Bucak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bucak’ta Recep Tayyip Erdoğan %62,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,4
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
34.343
2024
Sandık
111
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bucak sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBucak, Burdur · katılım %83,3BucakBurdurCHP%40,39%34,64AK Parti%33,86%37,64MHP%20,02%17,19İYİ Parti%1,86%5,10Yeniden Refah%1,34%1,89Saadet%0,84%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBucak, Burdur · katılım %92,1BucakBurdurErdoğan%57,97%51,71Kılıçdaroğlu%34,37%40,89Sinan Oğan%6,86%6,57Muharrem İnce%0,80%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBucak, Burdur · katılım %88,7BucakBurdurErdoğan%62,57%55,83Kılıçdaroğlu%37,43%44,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBucak, Burdur · katılım %92,1BucakBurdurAK Parti%43,24%35,96CHP%31,21%31,02MHP%10,92%13,95İYİ Parti%7,84%11,54Yeniden Refah%1,61%1,21Zafer Partisi%1,17%1,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bucak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bucak’ta oyların %15,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

10 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yörükler Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,41,8
Çavuşlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,61,1
Barboros Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,57,6
Sanayi Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,16,2
Onaç Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,98,4
Yunus Emre Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,710,0
Camii Mah.AK Parti (aynı)19,60,7
Alaattin Mah.AK Parti (aynı)19,14,9
Karayvatlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,712,7
Mimar Sinan Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,32,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,5
DP%25,5
MHP%25,3
Katılım %91,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Muharrem İnce%17,9
Meral Akşener%17,8
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,7
İYİ Parti%20,4
MHP%14,4
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%45,2
İYİ Parti%42,3
MHP%6,9
Katılım %86,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,0
Kemal Kılıçdaroğlu%34,4
Sinan Oğan%6,9
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,2
CHP%31,2
MHP%10,9
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Kemal Kılıçdaroğlu%37,4
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%40,4
AK Parti%33,9
MHP%20,0
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bucak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alaattin Mah.AK Parti %42,8%87,7
Atilla Mah.MHP %34,8%88,3
Avdan Mah.MHP %80,6%92,4
Barboros Mah.CHP %39,5%89,1
Camii Mah.AK Parti %38,0%81,1
Camii Mah.AK Parti %53,8%96,8
Fatih Mah.CHP %42,8%83,1
Gokalan Mah.İYİ Parti %57,8%98,2
Karayvatlar Mah.CHP %42,4%83,0
Karsiyaka Mah.İYİ Parti %51,6%94,9
Konak Mah.CHP %43,7%80,7
Mehmet Akif Mah.CHP %41,2%83,5
Mimar Sinan Mah.CHP %36,6%90,9
Onaç Mah.CHP %40,6%78,4
Oğuzhan Mah.CHP %38,7%79,6
Pazar Mah.CHP %41,5%84,9
Pazar Mah.MHP %81,3%93,9
Pazar Mah.AK Parti %53,5%98,9
Sanayi Mah.CHP %37,7%86,2
Yeni Mah.CHP %40,8%81,0

Altın sandık

Bucak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bucak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çukur Mah.%51,1
Yetmiş Evler Mah.%43,8
Konak Mah.%43,7
En zayıf
Pazar Mah.%18,3
Avdan Mah.%18,8
Yeni Mah.%26,0
AK Parti
En güçlü
Camii Mah.%53,8
Pazar Mah.%53,5
Karsiyaka Mah.%45,0
En zayıf
Yetmiş Evler Mah.%27,1
Oğuzhan Mah.%30,7
Konak Mah.%30,8
MHP
En güçlü
Pazar Mah.%81,3
Avdan Mah.%80,6
Yeni Mah.%73,4
En zayıf
Karsiyaka Mah.%1,9
Camii Mah.%2,3
Pazar Mah.%2,9

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pazar Mah.%98,9
Camii Mah.%96,8
Karsiyaka Mah.%94,9
Pazar Mah.%93,9
Avdan Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Onaç Mah.%78,4
Oğuzhan Mah.%79,6
Yetmiş Evler Mah.%79,7
Konak Mah.%80,7
Yeni Mah.%81,0

Bucak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bucak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bucak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu.

Bucak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bucak’ta 34.343 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 111 sandıkta kullanıldı.

Bucak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,0, Kemal Kılıçdaroğlu %34,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,6 ile önde çıktı.

Bucak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,2, CHP %31,2, MHP %10,9, İYİ Parti %7,8, Yeniden Refah %1,6.

Bucak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bucak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bucak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bucak’ta oyların %15,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Bucak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Yörükler Mah., Çavuşlar Mah., Barboros Mah..

Bucak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bucak’ta etkin parti sayısı 3,14; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,5 puan.

Bucak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bucak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bucak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bucak’ta geçersiz oy oranı %4,0 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bucak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bucak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bucak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bucak’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Bucak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bucak’taki 28 mahallenin 15 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bucak’ın altın sandığı hangisi?

Bucak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bucak, Mehmet Akif Mah., 1063 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.

Bucak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çukur (%51,0) mahallesinde, en düşük oyu Pazar (%18,3) mahallesinde aldı.

Bucak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Camii (%53,8) mahallesinde, en düşük oyu Yetmiş Evler (%27,1) mahallesinde aldı.

Bucak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pazar Mah. (%98,9), en düşük katılım Onaç Mah. (%78,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.