İnegöl Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İnegöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Saadet %21,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 20,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İnegöl’de Recep Tayyip Erdoğan %69,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,5
2024 katılım
%78,3
yerel seçim
Seçmen
212.381
2024
Sandık
671
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İnegöl sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİnegöl, Bursa · katılım %78,3İnegölBursaAK Parti%43,47%35,56Saadet%21,05%2,83Yeniden Refah%14,04%6,93CHP%12,13%40,30İYİ Parti%2,87%4,76DEM Parti%2,72%1,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİnegöl, Bursa · katılım %91,4İnegölBursaErdoğan%65,71%51,47Kılıçdaroğlu%27,06%40,62Sinan Oğan%6,78%7,46Muharrem İnce%0,44%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİnegöl, Bursa · katılım %88,2İnegölBursaErdoğan%69,15%54,66Kılıçdaroğlu%30,85%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİnegöl, Bursa · katılım %91,4İnegölBursaAK Parti%50,01%38,49CHP%15,89%24,13MHP%9,54%8,45İYİ Parti%7,28%12,04Yeşil Sol Parti%5,33%4,28Yeniden Refah%4,70%3,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İnegöl’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İnegöl’de oyların %30,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Saadet lehine 16,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti67 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Boğazköy Mah.AK Parti (aynı)44,70,3
Cerrah Mah.AK Parti → Saadet38,90,5
Kurşunlu Mah.AK Parti (aynı)33,31,1
Hayriye Mah.Millet İttifakı → AK Parti28,914,9
Çayyaka Mah.AK Parti (aynı)24,04,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,3
MHP%32,6
Saadet%5,5
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,8
Muharrem İnce%17,5
Meral Akşener%5,2
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,3
CHP%12,9
MHP%11,8
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%63,8
İYİ Parti%22,7
Saadet%8,1
Katılım %86,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,7
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Sinan Oğan%6,8
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
CHP%15,9
MHP%9,5
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,2
Kemal Kılıçdaroğlu%30,9
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
AK Parti%43,5
Saadet%21,1
Yeniden Refah%14,0
Katılım %78,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İnegöl’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbaşlar Mah.AK Parti %37,1%90,7
Akhisar Mah.AK Parti %40,8%72,6
Akıncılar Mah.AK Parti %36,9%94,1
Alibey Mah.AK Parti %37,5%88,9
Aşağıballık Mah.AK Parti %49,0%87,3
Babaoğlu Mah.AK Parti %50,0%103,1
Bahariye Mah.AK Parti %46,2%95,2
Bahçekaya Mah.AK Parti %73,9%89,3
Baykoca Mah.AK Parti %51,0%74,2
Bayramşah Mah.AK Parti %25,6%97,7
Bilalköy Mah.AK Parti %51,9%90,6
Boğazköy Mah.AK Parti %32,1%93,3
Burhaniye Mah.AK Parti %42,2%76,0
Cemiyet Mah.AK Parti %58,3%96,5
Cerrah Mah.Saadet %34,9%82,2
Cuma Mah.AK Parti %42,7%78,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti %41,4%76,7
Deydinler Mah.AK Parti %43,1%88,2
Dipsizgöl Mah.AK Parti %55,3%95,2
Doğanyurdu Mah.AK Parti %48,6%93,3

Altın sandık

İnegöl’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İnegöl’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Mezit Mah.%66,2
Çavuşköy Mah.%64,7
Hasanpaşa Mah.%61,1
En zayıf
Huzur Mah.%20,1
Şehitler Mah.%23,7
Boğazköy Mah.%32,1
Saadet
En güçlü
Cerrah Mah.%34,9
Kurşunlu Mah.%31,5
Küçükyenice Mah.%28,8
En zayıf
Sungurpaşa Mah.%8,1
Çavuşköy Mah.%8,3
Mezit Mah.%8,6
Yeniden Refah
En güçlü
Sungurpaşa Mah.%23,2
Tahtaköprü Mah.%23,1
Gündüzlü Mah.%22,6
En zayıf
Şehitler Mah.%2,1
Kurşunlu Mah.%6,9
Çayyaka Mah.%7,0

Seçime katılım

2024 Yerel%78,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çavuşköy Mah.%95,6
Dipsizgöl Mah.%95,2
Sungurpaşa Mah.%94,5
Boğazköy Mah.%93,3
Hamzabey Mah.%93,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yunusemre Mah.%71,9
Yeni Mah.%72,3
Akhisar Mah.%72,6
Sarıpınar Mah.%74,0
Baykoca Mah.%74,2

İnegöl seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İnegöl’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İnegöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Saadet %21,1 ile ikinci oldu.

İnegöl’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İnegöl’de 212.381 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 671 sandıkta kullanıldı.

İnegöl’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,7, Kemal Kılıçdaroğlu %27,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,2 ile önde çıktı.

İnegöl’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,0, CHP %15,9, MHP %9,5, İYİ Parti %7,3, Yeşil Sol Parti %5,3.

İnegöl’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İnegöl’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İnegöl’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İnegöl’de oyların %30,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 16,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

İnegöl’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Boğazköy Mah., Cerrah Mah., Kurşunlu Mah..

İnegöl’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İnegöl’de etkin parti sayısı 3,71; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 22,4 puan.

İnegöl’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İnegöl’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İnegöl’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İnegöl’de geçersiz oy oranı %5,04 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

İnegöl’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İnegöl’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İnegöl hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İnegöl’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

İnegöl’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İnegöl’deki 116 mahallenin 110 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde Saadet, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

İnegöl’ün altın sandığı hangisi?

İnegöl’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İnegöl, Kemalpaşa Mah., 1103 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

İnegöl’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mezit (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Huzur (%20,1) mahallesinde aldı.

İnegöl’de Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Cerrah (%34,9) mahallesinde, en düşük oyu Sungurpaşa (%8,1) mahallesinde aldı.

İnegöl’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çavuşköy Mah. (%95,6), en düşük katılım Yunusemre Mah. (%71,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.