Göynük Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bolu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Göynük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 28,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Göynük’te Recep Tayyip Erdoğan %80,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,2
2024 katılım
%86,1
yerel seçim
Seçmen
3.284
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Göynük sonuçları Bolu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGöynük, Bolu · katılım %86,1GöynükBoluCHP%42,25%44,53AK Parti%21,78%30,30Saadet%17,14%1,40MHP%14,31%14,73Yeniden Refah%4,28%2,70BTP%0,11%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGöynük, Bolu · katılım %91,3GöynükBoluErdoğan%76,61%60,88Kılıçdaroğlu%17,66%31,03Sinan Oğan%5,00%7,50Muharrem İnce%0,72%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGöynük, Bolu · katılım %89,1GöynükBoluErdoğan%80,27%64,67Kılıçdaroğlu%19,73%35,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGöynük, Bolu · katılım %91,3GöynükBoluAK Parti%52,22%36,28MHP%19,50%23,37CHP%11,48%21,62İYİ Parti%5,80%7,49Yeniden Refah%2,81%3,25BBP%2,22%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Göynük’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Göynük’te oyların %46,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 23,3 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çeşme Mah.MHP → CHP50,323,3
Sofu Ali Mah.MHP → CHP48,413,3
Hacı Abdi Mah.AK Parti → CHP47,117,3
Yenice Mah.AK Parti → CHP42,224,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,6
MHP%31,3
CHP%9,9
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,0
Muharrem İnce%11,8
Meral Akşener%7,2
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,7
MHP%12,5
CHP%9,5
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
MHP%43,0
AK Parti%39,7
CHP%13,6
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,6
Kemal Kılıçdaroğlu%17,7
Sinan Oğan%5,0
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%52,2
MHP%19,5
CHP%11,5
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,3
Kemal Kılıçdaroğlu%19,7
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
CHP%42,3
AK Parti%21,8
Saadet%17,1
Katılım %86,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Göynük’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cuma Mah.CHP %54,6%96,0
Hacı Abdi Mah.CHP %37,8%89,2
Kepkebir Mah.CHP %58,8%89,6
Sofu Ali Mah.CHP %38,6%87,5
Yenice Mah.CHP %44,5%79,7
Çeşme Mah.CHP %43,0%82,9

Altın sandık

Göynük’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Göynük’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yenice Mah.%44,5
Çeşme Mah.%43,0
Sofu Ali Mah.%38,6
En zayıf
Hacı Abdi Mah.%37,8
Sofu Ali Mah.%38,6
Çeşme Mah.%43,0
AK Parti
En güçlü
Sofu Ali Mah.%25,4
Hacı Abdi Mah.%20,5
Yenice Mah.%19,9
En zayıf
Çeşme Mah.%14,3
Yenice Mah.%19,9
Hacı Abdi Mah.%20,5
Saadet
En güçlü
Sofu Ali Mah.%19,9
Çeşme Mah.%16,9
Yenice Mah.%16,0
En zayıf
Hacı Abdi Mah.%12,1
Yenice Mah.%16,0
Çeşme Mah.%16,9

Seçime katılım

2024 Yerel%86,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacı Abdi Mah.%89,2
Sofu Ali Mah.%87,5
Çeşme Mah.%82,9
Yenice Mah.%79,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenice Mah.%79,7
Çeşme Mah.%82,9
Sofu Ali Mah.%87,5
Hacı Abdi Mah.%89,2

Göynük seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Göynük’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Göynük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,8 ile ikinci oldu.

Göynük’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Göynük’te 3.284 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Göynük’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,6, Kemal Kılıçdaroğlu %17,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,3 ile önde çıktı.

Göynük’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %52,2, MHP %19,5, CHP %11,5, İYİ Parti %5,8, Yeniden Refah %2,8.

Göynük’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Göynük’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Göynük’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Göynük’te oyların %46,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 23,3 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Göynük’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Çeşme Mah., Sofu Ali Mah., Hacı Abdi Mah..

Göynük’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Göynük’te etkin parti sayısı 3,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 20,5 puan.

Göynük’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Göynük’te geçersiz oy oranı %2,37 (Bolu: %3,34). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Göynük’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Göynük’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Göynük hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Göynük’te AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Göynük’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Göynük’teki 6 mahallenin 6 tanesinde CHP birinci çıktı.

Göynük’ün altın sandığı hangisi?

Göynük’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Göynük, Sofu Ali Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Göynük’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenice (%44,5) mahallesinde, en düşük oyu Hacı Abdi (%37,8) mahallesinde aldı.

Göynük’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sofu Ali (%25,4) mahallesinde, en düşük oyu Çeşme (%14,3) mahallesinde aldı.

Göynük’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacı Abdi Mah. (%89,2), en düşük katılım Yenice Mah. (%79,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bolu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.