Çavdır Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çavdır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çavdır’da Recep Tayyip Erdoğan %58,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,1
2024 katılım
%90,1
yerel seçim
Seçmen
4.117
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çavdır sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇavdır, Burdur · katılım %90,1ÇavdırBurdurCHP%53,08%34,64MHP%42,21%17,19AK Parti%3,78%37,64BTP%0,25%0,19Yeniden Refah%0,20%1,89Saadet%0,17%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇavdır, Burdur · katılım %88,4ÇavdırBurdurErdoğan%54,26%51,71Kılıçdaroğlu%39,14%40,89Sinan Oğan%5,64%6,57Muharrem İnce%0,97%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇavdır, Burdur · katılım %83,6ÇavdırBurdurErdoğan%58,59%55,83Kılıçdaroğlu%41,41%44,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇavdır, Burdur · katılım %88,4ÇavdırBurdurAK Parti%28,18%35,96CHP%27,08%31,02MHP%21,02%13,95İYİ Parti%16,54%11,54Zafer Partisi%1,06%1,44Yeniden Refah%0,88%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çavdır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çavdır’da oyların %30,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pazar Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,720,9
Menevşelik Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,521,9
Bayır Mah.MHP → Millet İttifakı33,96,1
Kocapınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,83,9
Çınar Mah.MHP → Millet İttifakı32,321,8
Yeni Mah.MHP → Millet İttifakı28,19,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,7
MHP%32,6
CHP%24,6
Katılım %93,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,9
Muharrem İnce%27,3
Meral Akşener%17,1
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,6
CHP%20,9
İYİ Parti%18,9
Katılım %86,4
2019 YerelYerel
MHP%41,8
AK Parti%33,6
İYİ Parti%24,2
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Kemal Kılıçdaroğlu%39,1
Sinan Oğan%5,6
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%28,2
CHP%27,1
MHP%21,0
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,6
Kemal Kılıçdaroğlu%41,4
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
CHP%53,1
MHP%42,2
AK Parti%3,8
Katılım %90,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çavdır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.MHP %53,4%96,5
Bayır Mah.CHP %52,0%94,1
Cesme Mah.MHP %36,9%92,5
Fatih Mah.MHP %47,6%94,3
Kocapınar Mah.CHP %47,9%91,4
Menevşelik Mah.CHP %57,6%84,3
Pazar Mah.CHP %58,4%87,7
Pazar Mah.MHP %42,0%94,4
Yeni Mah.CHP %53,3%94,0
Yesil Mah.MHP %36,2%95,2
Çınar Mah.CHP %59,2%86,5

Altın sandık

Çavdır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çavdır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çınar Mah.%59,2
Pazar Mah.%58,4
Menevşelik Mah.%57,6
En zayıf
Atatürk Mah.%41,8
Kocapınar Mah.%47,9
Bayır Mah.%52,0
MHP
En güçlü
Atatürk Mah.%53,4
Fatih Mah.%47,6
Bayır Mah.%45,9
En zayıf
Menevşelik Mah.%35,7
Yesil Mah.%36,2
Cesme Mah.%36,9

Seçime katılım

2024 Yerel%90,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%96,5
Yesil Mah.%95,2
Pazar Mah.%94,4
Fatih Mah.%94,3
Bayır Mah.%94,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Menevşelik Mah.%84,3
Çınar Mah.%86,5
Pazar Mah.%87,7
Kocapınar Mah.%91,4
Cesme Mah.%92,5

Çavdır seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çavdır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çavdır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu.

Çavdır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çavdır’da 4.117 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Çavdır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3, Kemal Kılıçdaroğlu %39,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,6 ile önde çıktı.

Çavdır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %28,2, CHP %27,1, MHP %21,0, İYİ Parti %16,5, Zafer Partisi %1,1.

Çavdır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çavdır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çavdır’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çavdır’da oyların %30,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,2 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Çavdır’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Pazar Mah., Menevşelik Mah., Bayır Mah..

Çavdır’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çavdır’da etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 10,9 puan.

Çavdır’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çavdır’da geçersiz oy oranı %3,78 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çavdır’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çavdır’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çavdır hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çavdır’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çavdır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çavdır’daki 11 mahallenin 6 tanesinde CHP, 5 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çavdır’ın altın sandığı hangisi?

Çavdır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çavdır, Pazar Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,11 puan saptı.

Çavdır’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çınar (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%41,8) mahallesinde aldı.

Çavdır’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Atatürk (%53,4) mahallesinde, en düşük oyu Menevşelik (%35,7) mahallesinde aldı.

Çavdır’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%96,5), en düşük katılım Menevşelik Mah. (%84,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.