Kozluk Seçim Sonuçları

2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kozluk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %32,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kozluk’ta Kemal Kılıçdaroğlu %63,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,9
2024 katılım
%80,4
yerel seçim
Seçmen
18.095
2024
Sandık
68
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kozluk sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKozluk, Batman · katılım %80,4KozlukBatmanAK Parti%44,90%17,28DEM Parti%32,13%57,04CHP%14,02%3,37HÜDA PAR%6,49%13,92Yeniden Refah%0,80%3,71İYİ Parti%0,33%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKozluk, Batman · katılım %84,5KozlukBatmanKılıçdaroğlu%63,99%67,57Erdoğan%34,56%30,95Sinan Oğan%1,16%1,20Muharrem İnce%0,29%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKozluk, Batman · katılım %79,9KozlukBatmanKılıçdaroğlu%63,31%68,06Erdoğan%36,69%31,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKozluk, Batman · katılım %84,5KozlukBatmanYeşil Sol Parti%52,41%59,29AK Parti%30,78%28,38CHP%11,72%7,91MHP%1,97%1,13Yeniden Refah%0,97%1,06SOL Parti%0,49%0,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kozluk’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kozluk’ta oyların %21,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 9,1 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ağaçlık Mah.DEM Parti → CHP86,476,6
Yeşiltepe Mah.DEM Parti → CHP52,326,9
Yamaçlı Mah.DEM Parti → AK Parti31,913,0
İslambey Mah.DEM Parti → AK Parti30,316,5
Selahaddini Eyyübi Mah.DEM Parti → AK Parti25,815,3
Kale Mah.DEM Parti → AK Parti21,810,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,1
BDP%45,1
HÜDA PAR%5,1
Katılım %87,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%61,2
Recep Tayyip Erdoğan%33,9
Muharrem İnce%3,6
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
HDP%63,9
AK Parti%28,7
Saadet%2,7
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
HDP%51,3
AK Parti%45,8
CHP%0,7
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,0
Recep Tayyip Erdoğan%34,6
Sinan Oğan%1,2
Katılım %84,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%52,4
AK Parti%30,8
CHP%11,7
Katılım %84,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,3
Recep Tayyip Erdoğan%36,7
Katılım %79,9
2024 YerelYerel
AK Parti%44,9
DEM Parti%32,1
CHP%14,0
Katılım %80,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kozluk’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
75. Yil Mah.AK Parti %41,6%79,5
Adnan Menderes Mah.AK Parti %51,1%90,5
Ağaçlık Mah.CHP %85,4%90,8
Aşağıgüneşli Mah.AK Parti %55,7%79,3
Bahçeli Mah.CHP %89,8%92,6
Beşevler Mah.AK Parti %57,6%93,2
Değirmendere Mah.AK Parti %55,9%87,2
Gulpinar Mah.AK Parti %61,7%87,3
Hamam Mah.DEM Parti %52,9%78,1
Kale Mah.AK Parti %51,7%80,6
Karpuzlu Mah.CHP %46,1%92,9
Karsiyaka Mah.AK Parti %44,4%81,6
Kavaklı Mah.CHP %43,2%82,2
Kemalpaşa Mah.AK Parti %44,1%84,5
Komando Mah.AK Parti %48,5%77,3
Köprübaşı Mah.AK Parti %68,2%87,4
Ortacay Mah.DEM Parti %54,6%83,8
Pınarbaşı Mah.AK Parti %39,9%87,9
Saglik Mah.AK Parti %52,3%80,0
Selahaddini Eyyübi Mah.AK Parti %43,1%81,2

Altın sandık

Kozluk’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kozluk’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yaprakli Mah.%71,9
Köprübaşı Mah.%68,2
Turgut Ozal Mah.%62,0
En zayıf
Yeni Mah.%27,7
Şemdinağa Mah.%33,8
Hamam Mah.%34,2
DEM Parti
En güçlü
Ortacay Mah.%54,6
Şemdinağa Mah.%53,2
Hamam Mah.%52,9
En zayıf
Köprübaşı Mah.%14,6
Aşağıgüneşli Mah.%24,7
Yaprakli Mah.%26,2
CHP
En güçlü
Yamaçlı Mah.%19,8
Selahaddini Eyyübi Mah.%14,7
Karsiyaka Mah.%14,3
En zayıf
Yaprakli Mah.%0,6
Ortacay Mah.%0,7
Turgut Ozal Mah.%0,8

Seçime katılım

2024 Yerel%80,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaprakli Mah.%90,2
Turgut Ozal Mah.%88,6
Köprübaşı Mah.%87,4
Gulpinar Mah.%87,3
Ortacay Mah.%83,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İslambey Mah.%73,5
Şemdinağa Mah.%73,5
Komando Mah.%77,3
Hamam Mah.%78,1
Tepecik Mah.%78,8

Kozluk seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kozluk’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kozluk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %32,1 ile ikinci oldu.

Kozluk’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kozluk’ta 18.095 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 68 sandıkta kullanıldı.

Kozluk’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,0, Recep Tayyip Erdoğan %34,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,3 ile önde çıktı.

Kozluk’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %52,4, AK Parti %30,8, CHP %11,7, MHP %2,0, Yeniden Refah %1,0.

Kozluk’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kozluk’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kozluk’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kozluk’ta oyların %21,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 9,1 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Kozluk’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Ağaçlık Mah., Yeşiltepe Mah., Yamaçlı Mah..

Kozluk’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kozluk’ta etkin parti sayısı 3,04; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 12,8 puan.

Kozluk’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 8,7 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 9,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kozluk’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kozluk’ta geçersiz oy oranı %6,73 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kozluk’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kozluk’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kozluk hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kozluk’ta AK Parti 2 kez, HDP 2 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Kozluk’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kozluk’taki 33 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde CHP, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Kozluk’un altın sandığı hangisi?

Kozluk’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kozluk, İslambey Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,63 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,33 puan sapmayla verdi.

Kozluk’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yaprakli (%71,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%27,7) mahallesinde aldı.

Kozluk’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Ortacay (%54,6) mahallesinde, en düşük oyu Köprübaşı (%14,6) mahallesinde aldı.

Kozluk’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaprakli Mah. (%90,2), en düşük katılım İslambey Mah. (%73,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Batman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.