Gercüş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gercüş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %34,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gercüş’te Recep Tayyip Erdoğan %53,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,8
2024 katılım
%83,1
yerel seçim
Seçmen
4.871
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gercüş sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGercüş, Batman · katılım %83,1GercüşBatmanAK Parti%35,79%17,28DEM Parti%34,37%57,04Saadet%18,58%2,09HÜDA PAR%5,74%13,92Yeniden Refah%1,95%3,71DP%1,21%0,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGercüş, Batman · katılım %81,7GercüşBatmanErdoğan%50,48%30,95Kılıçdaroğlu%47,40%67,57Sinan Oğan%1,60%1,20Muharrem İnce%0,52%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGercüş, Batman · katılım %76,7GercüşBatmanErdoğan%53,94%31,94Kılıçdaroğlu%46,06%68,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGercüş, Batman · katılım %81,6GercüşBatmanAK Parti%42,33%28,38Yeşil Sol Parti%40,58%59,29MHP%7,01%1,13CHP%5,70%7,91Yeniden Refah%1,85%1,06BBP%0,64%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gercüş’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gercüş’te oyların %28,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 0,1 puan.

2 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pınarbaşı Mah.DEM Parti (aynı)38,83,1
Bağlarbaşı Mah.AK Parti (aynı)24,74,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%52,4
AK Parti%40,1
HÜDA PAR%4,7
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,2
Selahattin Demirtaş%42,1
Muharrem İnce%3,7
Katılım %83,8
2018 MVMilletvekili
HDP%46,6
AK Parti%41,8
Saadet%4,9
Katılım %83,4
2019 YerelYerel
AK Parti%49,0
HDP%47,7
MHP%1,4
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Kemal Kılıçdaroğlu%47,4
Sinan Oğan%1,6
Katılım %81,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,3
Yeşil Sol Parti%40,6
MHP%7,0
Katılım %81,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,9
Kemal Kılıçdaroğlu%46,1
Katılım %76,7
2024 YerelYerel
AK Parti%35,8
DEM Parti%34,4
Saadet%18,6
Katılım %83,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gercüş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %39,1%82,9
Pınarbaşı Mah.DEM Parti %37,3%87,8
Pınarbaşı Mah.HÜDA PAR %56,9%87,8
Yesilyurt Mah.HÜDA PAR %56,7%85,0
Yolağzı Mah.AK Parti %41,8%80,1
Çukurçeşme Mah.DEM Parti %51,7%84,9

Altın sandık

Gercüş’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gercüş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yolağzı Mah.%41,8
Yesilyurt Mah.%40,0
Pınarbaşı Mah.%39,5
En zayıf
Pınarbaşı Mah.%23,5
Çukurçeşme Mah.%25,4
Bağlarbaşı Mah.%39,1
DEM Parti
En güçlü
Çukurçeşme Mah.%51,7
Pınarbaşı Mah.%37,3
Bağlarbaşı Mah.%34,2
En zayıf
Yolağzı Mah.%22,1
Bağlarbaşı Mah.%34,2
Pınarbaşı Mah.%37,3
Saadet
En güçlü
Pınarbaşı Mah.%34,2
Yolağzı Mah.%22,1
Çukurçeşme Mah.%16,9
En zayıf
Yesilyurt Mah.%0,3
Pınarbaşı Mah.%0,3
Bağlarbaşı Mah.%13,7

Seçime katılım

2024 Yerel%83,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pınarbaşı Mah.%87,8
Pınarbaşı Mah.%87,8
Yesilyurt Mah.%85,0
Çukurçeşme Mah.%84,9
Bağlarbaşı Mah.%82,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yolağzı Mah.%80,1
Bağlarbaşı Mah.%82,9
Çukurçeşme Mah.%84,9
Yesilyurt Mah.%85,0
Pınarbaşı Mah.%87,8

Gercüş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gercüş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gercüş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %34,4 ile ikinci oldu.

Gercüş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gercüş’te 4.871 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Gercüş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5, Kemal Kılıçdaroğlu %47,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,9 ile önde çıktı.

Gercüş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,3, Yeşil Sol Parti %40,6, MHP %7,0, CHP %5,7, Yeniden Refah %1,9.

Gercüş’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gercüş’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gercüş’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gercüş’te oyların %28,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,1 puan.

Gercüş’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Pınarbaşı Mah., Bağlarbaşı Mah..

Gercüş’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gercüş’te etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 1,4 puan.

Gercüş’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gercüş’te geçersiz oy oranı %6,1 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gercüş’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gercüş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gercüş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gercüş’te AK Parti 3 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez birinci oldu.

Gercüş’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gercüş’teki 6 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Gercüş’ün altın sandığı hangisi?

Gercüş’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gercüş, Bağlarbaşı Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,16 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,03 puan sapmayla verdi.

Gercüş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yolağzı (%41,8) mahallesinde, en düşük oyu Pınarbaşı (%23,5) mahallesinde aldı.

Gercüş’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çukurçeşme (%51,7) mahallesinde, en düşük oyu Yolağzı (%22,1) mahallesinde aldı.

Gercüş’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınarbaşı Mah. (%87,8), en düşük katılım Yolağzı Mah. (%80,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Batman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.