Kurucaşile Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bartın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kurucaşile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %47,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kurucaşile’de Recep Tayyip Erdoğan %56,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,4
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
1.527
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kurucaşile sonuçları Bartın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKurucaşile, Bartın · katılım %84,4KurucaşileBartınCHP%51,42%44,74AK Parti%47,03%11,61Yeniden Refah%0,65%4,17Zafer Partisi%0,41%1,83Millet%0,32%0,29BTP%0,16%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKurucaşile, Bartın · katılım %85,6KurucaşileBartınErdoğan%53,83%56,10Kılıçdaroğlu%41,29%36,49Sinan Oğan%3,77%6,43Muharrem İnce%1,11%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKurucaşile, Bartın · katılım %83,6KurucaşileBartınErdoğan%56,88%60,00Kılıçdaroğlu%43,12%40,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKurucaşile, Bartın · katılım %85,6KurucaşileBartınCHP%35,23%31,65AK Parti%32,88%36,04MHP%22,70%23,49Yeniden Refah%1,26%1,76TKP%1,07%0,21Zafer Partisi%0,96%1,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kurucaşile’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kurucaşile’de oyların %17,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 15,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Şile Mah.Cumhur İttifakı → CHP19,72,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,3
CHP%45,9
MHP%5,5
Katılım %87,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,3
Muharrem İnce%33,8
Meral Akşener%7,9
Katılım %84,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,4
CHP%30,1
MHP%12,1
Katılım %84,7
2019 YerelYerel
AK Parti%43,1
CHP%36,0
MHP%18,8
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,8
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Sinan Oğan%3,8
Katılım %85,6
2023 MVMilletvekili
CHP%35,2
AK Parti%32,9
MHP%22,7
Katılım %85,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,9
Kemal Kılıçdaroğlu%43,1
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
CHP%51,4
AK Parti%47,0
Yeniden Refah%0,7
Katılım %84,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kurucaşile’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Kargacak Mah.CHP %57,0%78,8
Liman Mah.CHP %52,0%85,1
Ömerler Mah.CHP %50,0%89,8
Şile Mah.CHP %50,2%83,0

Altın sandık

Kurucaşile’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Liman Mah.%85,1
Şile Mah.%83,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şile Mah.%83,0
Liman Mah.%85,1

Kurucaşile seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kurucaşile’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kurucaşile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %47,0 ile ikinci oldu.

Kurucaşile’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kurucaşile’de 1.527 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Kurucaşile’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,8, Kemal Kılıçdaroğlu %41,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,9 ile önde çıktı.

Kurucaşile’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,2, AK Parti %32,9, MHP %22,7, Yeniden Refah %1,3, TKP %1,1.

Kurucaşile’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kurucaşile’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kurucaşile’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kurucaşile’de oyların %17,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 15,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Kurucaşile’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Şile Mah..

Kurucaşile’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kurucaşile’de etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,4 puan.

Kurucaşile’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kurucaşile’de geçersiz oy oranı %4,43 (Bartın: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kurucaşile’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kurucaşile’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kurucaşile hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kurucaşile’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Kurucaşile’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kurucaşile’deki 4 mahallenin 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kurucaşile’nin altın sandığı hangisi?

Kurucaşile’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kurucaşile, Şile Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,17 puan saptı.

Kurucaşile’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bartın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.