Keles Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Keles’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %38,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keles’te Recep Tayyip Erdoğan %73,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Keles sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Keles’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Keles’te oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Koca Kovacık Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 47,6 | 48,3 |
| Basak Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 32,7 | 7,4 |
| Menteşe Mah. | Saadet → AK Parti | 29,2 | 6,4 |
| Yenice Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,7 | 37,4 |
| Karaardıç Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,6 | 3,0 |
| Gelemiç Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,7 | 5,9 |
| Durak Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 21,3 | 16,9 |
| Belenören Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 20,3 | 0,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Keles’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçapınar Mah. | AK Parti %53,6 | %95,7 |
| Alpağut Mah. | CHP %53,7 | %89,1 |
| Avdan Mah. | AK Parti %50,6 | %90,8 |
| Baraklı Mah. | İYİ Parti %50,2 | %91,8 |
| Basak Mah. | İYİ Parti %41,0 | %94,5 |
| Belenören Mah. | AK Parti %47,4 | %84,0 |
| Bıyıklıalanı Mah. | İYİ Parti %52,2 | %86,2 |
| Cuma Mah. | İYİ Parti %56,6 | %84,2 |
| Davutlar Mah. | AK Parti %46,4 | %93,1 |
| Dağ Demirciler Mah. | AK Parti %44,7 | %93,4 |
| Dağdibi Mah. | AK Parti %89,0 | %97,1 |
| Dedeler Mah. | AK Parti %63,5 | %95,8 |
| Delice Mah. | AK Parti %47,6 | %95,1 |
| Denizler Mah. | AK Parti %55,8 | %97,1 |
| Durak Mah. | İYİ Parti %55,4 | %89,7 |
| Düvenli Mah. | AK Parti %65,7 | %91,0 |
| Epçeler Mah. | AK Parti %80,9 | %86,4 |
| Ertuğrulgazi Mah. | İYİ Parti %51,6 | %83,1 |
| Gelemiç Mah. | İYİ Parti %49,4 | %85,4 |
| Gököz Mah. | AK Parti %45,1 | %91,6 |
Altın sandık
Keles’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Keles’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Keles seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Keles’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Keles’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %38,8 ile ikinci oldu.
Keles’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Keles’te 10.072 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.
Keles’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,5, Kemal Kılıçdaroğlu %24,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5 ile önde çıktı.
Keles’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %51,4, İYİ Parti %13,1, CHP %12,9, MHP %10,8, Yeniden Refah %3,4.
Keles’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Keles’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Keles’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Keles’te oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,9 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Keles’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Koca Kovacık Mah., Basak Mah., Menteşe Mah..
Keles’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Keles’te etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 8,3 puan.
Keles’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Keles’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Keles’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Keles’te geçersiz oy oranı %7,4 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Keles’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keles’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Keles hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keles’te AK Parti 5 kez birinci oldu.
Keles’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Keles’teki 42 mahallenin 25 tanesinde AK Parti, 16 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Keles’in altın sandığı hangisi?
Keles’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keles, Belenören Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,44 puan saptı.
Keles’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Epçeler (%80,9) mahallesinde, en düşük oyu Kıran Işıklar (%23,1) mahallesinde aldı.
Keles’te İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Cuma (%56,6) mahallesinde, en düşük oyu Epçeler (%16,2) mahallesinde aldı.
Keles’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kıran Işıklar Mah. (%95,3), en düşük katılım Ertuğrulgazi Mah. (%83,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.