Güroymak Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Güroymak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %32,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güroymak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %55,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Güroymak sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Güroymak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Güroymak’ta oyların %37,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 14,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şenevler Mah. | DEM Parti → Yeniden Refah | 50,0 | 23,0 |
| Nurtepe Mah. | DEM Parti → AK Parti | 44,1 | 50,4 |
| Yeşilova Mah. | DEM Parti → Yeniden Refah | 42,7 | 2,4 |
| Barajyolu Mah. | DEM Parti → Yeniden Refah | 42,0 | 8,9 |
| Şenova Mah. | DEM Parti → AK Parti | 41,2 | 19,4 |
| Bağlar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 39,8 | 8,2 |
| Haydar Mah. | DEM Parti → Yeniden Refah | 39,5 | 3,9 |
| Barış Mah. | DEM Parti → AK Parti | 36,4 | 3,1 |
| Kümbet Mah. | DEM Parti (aynı) | 36,1 | 1,2 |
| Şentepe Mah. | DEM Parti → AK Parti | 31,7 | 2,1 |
| Şirintepe Mah. | DEM Parti (aynı) | 30,9 | 4,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Güroymak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Barajyolu Mah. | Yeniden Refah %39,0 | %86,0 |
| Barış Mah. | AK Parti %35,1 | %76,4 |
| Bağlar Mah. | Yeniden Refah %39,1 | %72,3 |
| Bölmedere Mah. | DEM Parti %67,9 | %74,0 |
| Cami Mah. | Yeniden Refah %58,5 | %93,0 |
| Cumhuriyet Mah. | Yeniden Refah %56,4 | %88,9 |
| Degirmen Mah. | AK Parti %35,7 | %79,8 |
| Erentepe Mah. | DEM Parti %57,8 | %86,8 |
| Girne Mah. | DEM Parti %39,0 | %79,2 |
| Gultepe Mah. | AK Parti %55,6 | %93,5 |
| Haydar Mah. | Yeniden Refah %35,2 | %79,5 |
| Hurriyet Mah. | AK Parti %55,6 | %91,6 |
| Kosk Mah. | AK Parti %60,9 | %90,5 |
| Kümbet Mah. | DEM Parti %36,6 | %75,5 |
| Nurtepe Mah. | AK Parti %73,2 | %81,1 |
| Pinarbasi Mah. | AK Parti %51,9 | %92,6 |
| Refahiye Mah. | AK Parti %52,4 | %94,2 |
| Senkaya Mah. | Yeniden Refah %50,1 | %83,1 |
| Senyayla Mah. | AK Parti %59,7 | %91,3 |
| Senyurt Mah. | AK Parti %55,6 | %82,0 |
Altın sandık
Güroymak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Güroymak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Güroymak seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Güroymak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Güroymak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %32,6 ile ikinci oldu.
Güroymak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Güroymak’ta 18.187 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 62 sandıkta kullanıldı.
Güroymak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,2, Recep Tayyip Erdoğan %41,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,6 ile önde çıktı.
Güroymak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %50,9, AK Parti %33,5, İYİ Parti %8,7, MHP %1,9, Yeniden Refah %1,6.
Güroymak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Güroymak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Güroymak’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Güroymak’ta oyların %37,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 14,3 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Güroymak’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Şenevler Mah., Nurtepe Mah., Yeşilova Mah..
Güroymak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Güroymak’ta etkin parti sayısı 3,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 0,1 puan.
Güroymak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Güroymak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Güroymak’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Güroymak’ta geçersiz oy oranı %5,95 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Güroymak’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güroymak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Güroymak hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güroymak’ta HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Güroymak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Güroymak’taki 31 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde Yeniden Refah, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Güroymak’ın altın sandığı hangisi?
Güroymak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güroymak, Barajyolu Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,4 puan saptı.
Güroymak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Nurtepe (%73,2) mahallesinde, en düşük oyu Yamac (%16,9) mahallesinde aldı.
Güroymak’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yamac (%57,0) mahallesinde, en düşük oyu Nurtepe (%4,0) mahallesinde aldı.
Güroymak’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Refahiye Mah. (%94,2), en düşük katılım Bağlar Mah. (%72,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.