Kemer Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %64,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %32,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kemer’de Recep Tayyip Erdoğan %69,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%64,1
2024 katılım
%89,4
yerel seçim
Seçmen
1.248
2024
Sandık
5
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kemer sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKemer, Burdur · katılım %89,4KemerBurdurAK Parti%64,10%37,64MHP%32,67%17,19İYİ Parti%1,23%5,10Saadet%0,76%0,77Zafer Partisi%0,76%1,33HÜDA PAR%0,19%0,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKemer, Burdur · katılım %90,4KemerBurdurErdoğan%65,44%51,71Kılıçdaroğlu%28,00%40,89Sinan Oğan%5,88%6,57Muharrem İnce%0,68%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKemer, Burdur · katılım %88,2KemerBurdurErdoğan%69,85%55,83Kılıçdaroğlu%30,15%44,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKemer, Burdur · katılım %90,4KemerBurdurAK Parti%47,37%35,96CHP%20,48%31,02MHP%17,20%13,95İYİ Parti%7,66%11,54Zafer Partisi%1,43%1,44Yeniden Refah%1,43%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kemer’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kemer’de oyların %30,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 17,9 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,1
MHP%37,6
Saadet%3,0
Katılım %89,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,0
Muharrem İnce%18,1
Meral Akşener%14,3
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,8
İYİ Parti%16,7
MHP%13,5
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
AK Parti%72,3
Saadet%22,2
MHP%5,0
Katılım %90,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%28,0
Sinan Oğan%5,9
Katılım %90,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,4
CHP%20,5
MHP%17,2
Katılım %90,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Kemal Kılıçdaroğlu%30,2
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
AK Parti%64,1
MHP%32,7
İYİ Parti%1,2
Katılım %89,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kemer’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Konak Mah.AK Parti %66,7%88,9
Saray Mah.AK Parti %58,2%91,8
Yeni Camii Mah.AK Parti %66,8%88,1

Altın sandık

Kemer’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%89,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%90,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Saray Mah.%91,8
Konak Mah.%88,9
Yeni Camii Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Camii Mah.%88,1
Konak Mah.%88,9
Saray Mah.%91,8

Kemer seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kemer’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %64,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %32,7 ile ikinci oldu.

Kemer’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kemer’de 1.248 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 5 sandıkta kullanıldı.

Kemer’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4, Kemal Kılıçdaroğlu %28,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,8 ile önde çıktı.

Kemer’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,4, CHP %20,5, MHP %17,2, İYİ Parti %7,7, Zafer Partisi %1,4.

Kemer’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kemer’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kemer’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kemer’de oyların %30,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 17,9 puan.

Kemer’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kemer’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kemer’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kemer’de etkin parti sayısı 1,93; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 31,4 puan.

Kemer’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kemer’de geçersiz oy oranı %5,65 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kemer’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kemer’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kemer hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kemer’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kemer’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kemer’deki 3 mahallenin 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kemer’in altın sandığı hangisi?

Kemer’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kemer, Yeni Camii Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Kemer’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Saray Mah. (%91,8), en düşük katılım Yeni Camii Mah. (%88,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.