Karacabey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karacabey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %30,3 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 0,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karacabey’de Recep Tayyip Erdoğan %50,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%35,4
2024 katılım
%82,4
yerel seçim
Seçmen
66.270
2024
Sandık
232
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karacabey sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaracabey, Bursa · katılım %82,4KaracabeyBursaİYİ Parti%35,41%4,76AK Parti%30,28%35,56CHP%22,35%40,30Yeniden Refah%4,33%6,93Saadet%2,12%2,83DEM Parti%1,90%1,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaracabey, Bursa · katılım %90,7KaracabeyBursaErdoğan%47,85%51,47Kılıçdaroğlu%44,82%40,62Sinan Oğan%6,71%7,46Muharrem İnce%0,62%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaracabey, Bursa · katılım %86,8KaracabeyBursaErdoğan%50,63%54,66Kılıçdaroğlu%49,37%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaracabey, Bursa · katılım %90,7KaracabeyBursaAK Parti%36,08%38,49CHP%22,95%24,13İYİ Parti%16,95%12,04MHP%7,96%8,45Yeşil Sol Parti%4,75%4,28Zafer Partisi%3,00%3,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karacabey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karacabey’de oyların %31,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti57 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hotanlı Mah.DP → Millet İttifakı76,817,6
Hamidiye Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,217,5
Saadet Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,221,8
Mamuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı42,90,3
Canbalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,721,6
Emirsultan Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,029,8
Uluabat Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,331,3
Sırabademler Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,423,1
Gazi Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,413,9
Seyran Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,238,1
Bayramdere Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,515,9
Yenikaraağaç Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,51,5
Akçakoyun Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,319,3
Hürriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,636,4
Tophisar Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,027,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%35,0
MHP%28,2
DP%14,9
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,1
Muharrem İnce%31,9
Meral Akşener%13,4
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,7
CHP%22,4
İYİ Parti%19,0
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
AK Parti%40,2
İYİ Parti%35,8
DP%21,2
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,9
Kemal Kılıçdaroğlu%44,8
Sinan Oğan%6,7
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,1
CHP%23,0
İYİ Parti%17,0
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,6
Kemal Kılıçdaroğlu%49,4
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
İYİ Parti%35,4
AK Parti%30,3
CHP%22,4
Katılım %82,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karacabey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdullahpaşa Mah.İYİ Parti %35,5%83,3
Akhisar Mah.İYİ Parti %62,4%91,6
Akçakoyun Mah.AK Parti %34,7%93,4
Akçasusurluk Mah.AK Parti %39,9%94,6
Arız Mah.AK Parti %34,5%82,7
Bakırköy Mah.CHP %35,6%92,6
Ballıkaya Mah.İYİ Parti %38,1%100,0
Bayramdere Mah.AK Parti %38,4%76,2
Beylik Mah.İYİ Parti %36,1%89,7
Boğazköy Mah.CHP %47,6%96,2
Canbalı Mah.İYİ Parti %35,0%79,7
Canbaz Mah.İYİ Parti %46,2%92,7
Danişment Mah.İYİ Parti %38,3%84,9
Dağesemen Mah.İYİ Parti %29,6%68,1
Dağkadı Mah.CHP %37,2%84,7
Doğla Mah.AK Parti %41,8%95,0
Drama Mah.İYİ Parti %38,8%85,2
Ekinli Mah.CHP %42,1%91,0
Ekmekçi Mah.AK Parti %46,7%91,0
Emirsultan Mah.İYİ Parti %38,1%79,2

Altın sandık

Karacabey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karacabey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
İsmetpaşa Mah.%51,6
Keşlik Mah.%51,0
Tabaklar Mah.%47,6
En zayıf
Boğazköy Mah.%3,0
İkizce Mah.%8,7
Kurşunlu Mah.%15,4
AK Parti
En güçlü
Kurşunlu Mah.%49,1
Karakoca Mah.%48,3
Yenikaraağaç Mah.%45,9
En zayıf
Bakırköy Mah.%15,1
Ortasarıbey Mah.%19,2
Tabaklar Mah.%19,8
CHP
En güçlü
İkizce Mah.%63,2
Boğazköy Mah.%47,6
Yolağzı Mah.%42,4
En zayıf
Mamuriyet Mah.%9,5
Yeni Mah.%10,9
İsmetpaşa Mah.%13,4

Seçime katılım

2024 Yerel%82,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İkizce Mah.%97,0
Boğazköy Mah.%96,2
Keşlik Mah.%94,0
Bakırköy Mah.%92,6
İsmetpaşa Mah.%92,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hamidiye Mah.%72,7
Bayramdere Mah.%76,2
Saadet Mah.%76,5
Tabaklar Mah.%76,6
Yeni Mah.%78,4

Karacabey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karacabey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karacabey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %30,3 ile ikinci oldu.

Karacabey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karacabey’de 66.270 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 232 sandıkta kullanıldı.

Karacabey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,9, Kemal Kılıçdaroğlu %44,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,6 ile önde çıktı.

Karacabey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,1, CHP %22,9, İYİ Parti %16,9, MHP %8,0, Yeşil Sol Parti %4,8.

Karacabey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karacabey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Karacabey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karacabey’de oyların %31,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Karacabey’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Hotanlı Mah., Hamidiye Mah., Saadet Mah..

Karacabey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karacabey’de etkin parti sayısı 3,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,1 puan.

Karacabey’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Karacabey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karacabey’de geçersiz oy oranı %5,27 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Karacabey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karacabey’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karacabey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karacabey’de AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Karacabey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karacabey’deki 85 mahallenin 45 tanesinde İYİ Parti, 25 tanesinde AK Parti, 15 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karacabey’in altın sandığı hangisi?

Karacabey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karacabey, Emirsultan Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,11 puan saptı.

Karacabey’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu İsmetpaşa (%51,6) mahallesinde, en düşük oyu Boğazköy (%3,0) mahallesinde aldı.

Karacabey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kurşunlu (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Bakırköy (%15,1) mahallesinde aldı.

Karacabey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İkizce Mah. (%97,0), en düşük katılım Hamidiye Mah. (%72,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.