Büyükorhan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Büyükorhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Büyükorhan’da Recep Tayyip Erdoğan %80,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Büyükorhan sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Büyükorhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Büyükorhan’da oyların %26,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Orhan Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 37,9 | 11,3 |
| Cumhuriyet Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 33,4 | 12,1 |
| Hocahasan Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 29,7 | 33,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Büyükorhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aktaş Mah. | AK Parti %96,0 | %90,6 |
| Akçasaz Mah. | AK Parti %57,0 | %95,9 |
| Armutçuk Mah. | AK Parti %46,5 | %100,5 |
| Bademlik Mah. | AK Parti %73,2 | %95,7 |
| Balaban Mah. | AK Parti %41,5 | %95,6 |
| Bayındır Mah. | AK Parti %76,6 | %94,0 |
| Burunca Mah. | AK Parti %86,7 | %88,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %45,0 | %74,8 |
| Danacılar Mah. | Yeniden Refah %45,3 | %95,6 |
| Danaçalı Mah. | AK Parti %89,1 | %96,2 |
| Demirler Mah. | AK Parti %64,6 | %87,8 |
| Derecik Mah. | Yeniden Refah %38,4 | %96,5 |
| Durhasan Mah. | AK Parti %53,1 | %92,1 |
| Düğüncüler Mah. | AK Parti %91,0 | %84,8 |
| Elekçalı Mah. | AK Parti %48,9 | %104,1 |
| Ericek Mah. | AK Parti %53,4 | %98,3 |
| Gedikler Mah. | AK Parti %46,5 | %95,2 |
| Geynik Mah. | AK Parti %50,0 | %95,7 |
| Hacıahmetler Mah. | AK Parti %50,0 | %88,8 |
| Hacılar Mah. | AK Parti %48,0 | %95,7 |
Altın sandık
Büyükorhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Büyükorhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Büyükorhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Büyükorhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Büyükorhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,9 ile ikinci oldu.
Büyükorhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Büyükorhan’da 8.805 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.
Büyükorhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,4, Kemal Kılıçdaroğlu %18,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,8 ile önde çıktı.
Büyükorhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %59,5, CHP %9,8, İYİ Parti %8,7, MHP %6,7, Yeniden Refah %4,4.
Büyükorhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Büyükorhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Büyükorhan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Büyükorhan’da oyların %26,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,4 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Büyükorhan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Orhan Mah., Cumhuriyet Mah., Hocahasan Mah..
Büyükorhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Büyükorhan’da etkin parti sayısı 2,46; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 32,9 puan.
Büyükorhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Büyükorhan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Büyükorhan’da geçersiz oy oranı %10,48 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Büyükorhan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Büyükorhan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Büyükorhan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Büyükorhan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Büyükorhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Büyükorhan’daki 43 mahallenin 40 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Büyükorhan’ın altın sandığı hangisi?
Büyükorhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Büyükorhan, Hemşeriler Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.
Büyükorhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aktaş (%96,0) mahallesinde, en düşük oyu Orhan (%41,2) mahallesinde aldı.
Büyükorhan’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ericek (%38,4) mahallesinde, en düşük oyu Aktaş (%1,5) mahallesinde aldı.
Büyükorhan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ericek Mah. (%98,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%74,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.