP%20,99%23,49Yeniden Refah%1,81%1,76Zafer Partisi%1,33%1,45Memleket%0,89%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Amasra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Amasra’da oyların %12,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%53,3
AK Parti%31,0
MHP%12,3
Katılım %88,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,9
Muharrem İnce%43,2
Meral Akşener%7,7
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
CHP%37,2
AK Parti%35,1
MHP%14,9
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
CHP%44,7
AK Parti%26,9
MHP%13,7
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,1
Recep Tayyip Erdoğan%45,5
Sinan Oğan%5,3
Katılım %86,6
2023 MVMilletvekili
CHP%42,2
AK Parti%27,4
MHP%21,0
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,8
Recep Tayyip Erdoğan%49,2
Katılım %84,4
2024 YerelYerel
CHP%46,2
AK Parti%43,2
DEVA%7,3
Katılım %81,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Amasra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Boztepe Mah.CHP %46,2%80,3
Fatih Mah.CHP %49,0%81,5
Kaleiçi Mah.AK Parti %43,2%79,0
Kaleşah Mah.CHP %47,0%82,5
Kum Mah.CHP %45,2%80,1

Altın sandık

Amasra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%81,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,4 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kaleşah Mah.%82,5
Fatih Mah.%81,5
Kum Mah.%80,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kum Mah.%80,1
Fatih Mah.%81,5
Kaleşah Mah.%82,5

Amasra seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Amasra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Amasra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,1 ile ikinci oldu.

Amasra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Amasra’da 5.035 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Amasra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,1, Recep Tayyip Erdoğan %45,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,8 ile önde çıktı.

Amasra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %42,2, AK Parti %27,4, MHP %21,0, Yeniden Refah %1,8, Zafer Partisi %1,3.

Amasra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Amasra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Amasra’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Amasra’da oyların %12,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,9 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Amasra’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Amasra’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Amasra’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Amasra’da etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,1 puan.

Amasra’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Amasra’da geçersiz oy oranı %3,38 (Bartın: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Amasra’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Amasra’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Amasra hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Amasra’da CHP 5 kez birinci oldu.

Amasra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Amasra’daki 5 mahallenin 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Amasra’nın altın sandığı hangisi?

Amasra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Amasra, Kum Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,1 puan saptı.

Amasra’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaleşah Mah. (%82,5), en düşük katılım Kum Mah. (%80,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bartın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.