Gölpazarı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bilecik · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölpazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %58,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,8
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
4.518
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölpazarı sonuçları Bilecik geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölpazarı, Bilecik · katılım %84,3GölpazarıBilecikAK Parti%45,81%27,41CHP%45,45%36,83MHP%5,03%8,05İYİ Parti%2,31%17,75Yeniden Refah%0,58%6,11Zafer Partisi%0,36%0,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölpazarı, Bilecik · katılım %89,0GölpazarıBilecikErdoğan%55,52%49,88Kılıçdaroğlu%39,70%41,26Sinan Oğan%3,73%8,12Muharrem İnce%1,06%0,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölpazarı, Bilecik · katılım %86,7GölpazarıBilecikErdoğan%58,28%53,47Kılıçdaroğlu%41,72%46,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölpazarı, Bilecik · katılım %88,9GölpazarıBilecikAK Parti%46,89%36,91CHP%30,66%26,68İYİ Parti%9,26%12,39MHP%5,95%10,23Yeniden Refah%1,42%3,29Zafer Partisi%1,11%2,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölpazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölpazarı’da oyların %10,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,1 puan.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%45,6
AK Parti%44,5
MHP%8,9
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Muharrem İnce%33,5
Meral Akşener%10,6
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,1
CHP%31,8
İYİ Parti%10,2
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
AK Parti%55,7
CHP%41,1
MHP%2,8
Katılım %89,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%39,7
Sinan Oğan%3,7
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,9
CHP%30,7
İYİ Parti%9,3
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,3
Kemal Kılıçdaroğlu%41,7
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
AK Parti%45,8
CHP%45,5
MHP%5,0
Katılım %84,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölpazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.CHP %53,6%100,0
Orta Mah.CHP %49,2%82,6
Reşadiye Mah.CHP %47,4%80,4
İsmetpaşa Mah.CHP %47,2%90,6
İstiklal Mah.AK Parti %49,3%83,2

Altın sandık

Gölpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölpazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İstiklal Mah.%49,3
İsmetpaşa Mah.%45,3
Orta Mah.%43,7
En zayıf
Reşadiye Mah.%43,5
Orta Mah.%43,7
İsmetpaşa Mah.%45,3
CHP
En güçlü
Orta Mah.%49,2
Reşadiye Mah.%47,4
İsmetpaşa Mah.%47,2
En zayıf
İstiklal Mah.%40,5
İsmetpaşa Mah.%47,2
Reşadiye Mah.%47,4
MHP
En güçlü
Reşadiye Mah.%6,5
İstiklal Mah.%5,5
İsmetpaşa Mah.%4,7
En zayıf
Orta Mah.%3,6
İsmetpaşa Mah.%4,7
İstiklal Mah.%5,5

Seçime katılım

2024 Yerel%84,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İsmetpaşa Mah.%90,6
İstiklal Mah.%83,2
Orta Mah.%82,6
Reşadiye Mah.%80,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Reşadiye Mah.%80,4
Orta Mah.%82,6
İstiklal Mah.%83,2
İsmetpaşa Mah.%90,6

Gölpazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölpazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,5 ile ikinci oldu.

Gölpazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölpazarı’da 4.518 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Gölpazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %39,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,3 ile önde çıktı.

Gölpazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,9, CHP %30,7, İYİ Parti %9,3, MHP %6,0, Yeniden Refah %1,4.

Gölpazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölpazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gölpazarı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölpazarı’da oyların %10,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Gölpazarı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölpazarı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Gölpazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölpazarı’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,4 puan.

Gölpazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölpazarı’da geçersiz oy oranı %4,86 (Bilecik: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gölpazarı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölpazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölpazarı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölpazarı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Gölpazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölpazarı’daki 5 mahallenin 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gölpazarı’nın altın sandığı hangisi?

Gölpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölpazarı, İsmetpaşa Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,29 puan saptı.

Gölpazarı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İstiklal (%49,3) mahallesinde, en düşük oyu Reşadiye (%43,5) mahallesinde aldı.

Gölpazarı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Orta (%49,2) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%40,5) mahallesinde aldı.

Gölpazarı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmetpaşa Mah. (%90,6), en düşük katılım Reşadiye Mah. (%80,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bilecik il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.