Ulus Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bartın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ulus’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ulus’ta Recep Tayyip Erdoğan %71,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%62,5
2024 katılım
%81,9
yerel seçim
Seçmen
2.951
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ulus sonuçları Bartın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUlus, Bartın · katılım %81,9UlusBartınAK Parti%62,51%11,61CHP%29,46%44,74BTP%2,64%0,24Zafer Partisi%2,01%1,83Saadet%1,69%1,19Yeniden Refah%0,79%4,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUlus, Bartın · katılım %88,0UlusBartınErdoğan%68,44%56,10Kılıçdaroğlu%26,50%36,49Sinan Oğan%4,04%6,43Muharrem İnce%1,02%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUlus, Bartın · katılım %86,3UlusBartınErdoğan%71,85%60,00Kılıçdaroğlu%28,15%40,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUlus, Bartın · katılım %88,0UlusBartınAK Parti%45,18%36,04CHP%22,83%31,65MHP%22,76%23,49Yeniden Refah%1,63%1,76ittifak)%1,29%0,99Zafer Partisi%1,02%1,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ulus’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ulus’ta oyların %12,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,3 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,6
CHP%40,9
MHP%4,4
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Muharrem İnce%21,7
Meral Akşener%5,8
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,5
CHP%19,4
MHP%11,9
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
AK Parti%56,7
CHP%40,4
MHP%1,9
Katılım %89,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,4
Kemal Kılıçdaroğlu%26,5
Sinan Oğan%4,0
Katılım %88,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,2
CHP%22,8
MHP%22,8
Katılım %88,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,2
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
AK Parti%62,5
CHP%29,5
BTP%2,6
Katılım %81,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ulus’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Derecik Mah.AK Parti %43,7%90,3
Kadioglu Mah.MHP %45,5%96,1
Kaldırım Mah.AK Parti %60,5%80,5
Karadiken Mah.AK Parti %68,3%86,0
Kasımlar Mah.AK Parti %55,3%89,3
Kavaklikaldirim Mah.Saadet %43,5%93,9
Merkez Mah.AK Parti %49,2%85,4
Mezgeller Mah.AK Parti %63,6%82,8
Samat Mah.AK Parti %67,7%81,8
Saz Mah.AK Parti %62,3%82,1
Ulupinar Mah.AK Parti %34,0%92,8
Yeni Mah.AK Parti %59,5%90,9
Yesilpazar Mah.AK Parti %40,9%83,9

Altın sandık

Ulus’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ulus’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Samat Mah.%67,7
Mezgeller Mah.%63,6
Kaldırım Mah.%60,5
En zayıf
Yesilpazar Mah.%40,9
Derecik Mah.%43,7
Merkez Mah.%49,2
CHP
En güçlü
Kaldırım Mah.%32,5
Mezgeller Mah.%29,3
Samat Mah.%23,2
En zayıf
Derecik Mah.%10,5
Yesilpazar Mah.%11,4
Samat Mah.%23,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%89,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%90,9
Derecik Mah.%90,3
Merkez Mah.%85,4
Yesilpazar Mah.%83,9
Mezgeller Mah.%82,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kaldırım Mah.%80,5
Samat Mah.%81,8
Mezgeller Mah.%82,8
Yesilpazar Mah.%83,9
Merkez Mah.%85,4

Ulus seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ulus’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ulus’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,5 ile ikinci oldu.

Ulus’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ulus’ta 2.951 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Ulus’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,4, Kemal Kılıçdaroğlu %26,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,8 ile önde çıktı.

Ulus’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,2, CHP %22,8, MHP %22,8, Yeniden Refah %1,6, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,3.

Ulus’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ulus’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ulus’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulus’ta oyların %12,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,3 puan.

Ulus’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulus’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ulus’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ulus’ta etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 33,1 puan.

Ulus’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ulus’ta geçersiz oy oranı %5,54 (Bartın: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ulus’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ulus’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ulus hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ulus’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Ulus’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ulus’taki 13 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Ulus’un altın sandığı hangisi?

Ulus’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ulus, Kaldırım Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.

Ulus’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Samat (%67,7) mahallesinde, en düşük oyu Yesilpazar (%40,9) mahallesinde aldı.

Ulus’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kaldırım (%32,5) mahallesinde, en düşük oyu Derecik (%10,5) mahallesinde aldı.

Ulus’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%90,9), en düşük katılım Kaldırım Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bartın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.