Sason Seçim Sonuçları
2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sason’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %27,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sason’da Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sason sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sason’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sason’da oyların %49,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Saadet lehine 25,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gürpınar Mah. | CHP → Saadet | 69,8 | 26,7 |
| Yeşilova Mah. | AK Parti → Saadet | 65,7 | 18,8 |
| Yıldız Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 64,3 | 10,1 |
| Sevek Mah. | CHP → AK Parti | 62,7 | 44,6 |
| Yeni Mah. | CHP → AK Parti | 59,2 | 34,5 |
| Orta Mah. | AK Parti → Saadet | 56,4 | 4,6 |
| Aykut Ozan Mah. | AK Parti → Saadet | 56,1 | 2,3 |
| Tekinler Mah. | CHP → AK Parti | 51,0 | 9,6 |
| Emek Mah. | CHP → AK Parti | 46,9 | 5,3 |
| Yaylatepe Mah. | CHP → AK Parti | 42,9 | 21,2 |
| Zafer Mah. | CHP (aynı) | 29,9 | 4,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sason’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aydinlik Mah. | Saadet %62,8 | %93,7 |
| Aykut Ozan Mah. | Saadet %30,1 | %79,2 |
| Aşağı Mah. | AK Parti %39,7 | %78,4 |
| Baris Mah. | Saadet %66,2 | %93,7 |
| Beşevler Mah. | CHP %50,7 | %83,9 |
| Binekli Mah. | AK Parti %60,2 | %88,8 |
| Demetevler Mah. | CHP %63,3 | %91,0 |
| Dumlupınar Mah. | Saadet %50,6 | %97,2 |
| Emek Mah. | AK Parti %33,3 | %86,8 |
| Erdemli Mah. | Saadet %61,7 | %94,3 |
| Gunluce Mah. | AK Parti %64,4 | %98,0 |
| Gürpınar Mah. | Saadet %50,5 | %91,8 |
| Haydar Mah. | AK Parti %54,2 | %97,4 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %37,5 | %93,3 |
| Karşıyaka Mah. | Saadet %63,4 | %96,1 |
| Kayabaşı Mah. | AK Parti %44,1 | %98,7 |
| Kockaya Mah. | AK Parti %51,5 | %94,5 |
| Kurtuluş Mah. | Saadet %32,0 | %91,8 |
| Mehmet Akif Mah. | AK Parti %44,1 | %83,8 |
| Orta Mah. | Saadet %33,3 | %76,8 |
Altın sandık
Sason’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sason’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sason seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sason’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sason’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %27,9 ile ikinci oldu.
Sason’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sason’da 8.994 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.
Sason’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,1, Kemal Kılıçdaroğlu %37,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.
Sason’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,8, Yeşil Sol Parti %22,5, CHP %21,4, MHP %2,5, Yeniden Refah %1,9.
Sason’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sason’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sason’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sason’da oyların %49,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 25,1 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.
Sason’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Gürpınar Mah., Yeşilova Mah., Yıldız Mah..
Sason’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sason’da etkin parti sayısı 4,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 4,8 puan.
Sason’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 5,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Sason’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sason’da geçersiz oy oranı %6,45 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Sason’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sason’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sason hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sason’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.
Sason’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sason’daki 36 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde Saadet, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Sason’un altın sandığı hangisi?
Sason’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sason, Emek Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.
Sason’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepe (%62,6) mahallesinde, en düşük oyu Gürpınar (%23,8) mahallesinde aldı.
Sason’da Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Aydinlik (%62,8) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%5,8) mahallesinde aldı.
Sason’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kockaya Mah. (%94,5), en düşük katılım Orta Mah. (%76,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.