Mutki Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Mutki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mutki’de Recep Tayyip Erdoğan %79,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Mutki sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Mutki’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Mutki’de oyların %43,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeni Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 44,7 | 21,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Mutki’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Arpaliseki Mah. | AK Parti %77,8 | %85,4 |
| Cami Mah. | AK Parti %66,1 | %88,9 |
| Cimen Mah. | AK Parti %79,1 | %81,4 |
| Golbasi Mah. | AK Parti %76,1 | %82,5 |
| Orta Mah. | Yeniden Refah %66,0 | %88,0 |
| Pınarbaşı Mah. | AK Parti %62,2 | %89,0 |
| Taşlı Pınar Mah. | AK Parti %59,6 | %86,0 |
| Yeni Mah. | AK Parti %55,7 | %87,5 |
| Yeni Mah. | AK Parti %65,3 | %88,7 |
| Yenibağ Mah. | AK Parti %49,7 | %93,5 |
| Yuksekova Mah. | AK Parti %70,4 | %83,5 |
Altın sandık
Mutki’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Mutki’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Mutki seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Mutki’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Mutki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,4 ile ikinci oldu.
Mutki’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Mutki’de 1.833 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.
Mutki’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,1, Kemal Kılıçdaroğlu %21,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4 ile önde çıktı.
Mutki’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %64,8, Yeşil Sol Parti %15,5, İYİ Parti %6,8, MHP %5,9, Yeniden Refah %3,5.
Mutki’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Mutki’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Mutki’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Mutki’de oyların %43,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 12,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Mutki’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah..
Mutki’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Mutki’de etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 24,8 puan.
Mutki’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Mutki’de geçersiz oy oranı %7,91 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Mutki’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mutki’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Mutki hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mutki’de AK Parti 4 kez, BDP 1 kez birinci oldu.
Mutki’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Mutki’deki 11 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Mutki’nin altın sandığı hangisi?
Mutki’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mutki, Yeni Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.
Mutki’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Arpaliseki (%77,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%55,7) mahallesinde aldı.
Mutki’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%34,0) mahallesinde, en düşük oyu Arpaliseki (%19,4) mahallesinde aldı.
Mutki’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınarbaşı Mah. (%89,0), en düşük katılım Golbasi Mah. (%82,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.