Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bolu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %57,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,0
2024 katılım
%81,4
yerel seçim
Seçmen
129.129
2024
Sandık
394
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Bolu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Bolu · katılım %81,4MerkezBoluCHP%53,04%44,53AK Parti%28,84%30,30MHP%12,13%14,73Yeniden Refah%2,17%2,70İYİ Parti%0,89%0,73DEM Parti%0,61%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Bolu · katılım %91,9MerkezBoluErdoğan%54,09%60,88Kılıçdaroğlu%36,64%31,03Sinan Oğan%8,70%7,50Muharrem İnce%0,57%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Bolu · katılım %88,7MerkezBoluErdoğan%57,92%64,67Kılıçdaroğlu%42,08%35,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Bolu · katılım %91,9MerkezBoluAK Parti%31,80%36,28CHP%25,76%21,62MHP%22,46%23,37İYİ Parti%8,41%7,49Yeniden Refah%3,14%3,25Zafer Partisi%2,28%1,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %5,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 2,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,6
CHP%37,8
MHP%10,0
Katılım %90,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,6
Muharrem İnce%28,5
Meral Akşener%9,4
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
CHP%24,6
MHP%14,8
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
CHP%52,7
AK Parti%44,7
Saadet%1,6
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,1
Kemal Kılıçdaroğlu%36,6
Sinan Oğan%8,7
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,8
CHP%25,8
MHP%22,5
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,9
Kemal Kılıçdaroğlu%42,1
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%53,0
AK Parti%28,8
MHP%12,1
Katılım %81,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.CHP %54,2%83,3
Aktaş Mah.CHP %55,1%80,9
Alpağut Mah.CHP %62,0%82,5
Alpağutbey Mah.CHP %56,0%83,6
Aşağısoku Mah.CHP %51,0%82,4
Bahçelievler Mah.CHP %59,8%79,1
Beşkavaklar Mah.CHP %59,7%80,7
Bolu T Tipi Kapali Cezaevi Mah.CHP %53,9%108,3
Borazanlar Mah.CHP %58,6%80,8
Büyükcami Mah.CHP %45,3%78,2
Dağkent Mah.CHP %48,2%80,7
Dodurga Mah.CHP %45,1%86,8
Gölyüzü Mah.CHP %49,5%81,9
Karacaağaç Mah.CHP %48,8%92,5
Karaköy Mah.CHP %59,4%76,6
Karamanlı Mah.CHP %58,5%78,9
Karaçayır Mah.CHP %55,2%76,8
Kasaplar Mah.CHP %49,0%88,8
Kuruçay Mah.CHP %42,5%78,2
Köroğlu Mah.CHP %50,8%83,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çakmaklar Mah.%62,5
Alpağut Mah.%62,0
Tabaklar Mah.%61,2
En zayıf
Çivril Mah.%37,6
Kuruçay Mah.%42,5
Seyit Mah.%43,2
AK Parti
En güçlü
Kuruçay Mah.%38,6
Seyit Mah.%37,0
Çivril Mah.%36,7
En zayıf
Çakmaklar Mah.%19,8
Karacaağaç Mah.%20,6
Kılıçarslan Mah.%23,6
MHP
En güçlü
Karacaağaç Mah.%25,7
Çivril Mah.%22,9
Kasaplar Mah.%16,8
En zayıf
Alpağut Mah.%8,4
Karaköy Mah.%8,5
Tabaklar Mah.%9,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yenimahalle Mah.%95,9
Çivril Mah.%93,5
Ovadüzü Mah.%92,8
Karacaağaç Mah.%92,5
Yukarısoku Mah.%92,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tabaklar Mah.%74,1
Semerkant Mah.%76,5
Karaköy Mah.%76,6
Karaçayır Mah.%76,8
Kuruçay Mah.%78,2

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,8 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 129.129 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 394 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,1, Kemal Kılıçdaroğlu %36,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,9 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,8, CHP %25,8, MHP %22,5, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %3,1.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %5,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,0 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 24,2 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,1 (Bolu: %3,34). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 44 mahallenin 44 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, İzzet Baysal Mah., 1167 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çakmaklar (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Çivril (%37,6) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kuruçay (%38,6) mahallesinde, en düşük oyu Çakmaklar (%19,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenimahalle Mah. (%95,9), en düşük katılım Tabaklar Mah. (%74,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bolu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.