Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Burdur · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,3
2024 katılım
%81,5
yerel seçim
Seçmen
64.085
2024
Sandık
208
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Burdur geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Burdur · katılım %81,5MerkezBurdurCHP%46,31%34,64AK Parti%42,92%37,64İYİ Parti%3,36%5,10Zafer Partisi%2,60%1,33Yeniden Refah%1,65%1,89Saadet%0,99%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Burdur · katılım %91,5MerkezBurdurKılıçdaroğlu%47,53%40,89Erdoğan%44,53%51,71Sinan Oğan%7,19%6,57Muharrem İnce%0,75%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Burdur · katılım %87,9MerkezBurdurKılıçdaroğlu%51,64%44,17Erdoğan%48,36%55,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Burdur · katılım %91,5MerkezBurdurCHP%35,11%31,02AK Parti%32,74%35,96İYİ Parti%13,83%11,54MHP%10,38%13,95Zafer Partisi%1,79%1,44Yeniden Refah%1,16%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %9,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 2,9 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti34 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,4
AK Parti%35,3
MHP%17,4
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,5
Muharrem İnce%35,8
Meral Akşener%15,1
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,7
CHP%24,6
İYİ Parti%23,6
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
CHP%53,3
AK Parti%44,1
Saadet%1,6
Katılım %87,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,5
Recep Tayyip Erdoğan%44,5
Sinan Oğan%7,2
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
CHP%35,1
AK Parti%32,7
İYİ Parti%13,8
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%48,4
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%46,3
AK Parti%42,9
İYİ Parti%3,4
Katılım %81,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akın Mah.CHP %47,2%89,4
Armağan İlci Mah.CHP %50,3%79,4
Atatürk Mah.CHP %55,4%78,6
Aydınlıkevler Mah.AK Parti %49,9%85,0
Bahçelievler Mah.CHP %54,4%76,7
Bağlar Mah.AK Parti %46,6%83,4
Bozkurt Mah.AK Parti %48,8%82,5
Burdur E Tipi Kapali Cezaevi Mah.CHP %47,8%100,0
Burç Mah.CHP %55,5%78,9
Cemil Mah.AK Parti %45,4%85,3
Dere Mah.CHP %54,3%92,4
Değirmenler Mah.CHP %50,0%79,7
Emek Mah.CHP %48,6%77,4
Fevzi Çakmak Mah.CHP %57,4%80,2
Hızır İlyas Mah.AK Parti %52,8%84,2
Karasenir Mah.CHP %45,7%80,3
Konak Mah.CHP %45,8%78,1
Kuyu Mah.CHP %50,6%86,3
Kışla Mah.AK Parti %59,0%90,2
Mehmet Akif Ersoy Mah.AK Parti %47,5%88,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Fevzi Çakmak Mah.%57,4
Burç Mah.%55,5
Atatürk Mah.%55,4
En zayıf
Kışla Mah.%33,2
Menderes Mah.%37,8
Hızır İlyas Mah.%38,5
AK Parti
En güçlü
Kışla Mah.%59,0
Menderes Mah.%53,7
Hızır İlyas Mah.%52,8
En zayıf
Fevzi Çakmak Mah.%31,8
Burç Mah.%33,1
Atatürk Mah.%34,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dere Mah.%92,4
Sakarya Mah.%90,6
Kışla Mah.%90,2
Akın Mah.%89,4
Mehmet Akif Ersoy Mah.%88,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Özgür Mah.%74,4
Bahçelievler Mah.%76,7
Emek Mah.%77,4
Konak Mah.%78,1
Zafer Mah.%78,4

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,9 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 64.085 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 208 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,5, Recep Tayyip Erdoğan %44,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,1, AK Parti %32,7, İYİ Parti %13,8, MHP %10,4, Zafer Partisi %1,8.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %9,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,4 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,82 (Burdur: %4,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 36 mahallenin 20 tanesinde CHP, 16 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Sakarya Mah., 1172 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fevzi Çakmak (%57,4) mahallesinde, en düşük oyu Kışla (%33,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kışla (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Fevzi Çakmak (%31,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dere Mah. (%92,3), en düşük katılım Özgür Mah. (%74,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Burdur il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.