Gerede Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bolu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gerede’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,9 oyla AK Parti kazandı. BBP %33,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gerede’de Recep Tayyip Erdoğan %87,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%33,9
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
16.548
2024
Sandık
52
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gerede sonuçları Bolu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGerede, Bolu · katılım %84,5GeredeBoluAK Parti%33,86%30,30BBP%33,31%3,31MHP%23,75%14,73Yeniden Refah%5,53%2,70CHP%1,62%44,53Saadet%0,93%1,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGerede, Bolu · katılım %92,8GeredeBoluErdoğan%84,65%60,88Kılıçdaroğlu%10,28%31,03Sinan Oğan%4,83%7,50Muharrem İnce%0,24%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGerede, Bolu · katılım %91,1GeredeBoluErdoğan%87,88%64,67Kılıçdaroğlu%12,12%35,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGerede, Bolu · katılım %92,8GeredeBoluAK Parti%44,48%36,28MHP%35,07%23,37CHP%6,34%21,62Yeniden Refah%5,20%3,25İYİ Parti%2,92%7,49ittifak)%1,51%0,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gerede’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gerede’de oyların %17,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma BBP lehine 7,8 puan.

6 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.AK Parti → BBP23,00,9
Yeni Mah.AK Parti → BBP21,36,9
Dayıoğlu Mah.AK Parti (aynı)21,10,7
Kitirler Mah.AK Parti (aynı)20,33,4
Orta Mah.AK Parti → BBP19,51,6
Seviller Mah.AK Parti (aynı)18,83,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,3
MHP%31,5
Saadet%7,1
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,9
Muharrem İnce%5,5
Meral Akşener%3,8
Katılım %92,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%65,9
MHP%22,3
CHP%4,4
Katılım %92,1
2019 YerelYerel
AK Parti%47,0
BBP%30,9
MHP%16,6
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,7
Kemal Kılıçdaroğlu%10,3
Sinan Oğan%4,8
Katılım %92,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,5
MHP%35,1
CHP%6,3
Katılım %92,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,9
Kemal Kılıçdaroğlu%12,1
Katılım %91,1
2024 YerelYerel
AK Parti%33,9
BBP%33,3
MHP%23,8
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gerede’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.BBP %33,1%90,2
Dayıoğlu Mah.AK Parti %31,3%83,2
Demirciler Mah.AK Parti %35,7%84,7
Kabiller Mah.AK Parti %40,2%85,4
Kitirler Mah.AK Parti %34,4%84,4
Orta Mah.BBP %33,7%82,7
Seviller Mah.AK Parti %33,8%82,4
Yeni Mah.BBP %40,6%86,2

Altın sandık

Gerede’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gerede’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kabiller Mah.%40,2
Demirciler Mah.%35,7
Kitirler Mah.%34,4
En zayıf
Dayıoğlu Mah.%31,3
Bahçelievler Mah.%32,1
Orta Mah.%32,2
BBP
En güçlü
Yeni Mah.%40,6
Orta Mah.%33,7
Bahçelievler Mah.%33,1
En zayıf
Seviller Mah.%30,4
Demirciler Mah.%30,4
Dayıoğlu Mah.%30,6
MHP
En güçlü
Seviller Mah.%28,0
Dayıoğlu Mah.%27,5
Orta Mah.%26,7
En zayıf
Yeni Mah.%16,9
Kabiller Mah.%18,2
Bahçelievler Mah.%19,4

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,1 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%90,2
Yeni Mah.%86,2
Kabiller Mah.%85,4
Demirciler Mah.%84,7
Kitirler Mah.%84,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Seviller Mah.%82,4
Orta Mah.%82,7
Dayıoğlu Mah.%83,2
Kitirler Mah.%84,4
Demirciler Mah.%84,7

Gerede seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gerede’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gerede’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,9 oyla AK Parti kazandı. BBP %33,3 ile ikinci oldu.

Gerede’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gerede’de 16.548 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 52 sandıkta kullanıldı.

Gerede’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,7, Kemal Kılıçdaroğlu %10,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,9 ile önde çıktı.

Gerede’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,5, MHP %35,1, CHP %6,3, Yeniden Refah %5,2, İYİ Parti %2,9.

Gerede’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gerede’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gerede’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gerede’de oyların %17,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 7,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Gerede’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Yeni Mah., Dayıoğlu Mah..

Gerede’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gerede’de etkin parti sayısı 3,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 0,5 puan.

Gerede’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,8 puan daha düşük; BBP oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek; MHP oyu ortalama 5,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gerede’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gerede’de geçersiz oy oranı %4,14 (Bolu: %3,34). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gerede’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gerede’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gerede hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gerede’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gerede’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gerede’deki 8 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde BBP birinci çıktı.

Gerede’nin altın sandığı hangisi?

Gerede’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gerede, Demirciler Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,22 puan saptı.

Gerede’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kabiller (%40,2) mahallesinde, en düşük oyu Dayıoğlu (%31,3) mahallesinde aldı.

Gerede’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Yeni (%40,6) mahallesinde, en düşük oyu Seviller (%30,4) mahallesinde aldı.

Gerede’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%90,2), en düşük katılım Seviller Mah. (%82,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bolu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.