Gemlik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gemlik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gemlik’te Kemal Kılıçdaroğlu %50,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,5
2024 katılım
%77,7
yerel seçim
Seçmen
94.055
2024
Sandık
289
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gemlik sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGemlik, Bursa · katılım %77,7GemlikBursaCHP%51,50%40,30AK Parti%35,51%35,56Yeniden Refah%4,19%6,93Saadet%1,93%2,83Zafer Partisi%1,75%3,22İYİ Parti%1,60%4,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGemlik, Bursa · katılım %90,1GemlikBursaErdoğan%46,53%51,47Kılıçdaroğlu%45,88%40,62Sinan Oğan%7,12%7,46Muharrem İnce%0,47%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGemlik, Bursa · katılım %86,4GemlikBursaKılıçdaroğlu%50,71%45,34Erdoğan%49,29%54,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGemlik, Bursa · katılım %90,1GemlikBursaAK Parti%31,78%38,49CHP%29,29%24,13MHP%12,39%8,45İYİ Parti%11,54%12,04Yeşil Sol Parti%4,30%4,28Zafer Partisi%3,21%3,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gemlik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gemlik’te oyların %15,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,5 puan.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hamidiyeköy Mah.AK Parti (aynı)36,84,4
Muratoba Mah.AK Parti → CHP33,22,9
Hamidiye Mah.AK Parti → CHP19,22,9
Eşref Dinçer Mah.AK Parti (aynı)19,13,3
Osmaniye Mah.AK Parti → CHP18,87,3
Cihatlı Mah.CHP → AK Parti18,37,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,9
MHP%31,8
CHP%22,7
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,5
Muharrem İnce%39,2
Meral Akşener%7,5
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,4
CHP%28,1
İYİ Parti%11,7
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
CHP%47,3
AK Parti%42,3
Saadet%6,1
Katılım %84,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,5
Kemal Kılıçdaroğlu%45,9
Sinan Oğan%7,1
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,8
CHP%29,3
MHP%12,4
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,7
Recep Tayyip Erdoğan%49,3
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
CHP%51,5
AK Parti%35,5
Yeniden Refah%4,2
Katılım %77,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gemlik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adliye Mah.CHP %67,5%83,8
Ata Mah.CHP %48,4%81,5
Balıkpazarı Mah.CHP %61,3%75,5
Büyükkumla Mah.CHP %65,8%87,9
Cihatlı Mah.AK Parti %49,0%78,2
Cumhuriyet Mah.CHP %66,6%77,1
Demirsubaşı Mah.CHP %60,8%71,1
Dr. Ziya Kaya Mah.CHP %49,5%75,7
Engürücük Mah.AK Parti %50,6%82,5
Eşref Dinçer Mah.AK Parti %42,6%78,3
Feyziye Mah.AK Parti %68,1%96,1
Fındıcak Mah.AK Parti %56,7%81,1
Gençali Mah.CHP %56,3%81,5
Güvenli Mah.AK Parti %51,0%95,8
Halitpaşa Mah.CHP %53,5%78,6
Hamidiye Mah.CHP %43,7%77,4
Hamidiyeköy Mah.AK Parti %36,3%87,4
Haydariye Mah.CHP %51,8%94,7
Hisar Mah.CHP %50,7%76,7
Karacaali Mah.CHP %65,2%81,2

Altın sandık

Gemlik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gemlik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Küçükkumla Mah.%73,5
Cumhuriyet Mah.%66,6
Büyükkumla Mah.%65,8
En zayıf
Şahinyurdu Mah.%31,0
Muratoba Mah.%34,2
Katırlı Mah.%34,3
AK Parti
En güçlü
Şahinyurdu Mah.%64,3
Engürücük Mah.%50,6
Cihatlı Mah.%49,0
En zayıf
Küçükkumla Mah.%21,9
Cumhuriyet Mah.%24,1
Büyükkumla Mah.%24,6

Seçime katılım

2024 Yerel%77,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Katırlı Mah.%96,6
Şahinyurdu Mah.%95,6
Haydariye Mah.%94,7
Yeniköy Mah.%94,3
Muratoba Mah.%93,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kumla Mah.%70,7
Demirsubaşı Mah.%71,1
Orhaniye Mah.%73,1
Osmaniye Mah.%74,8
Kayhan Mah.%75,5

Gemlik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gemlik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gemlik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Gemlik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gemlik’te 94.055 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 289 sandıkta kullanıldı.

Gemlik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %46,5, Kemal Kılıçdaroğlu %45,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,7 ile önde çıktı.

Gemlik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,8, CHP %29,3, MHP %12,4, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %4,3.

Gemlik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gemlik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gemlik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gemlik’te oyların %15,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,5 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Gemlik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Hamidiyeköy Mah., Muratoba Mah., Hamidiye Mah..

Gemlik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gemlik’te etkin parti sayısı 2,54; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,0 puan.

Gemlik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gemlik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gemlik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gemlik’te geçersiz oy oranı %3,71 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Gemlik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gemlik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gemlik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gemlik’te AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Gemlik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gemlik’teki 35 mahallenin 24 tanesinde CHP, 11 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gemlik’in altın sandığı hangisi?

Gemlik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gemlik, Dr. Ziya Kaya Mah., 1079 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Gemlik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Küçükkumla (%73,5) mahallesinde, en düşük oyu Şahinyurdu (%30,9) mahallesinde aldı.

Gemlik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şahinyurdu (%64,3) mahallesinde, en düşük oyu Küçükkumla (%21,9) mahallesinde aldı.

Gemlik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Katırlı Mah. (%96,6), en düşük katılım Kumla Mah. (%70,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.