Gölhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %67,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,5
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
11.943
2024
Sandık
38
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölhisar sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölhisar, Burdur · katılım %83,2GölhisarBurdurAK Parti%45,46%37,64MHP%41,85%17,19CHP%7,50%34,64İYİ Parti%3,24%5,10Zafer Partisi%0,57%1,33Saadet%0,41%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölhisar, Burdur · katılım %88,6GölhisarBurdurErdoğan%62,80%51,71Kılıçdaroğlu%30,21%40,89Sinan Oğan%6,09%6,57Muharrem İnce%0,90%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölhisar, Burdur · katılım %85,6GölhisarBurdurErdoğan%67,19%55,83Kılıçdaroğlu%32,81%44,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölhisar, Burdur · katılım %88,6GölhisarBurdurMHP%33,50%13,95AK Parti%31,98%35,96CHP%17,72%31,02İYİ Parti%9,58%11,54ittifak)%1,21%0,52Zafer Partisi%1,15%1,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölhisar’da oyların %19,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 5,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Armutlu Mah.AK Parti → MHP43,425,0
Ulucamii Mah.AK Parti → MHP41,818,8
Merkez Camii Mah.AK Parti → MHP34,520,4
Horzum Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,329,4
Konak Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,127,1
Pazar Mah.MHP → AK Parti18,59,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,7
MHP%35,3
CHP%15,7
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,3
Muharrem İnce%19,4
Meral Akşener%11,7
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,3
MHP%16,5
İYİ Parti%14,3
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
AK Parti%41,6
İYİ Parti%29,7
MHP%27,7
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,8
Kemal Kılıçdaroğlu%30,2
Sinan Oğan%6,1
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
MHP%33,5
AK Parti%32,0
CHP%17,7
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,2
Kemal Kılıçdaroğlu%32,8
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
AK Parti%45,5
MHP%41,9
CHP%7,5
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Armutlu Mah.MHP %57,8%83,1
Asagi Mah.MHP %62,8%89,9
Fatih Mah.MHP %46,4%77,6
Horzum Mah.AK Parti %60,4%91,3
Konak Mah.AK Parti %58,0%86,5
Merkez Camii Mah.MHP %51,8%78,5
Pazar Mah.AK Parti %47,4%83,1
Ulucamii Mah.MHP %55,5%89,1
Yeni Mah.MHP %57,4%90,2
Yukari Mah.MHP %65,9%85,9
Çakmak Mah.AK Parti %44,2%106,7
Çeşme Mah.AK Parti %57,8%84,0

Altın sandık

Gölhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Horzum Mah.%60,4
Konak Mah.%58,0
Çeşme Mah.%57,8
En zayıf
Yukari Mah.%28,0
Merkez Camii Mah.%31,4
Asagi Mah.%32,1
MHP
En güçlü
Yukari Mah.%65,9
Asagi Mah.%62,8
Armutlu Mah.%57,8
En zayıf
Konak Mah.%30,9
Çeşme Mah.%30,9
Horzum Mah.%31,0
CHP
En güçlü
Merkez Camii Mah.%11,0
Fatih Mah.%10,2
Pazar Mah.%8,9
En zayıf
Ulucamii Mah.%3,4
Yeni Mah.%3,6
Asagi Mah.%4,4

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Horzum Mah.%91,3
Yeni Mah.%90,2
Asagi Mah.%89,9
Ulucamii Mah.%89,1
Konak Mah.%86,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%77,6
Merkez Camii Mah.%78,5
Armutlu Mah.%83,1
Pazar Mah.%83,1
Çeşme Mah.%84,0

Gölhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,9 ile ikinci oldu.

Gölhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölhisar’da 11.943 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 38 sandıkta kullanıldı.

Gölhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,8, Kemal Kılıçdaroğlu %30,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,2 ile önde çıktı.

Gölhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %33,5, AK Parti %32,0, CHP %17,7, İYİ Parti %9,6, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,2.

Gölhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gölhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölhisar’da oyların %19,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,2 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Gölhisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Armutlu Mah., Ulucamii Mah., Merkez Camii Mah..

Gölhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölhisar’da etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 3,6 puan.

Gölhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 10,7 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 3,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gölhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölhisar’da geçersiz oy oranı %5,13 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gölhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölhisar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Gölhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölhisar’daki 12 mahallenin 7 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gölhisar’ın altın sandığı hangisi?

Gölhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölhisar, Pazar Mah., 1034 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.

Gölhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Horzum (%60,4) mahallesinde, en düşük oyu Yukari (%28,0) mahallesinde aldı.

Gölhisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yukari (%65,9) mahallesinde, en düşük oyu Konak (%30,9) mahallesinde aldı.

Gölhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Horzum Mah. (%91,3), en düşük katılım Fatih Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.