Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bartın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla CHP kazandı. MHP %36,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 25,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %59,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,3
2024 katılım
%74,9
yerel seçim
Seçmen
61.745
2024
Sandık
189
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Bartın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Bartın · katılım %74,9MerkezBartınCHP%51,29%44,74MHP%36,61%31,82Yeniden Refah%4,62%4,17İYİ Parti%2,71%2,07Zafer Partisi%2,13%1,83Gelecek%0,68%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Bartın · katılım %88,7MerkezBartınErdoğan%55,36%56,10Kılıçdaroğlu%36,69%36,49Sinan Oğan%7,01%6,43Muharrem İnce%0,94%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Bartın · katılım %85,0MerkezBartınErdoğan%59,34%60,00Kılıçdaroğlu%40,66%40,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Bartın · katılım %88,6MerkezBartınAK Parti%35,62%36,04CHP%31,83%31,65MHP%23,86%23,49Yeniden Refah%1,80%1,76Zafer Partisi%1,55%1,45Memleket%0,97%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %37,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 30,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çaydüzü Mah.Cumhur İttifakı → CHP45,06,4
Karaköy Mah.Cumhur İttifakı → CHP44,210,8
Şiremirçavuş Mah.Cumhur İttifakı → CHP40,48,3
Hürriyet Mah.Cumhur İttifakı → CHP39,510,6
Cumhuriyet Mah.Cumhur İttifakı → CHP39,39,0
Kemer Köprü Mah.Cumhur İttifakı → CHP38,817,1
Aladağ Mah.Cumhur İttifakı → CHP38,18,8
Gölbucağı Mah.Cumhur İttifakı → CHP37,430,8
Orduyeri Mah.Cumhur İttifakı → CHP37,013,0
Orta Mah.Cumhur İttifakı → CHP36,631,3
Tuna Mah.Cumhur İttifakı → CHP36,512,6
Demirciler Mah.Cumhur İttifakı → CHP36,022,2
Okulak Mah.Cumhur İttifakı → CHP33,823,9
Kırtepe Mah.Cumhur İttifakı → CHP32,840,2
Köyortası Mah.Cumhur İttifakı → CHP32,829,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%45,9
AK Parti%26,7
CHP%24,6
Katılım %88,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,7
Muharrem İnce%30,0
Meral Akşener%6,8
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,2
CHP%25,1
MHP%18,2
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
MHP%35,8
AK Parti%35,4
CHP%25,4
Katılım %80,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,4
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Sinan Oğan%7,0
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,6
CHP%31,8
MHP%23,9
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,3
Kemal Kılıçdaroğlu%40,7
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
CHP%51,3
MHP%36,6
Yeniden Refah%4,6
Katılım %74,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aladağ Mah.CHP %48,7%74,1
Ağdacı Mah.MHP %48,9%85,0
Bartin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.MHP %50,0%72,0
Cumhuriyet Mah.CHP %47,6%74,0
Demirciler Mah.CHP %56,5%76,0
Esentepe Mah.MHP %46,4%74,3
Gurgenpinari Mah.CHP %50,4%87,5
Gölbucağı Mah.CHP %59,8%75,8
Hürriyet Mah.CHP %47,7%75,2
Karaköy Mah.CHP %48,7%77,0
Karaçay Mah.MHP %46,7%94,2
Kemer Köprü Mah.CHP %52,7%70,6
Köyortası Mah.CHP %59,5%77,3
Kırtepe Mah.CHP %66,2%74,4
Merkez-gecen Mah.MHP %51,1%86,2
Okulak Mah.CHP %57,7%71,8
Orduyeri Mah.CHP %50,6%73,6
Orta Mah.CHP %61,2%75,1
Tuna Mah.CHP %49,8%71,2
Uzunoz Mah.MHP %55,2%86,3

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kırtepe Mah.%66,2
Orta Mah.%61,2
Gölbucağı Mah.%59,8
En zayıf
Uzunoz Mah.%27,6
Merkez-gecen Mah.%33,6
Yildiz Mah.%36,6
MHP
En güçlü
Uzunoz Mah.%55,2
Merkez-gecen Mah.%51,1
Ağdacı Mah.%48,9
En zayıf
Kırtepe Mah.%26,0
Gölbucağı Mah.%29,1
Orta Mah.%29,8

Seçime katılım

2024 Yerel%74,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%80,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yildiz Mah.%89,0
Gurgenpinari Mah.%87,5
Uzunoz Mah.%86,3
Merkez-gecen Mah.%86,2
Ağdacı Mah.%85,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kemer Köprü Mah.%70,6
Tuna Mah.%71,2
Okulak Mah.%71,8
Orduyeri Mah.%73,6
Cumhuriyet Mah.%74,0

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla CHP kazandı. MHP %36,6 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 61.745 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 189 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,4, Kemal Kılıçdaroğlu %36,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,3 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,6, CHP %31,8, MHP %23,9, Yeniden Refah %1,8, Zafer Partisi %1,6.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %37,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 30,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Çaydüzü Mah., Karaköy Mah., Şiremirçavuş Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,5; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 14,7 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,61 (Bartın: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 23 mahallenin 16 tanesinde CHP, 7 tanesinde MHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kemer Köprü Mah., 1119 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kırtepe (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Uzunoz (%27,6) mahallesinde aldı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Uzunoz (%55,2) mahallesinde, en düşük oyu Kırtepe (%26,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yildiz Mah. (%89,0), en düşük katılım Kemer Köprü Mah. (%70,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bartın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.