Adilcevaz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Adilcevaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla AK Parti kazandı. BBP %21,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Adilcevaz’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%37,9
2024 katılım
%77,6
yerel seçim
Seçmen
9.984
2024
Sandık
33
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Adilcevaz sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAdilcevaz, Bitlis · katılım %77,6AdilcevazBitlisAK Parti%37,89%37,13BBP%21,76%1,41Saadet%21,61%3,47Yeniden Refah%9,98%14,02DEM Parti%6,93%34,28İYİ Parti%0,69%2,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAdilcevaz, Bitlis · katılım %75,7AdilcevazBitlisKılıçdaroğlu%53,43%50,91Erdoğan%43,37%46,45Sinan Oğan%2,79%2,25Muharrem İnce%0,41%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAdilcevaz, Bitlis · katılım %68,5AdilcevazBitlisKılıçdaroğlu%52,18%50,21Erdoğan%47,82%49,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAdilcevaz, Bitlis · katılım %75,7AdilcevazBitlisYeşil Sol Parti%43,57%40,84AK Parti%33,55%36,81İYİ Parti%10,76%13,21MHP%6,30%3,55Yeniden Refah%1,92%2,10SOL Parti%0,74%0,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Adilcevaz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Adilcevaz’da oyların %19,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 13,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,2
DP%30,1
MHP%15,1
Katılım %81,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%45,5
Recep Tayyip Erdoğan%43,8
Muharrem İnce%6,7
Katılım %83,9
2018 MVMilletvekili
HDP%47,3
AK Parti%32,8
MHP%11,1
Katılım %83,9
2019 YerelYerel
AK Parti%40,2
Saadet%40,0
MHP%11,6
Katılım %79,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,4
Recep Tayyip Erdoğan%43,4
Sinan Oğan%2,8
Katılım %75,7
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%43,6
AK Parti%33,6
İYİ Parti%10,8
Katılım %75,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,2
Recep Tayyip Erdoğan%47,8
Katılım %68,5
2024 YerelYerel
AK Parti%37,9
BBP%21,8
Saadet%21,6
Katılım %77,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alacaatlı Mah.AK Parti %33,8%75,7
Atatürk Mah.Saadet %31,6%74,9
Atatürk Mah.Yeniden Refah %66,2%94,1
Budakli Mah.AK Parti %63,6%97,8
Cevizli Mah.AK Parti %32,0%81,9
Esentepe Mah.AK Parti %52,2%90,8
Gultepe Mah.AK Parti %58,0%93,9
Hıdırşah Mah.AK Parti %38,1%80,4
Ismet Pasa Mah.Yeniden Refah %52,0%92,4
Kaleboynu Mah.AK Parti %42,9%79,8
Kiskili Mah.Yeniden Refah %62,4%99,2
Menderes Mah.AK Parti %57,0%94,9
Orta Mah.AK Parti %52,2%76,7
Selçuklu Mah.Saadet %42,6%79,7
Çayır Mah.AK Parti %43,8%76,9

Altın sandık

Adilcevaz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Adilcevaz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Orta Mah.%52,2
Çayır Mah.%43,8
Kaleboynu Mah.%42,9
En zayıf
Selçuklu Mah.%26,6
Atatürk Mah.%28,4
Cevizli Mah.%32,0
BBP
En güçlü
Çayır Mah.%25,8
Alacaatlı Mah.%24,5
Hıdırşah Mah.%23,1
En zayıf
Atatürk Mah.%17,1
Kaleboynu Mah.%18,1
Selçuklu Mah.%18,6
Saadet
En güçlü
Selçuklu Mah.%42,6
Atatürk Mah.%31,6
Kaleboynu Mah.%24,2
En zayıf
Çayır Mah.%11,2
Orta Mah.%13,4
Alacaatlı Mah.%21,2

Seçime katılım

2024 Yerel%77,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%68,5 / TR %84,1
2019 Yerel%79,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%94,1
Cevizli Mah.%81,9
Hıdırşah Mah.%80,4
Kaleboynu Mah.%79,8
Selçuklu Mah.%79,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%74,9
Alacaatlı Mah.%75,7
Orta Mah.%76,7
Çayır Mah.%76,9
Selçuklu Mah.%79,7

Adilcevaz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Adilcevaz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Adilcevaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla AK Parti kazandı. BBP %21,8 ile ikinci oldu.

Adilcevaz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’da 9.984 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 33 sandıkta kullanıldı.

Adilcevaz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,4, Recep Tayyip Erdoğan %43,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,2 ile önde çıktı.

Adilcevaz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %43,6, AK Parti %33,5, İYİ Parti %10,8, MHP %6,3, Yeniden Refah %1,9.

Adilcevaz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Adilcevaz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Adilcevaz’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Adilcevaz’da oyların %19,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 13,1 puan.

Adilcevaz’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Adilcevaz’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Adilcevaz’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’da etkin parti sayısı 3,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 16,1 puan.

Adilcevaz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Adilcevaz’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’da geçersiz oy oranı %6,15 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Adilcevaz’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Adilcevaz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Adilcevaz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Adilcevaz’da AK Parti 3 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Adilcevaz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Adilcevaz’daki 15 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Adilcevaz’ın altın sandığı hangisi?

Adilcevaz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Adilcevaz, Alacaatlı Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,42 puan saptı.

Adilcevaz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Orta (%52,2) mahallesinde, en düşük oyu Selçuklu (%26,6) mahallesinde aldı.

Adilcevaz’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Çayır (%25,8) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%17,1) mahallesinde aldı.

Adilcevaz’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%94,1), en düşük katılım Atatürk Mah. (%74,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.