Karamanlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karamanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karamanlı’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,4
2024 katılım
%86,9
yerel seçim
Seçmen
4.795
2024
Sandık
19
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karamanlı sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaramanlı, Burdur · katılım %86,9KaramanlıBurdurAK Parti%39,35%37,64CHP%29,45%34,64İYİ Parti%19,83%5,10MHP%10,05%17,19Yeniden Refah%0,45%1,89Zafer Partisi%0,30%1,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaramanlı, Burdur · katılım %89,8KaramanlıBurdurKılıçdaroğlu%49,57%40,89Erdoğan%43,78%51,71Sinan Oğan%5,68%6,57Muharrem İnce%0,97%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaramanlı, Burdur · katılım %87,4KaramanlıBurdurKılıçdaroğlu%52,88%44,17Erdoğan%47,12%55,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaramanlı, Burdur · katılım %89,8KaramanlıBurdurCHP%38,34%31,02AK Parti%32,36%35,96İYİ Parti%10,37%11,54MHP%10,02%13,95Zafer Partisi%1,76%1,44Yeniden Refah%1,52%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karamanlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karamanlı’da oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 22,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,724,7
Eşeler Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,24,2
Çamlık Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,311,1
Cafer Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,724,4
Hürriyet Mah.AK Parti (aynı)23,71,8
Zafer Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,68,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,0
MHP%36,0
CHP%25,9
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,3
Muharrem İnce%37,1
Meral Akşener%17,3
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,9
CHP%30,6
İYİ Parti%20,2
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
AK Parti%63,6
CHP%27,7
MHP%8,2
Katılım %88,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,6
Recep Tayyip Erdoğan%43,8
Sinan Oğan%5,7
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
CHP%38,3
AK Parti%32,4
İYİ Parti%10,4
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,9
Recep Tayyip Erdoğan%47,1
Katılım %87,4
2024 YerelYerel
AK Parti%39,4
CHP%29,5
İYİ Parti%19,8
Katılım %86,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karamanlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Barbaros Mah.CHP %44,1%93,8
Cafer Mah.CHP %33,8%94,5
Camii Mah.AK Parti %38,4%91,1
Eşeler Mah.AK Parti %41,4%85,5
Fatih Mah.AK Parti %38,2%87,5
Hürriyet Mah.AK Parti %44,9%83,1
Karaman Mah.CHP %40,2%100,8
Pazar Mah.AK Parti %43,1%84,9
Yeni Mah.CHP %33,2%86,2
Zafer Mah.AK Parti %39,2%84,7
Çamlık Mah.AK Parti %39,6%84,8
İstiklal Mah.AK Parti %39,3%89,6

Altın sandık

Karamanlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karamanlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hürriyet Mah.%44,9
Eşeler Mah.%41,4
Çamlık Mah.%39,6
En zayıf
Cafer Mah.%33,3
Çamlık Mah.%39,6
Eşeler Mah.%41,4
CHP
En güçlü
Çamlık Mah.%34,4
Cafer Mah.%33,8
Hürriyet Mah.%25,1
En zayıf
Eşeler Mah.%23,8
Hürriyet Mah.%25,1
Cafer Mah.%33,8
İYİ Parti
En güçlü
Cafer Mah.%23,9
Eşeler Mah.%21,8
Hürriyet Mah.%18,0
En zayıf
Çamlık Mah.%16,3
Hürriyet Mah.%18,0
Eşeler Mah.%21,8

Seçime katılım

2024 Yerel%86,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,4 / TR %84,1
2019 Yerel%88,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cafer Mah.%94,5
Eşeler Mah.%85,5
Çamlık Mah.%84,8
Hürriyet Mah.%83,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%83,1
Çamlık Mah.%84,8
Eşeler Mah.%85,5
Cafer Mah.%94,5

Karamanlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karamanlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karamanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,4 ile ikinci oldu.

Karamanlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karamanlı’da 4.795 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.

Karamanlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,6, Recep Tayyip Erdoğan %43,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 ile önde çıktı.

Karamanlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,3, AK Parti %32,4, İYİ Parti %10,4, MHP %10,0, Zafer Partisi %1,8.

Karamanlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karamanlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Karamanlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karamanlı’da oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 22,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Karamanlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Eşeler Mah., Çamlık Mah..

Karamanlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karamanlı’da etkin parti sayısı 3,44; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 9,9 puan.

Karamanlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karamanlı’da geçersiz oy oranı %3,5 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Karamanlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karamanlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karamanlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karamanlı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Karamanlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karamanlı’daki 12 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karamanlı’nın altın sandığı hangisi?

Karamanlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karamanlı, Zafer Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,72 puan sapmayla verdi.

Karamanlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hürriyet (%44,9) mahallesinde, en düşük oyu Cafer (%33,3) mahallesinde aldı.

Karamanlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çamlık (%34,4) mahallesinde, en düşük oyu Eşeler (%23,8) mahallesinde aldı.

Karamanlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cafer Mah. (%94,5), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%83,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.