İznik Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İznik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İznik’te Recep Tayyip Erdoğan %54,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İznik sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İznik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İznik’te oyların %23,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 4,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sansarak Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,7 | 20,3 |
| Elmalı Mah. | AK Parti (aynı) | 47,3 | 3,6 |
| Mustafalı Mah. | AK Parti (aynı) | 41,2 | 4,7 |
| Elbeyli Mah. | AK Parti (aynı) | 33,8 | 4,8 |
| Orhaniye Mah. | AK Parti (aynı) | 31,5 | 0,5 |
| Eşrefzade Mah. | AK Parti (aynı) | 31,4 | 3,8 |
| Yeşil Camii Mah. | AK Parti (aynı) | 30,3 | 4,4 |
| Mahmudiye Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 27,9 | 21,0 |
| Mustafa Kemal Paşa Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 26,9 | 5,2 |
| Dırazali Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 21,3 | 25,5 |
| Yeni Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,5 | 5,6 |
| Mahmut Çelebi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,5 | 7,1 |
| Yürükler Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,0 | 11,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İznik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aydınlar Mah. | AK Parti %54,1 | %97,4 |
| Bayındır Mah. | AK Parti %43,8 | %89,9 |
| Beyler Mah. | AK Parti %28,3 | %82,1 |
| Boyalıca Mah. | İYİ Parti %64,7 | %94,7 |
| Candarlı Mah. | AK Parti %66,9 | %96,8 |
| Derbent Mah. | AK Parti %36,5 | %90,7 |
| Dereköy Mah. | CHP %43,1 | %90,7 |
| Dırazali Mah. | AK Parti %56,0 | %93,3 |
| Elbeyli Mah. | AK Parti %37,3 | %90,7 |
| Elmalı Mah. | AK Parti %49,8 | %89,8 |
| Eşrefzade Mah. | AK Parti %36,0 | %80,0 |
| Göllüce Mah. | CHP %46,3 | %93,7 |
| Gürmüzlü Mah. | AK Parti %32,5 | %96,4 |
| Hacıosman Mah. | AK Parti %50,6 | %95,3 |
| Hisardere Mah. | AK Parti %48,2 | %98,3 |
| Hocaköy Mah. | AK Parti %41,7 | %96,7 |
| Karatekin Mah. | AK Parti %48,6 | %96,2 |
| Kaynarca Mah. | AK Parti %41,5 | %92,4 |
| Kutluca Mah. | AK Parti %50,8 | %97,8 |
| Kırıntı Mah. | AK Parti %56,2 | %101,3 |
Altın sandık
İznik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İznik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İznik seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İznik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İznik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu.
İznik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İznik’te 36.490 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 131 sandıkta kullanıldı.
İznik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,5, Kemal Kılıçdaroğlu %41,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,7 ile önde çıktı.
İznik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,8, CHP %24,5, İYİ Parti %17,0, MHP %6,4, Yeniden Refah %4,3.
İznik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İznik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
İznik’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İznik’te oyların %23,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 4,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
İznik’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Sansarak Mah., Elmalı Mah., Mustafalı Mah..
İznik’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İznik’te etkin parti sayısı 3,9; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 14,5 puan.
İznik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
İznik’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İznik’te geçersiz oy oranı %5,07 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
İznik’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İznik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
İznik hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İznik’te AK Parti 5 kez birinci oldu.
İznik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İznik’teki 46 mahallenin 39 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
İznik’in altın sandığı hangisi?
İznik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İznik, Mahmut Çelebi Mah., 1065 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,89 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,32 puan sapmayla verdi.
İznik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dırazali (%56,0) mahallesinde, en düşük oyu Müşküle (%18,4) mahallesinde aldı.
İznik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Göllüce (%46,3) mahallesinde, en düşük oyu Elmalı (%2,1) mahallesinde aldı.
İznik’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boyalıca Mah. (%94,7), en düşük katılım Selçuk Mah. (%77,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.