Mengen Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bolu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mengen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mengen’de Recep Tayyip Erdoğan %61,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%46,2
2024 katılım
%79,7
yerel seçim
Seçmen
4.250
2024
Sandık
14
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mengen sonuçları Bolu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMengen, Bolu · katılım %79,7MengenBoluAK Parti%46,19%30,30CHP%34,01%44,53MHP%17,05%14,73Yeniden Refah%1,45%2,70Saadet%0,77%1,40Zafer Partisi%0,34%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMengen, Bolu · katılım %86,7MengenBoluErdoğan%58,27%60,88Kılıçdaroğlu%35,95%31,03Sinan Oğan%5,04%7,50Muharrem İnce%0,74%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMengen, Bolu · katılım %83,4MengenBoluErdoğan%61,41%64,67Kılıçdaroğlu%38,59%35,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMengen, Bolu · katılım %86,7MengenBoluAK Parti%41,04%36,28CHP%26,95%21,62MHP%13,50%23,37İYİ Parti%7,54%7,49Yeniden Refah%2,61%3,25Zafer Partisi%1,51%1,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mengen’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mengen’de oyların %12,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 11,2 puan.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,2
AK Parti%37,5
MHP%8,6
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,5
Muharrem İnce%29,3
Meral Akşener%8,3
Katılım %85,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,4
CHP%26,6
İYİ Parti%8,6
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
CHP%45,9
AK Parti%35,7
MHP%17,4
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,3
Kemal Kılıçdaroğlu%36,0
Sinan Oğan%5,0
Katılım %86,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,0
CHP%27,0
MHP%13,5
Katılım %86,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,4
Kemal Kılıçdaroğlu%38,6
Katılım %83,4
2024 YerelYerel
AK Parti%46,2
CHP%34,0
MHP%17,1
Katılım %79,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mengen’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adasal Mah.CHP %34,9%100,0
Ataturk Mah.MHP %30,5%93,3
Beşler Mah.AK Parti %42,0%79,6
Cakirlar Mah.DP %29,6%87,6
Hurriyet Mah.MHP %23,8%89,1
Karapınar Mah.AK Parti %48,6%79,0
Tabaklar Yazıyaka Mah.AK Parti %48,4%82,1
Türkbeyli Mah.AK Parti %46,8%79,0

Altın sandık

Mengen’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mengen’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karapınar Mah.%48,6
Tabaklar Yazıyaka Mah.%48,4
Türkbeyli Mah.%46,8
En zayıf
Hurriyet Mah.%9,1
Ataturk Mah.%12,1
Beşler Mah.%42,0
CHP
En güçlü
Beşler Mah.%38,8
Türkbeyli Mah.%33,6
Karapınar Mah.%31,1
En zayıf
Hurriyet Mah.%23,3
Ataturk Mah.%27,6
Tabaklar Yazıyaka Mah.%31,1
MHP
En güçlü
Ataturk Mah.%30,5
Hurriyet Mah.%23,8
Türkbeyli Mah.%17,9
En zayıf
Beşler Mah.%15,7
Tabaklar Yazıyaka Mah.%16,5
Karapınar Mah.%17,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,4 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ataturk Mah.%93,3
Hurriyet Mah.%89,1
Tabaklar Yazıyaka Mah.%82,1
Beşler Mah.%79,6
Türkbeyli Mah.%79,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karapınar Mah.%79,0
Türkbeyli Mah.%79,0
Beşler Mah.%79,6
Tabaklar Yazıyaka Mah.%82,1
Hurriyet Mah.%89,1

Mengen seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mengen’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mengen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,0 ile ikinci oldu.

Mengen’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mengen’de 4.250 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.

Mengen’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,3, Kemal Kılıçdaroğlu %36,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,4 ile önde çıktı.

Mengen’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,0, CHP %26,9, MHP %13,5, İYİ Parti %7,5, Yeniden Refah %2,6.

Mengen’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mengen’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mengen’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mengen’de oyların %12,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 11,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Mengen’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Mengen’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Mengen’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mengen’de etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 12,2 puan.

Mengen’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mengen’de geçersiz oy oranı %4,25 (Bolu: %3,34). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mengen’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mengen’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mengen hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mengen’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Mengen’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mengen’deki 8 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde DP birinci çıktı.

Mengen’in altın sandığı hangisi?

Mengen’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mengen, Tabaklar Yazıyaka Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,31 puan saptı.

Mengen’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karapınar (%48,6) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%9,1) mahallesinde aldı.

Mengen’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Beşler (%38,8) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%23,3) mahallesinde aldı.

Mengen’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ataturk Mah. (%93,3), en düşük katılım Karapınar Mah. (%79,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bolu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.