Mustafakemalpaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mustafakemalpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mustafakemalpaşa’da Recep Tayyip Erdoğan %54,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,4
2024 katılım
%85,3
yerel seçim
Seçmen
82.193
2024
Sandık
308
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mustafakemalpaşa sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMustafakemalpaşa, Bursa · katılım %85,3MustafakemalpaşaBursaCHP%49,44%40,30MHP%33,29%1,81İYİ Parti%7,70%4,76Yeniden Refah%3,47%6,93Memleket%0,92%0,32Zafer Partisi%0,86%3,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMustafakemalpaşa, Bursa · katılım %92,1MustafakemalpaşaBursaErdoğan%51,20%51,47Kılıçdaroğlu%40,45%40,62Sinan Oğan%7,59%7,46Muharrem İnce%0,76%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMustafakemalpaşa, Bursa · katılım %88,9MustafakemalpaşaBursaErdoğan%54,64%54,66Kılıçdaroğlu%45,36%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMustafakemalpaşa, Bursa · katılım %92,1MustafakemalpaşaBursaAK Parti%30,99%38,49CHP%21,68%24,13MHP%20,56%8,45İYİ Parti%15,32%12,04Zafer Partisi%2,62%3,71Yeniden Refah%1,99%3,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mustafakemalpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mustafakemalpaşa’da oyların %16,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 12,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti64 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Demirdere Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı57,38,1
Eskikızılelma Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı39,55,0
Söğütalan Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,449,5
Kösehoroz Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,72,4
Durumtay Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,451,9
Kayabaşı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,310,7
Doğancı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı30,410,2
Yamanlı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı24,718,9
Koşuboğazı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı21,717,1
Karaorman Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı21,631,6
Lalaşahin Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı21,519,5
Fevzidede Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı20,222,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,7
CHP%30,5
MHP%22,3
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,7
Muharrem İnce%28,5
Meral Akşener%15,7
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,4
CHP%20,4
İYİ Parti%18,8
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%48,4
İYİ Parti%47,5
DP%1,8
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,2
Kemal Kılıçdaroğlu%40,5
Sinan Oğan%7,6
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,0
CHP%21,7
MHP%20,6
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,6
Kemal Kılıçdaroğlu%45,4
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%49,4
MHP%33,3
İYİ Parti%7,7
Katılım %85,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaköy Mah.CHP %39,8%88,4
Adalet Mah.CHP %54,7%80,2
Akarca Mah.MHP %58,2%100,0
Akçapınar Mah.CHP %41,9%97,8
Alacaat Mah.MHP %81,0%93,9
Aliseydi Mah.CHP %59,5%95,1
Alpağut Mah.MHP %55,0%91,4
Aralık Mah.CHP %40,6%90,3
Atariye Mah.CHP %61,3%81,3
Atatürk Mah.CHP %54,5%81,9
Ayaz Mah.CHP %66,3%94,3
Ağaçlı Mah.MHP %52,7%105,3
Aşağıbalı Mah.MHP %58,6%102,8
Bahariye Mah.MHP %41,5%98,8
Barış Mah.CHP %58,7%81,9
Behram Mah.CHP %47,0%91,8
Bostandere Mah.MHP %67,7%94,5
Boğaz Mah.CHP %49,3%88,6
Bük Mah.CHP %35,1%84,5
Camandar Mah.MHP %59,5%96,8

Altın sandık

Mustafakemalpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mustafakemalpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Taşpınar Mah.%90,3
Ocaklı Mah.%68,9
Yeşilova Mah.%68,8
En zayıf
Yenidere Mah.%13,6
Alpağut Mah.%14,6
Yenice Mah.%16,0
MHP
En güçlü
Yenidere Mah.%68,2
Sincansarnıç Mah.%62,4
Dere Mah.%61,6
En zayıf
Taşpınar Mah.%5,9
Karaoğlan Mah.%14,3
Ayaz Mah.%15,4
İYİ Parti
En güçlü
Karaoğlan Mah.%26,7
Tepecik Mah.%13,7
Ayaz Mah.%13,0
En zayıf
Taşpınar Mah.%1,5
Ormankadı Mah.%3,4
Ocaklı Mah.%3,5

Seçime katılım

2024 Yerel%85,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Körekem Mah.%100,0
Paşalar Mah.%96,4
Taşpınar Mah.%95,7
Eskikızılelma Mah.%95,5
Sincansarnıç Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenidere Mah.%76,1
Dere Mah.%76,2
Çırpan Mah.%80,1
Lalaşahin Mah.%80,7
Cumhuriyet Mah.%80,8

Mustafakemalpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mustafakemalpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mustafakemalpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu.

Mustafakemalpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’da 82.193 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 308 sandıkta kullanıldı.

Mustafakemalpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,2, Kemal Kılıçdaroğlu %40,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,6 ile önde çıktı.

Mustafakemalpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,0, CHP %21,7, MHP %20,6, İYİ Parti %15,3, Zafer Partisi %2,6.

Mustafakemalpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mustafakemalpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Mustafakemalpaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mustafakemalpaşa’da oyların %16,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 12,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Mustafakemalpaşa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Demirdere Mah., Eskikızılelma Mah., Söğütalan Mah..

Mustafakemalpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’da etkin parti sayısı 2,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 16,1 puan.

Mustafakemalpaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Mustafakemalpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’da geçersiz oy oranı %6,74 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Mustafakemalpaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mustafakemalpaşa’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Mustafakemalpaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mustafakemalpaşa’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Mustafakemalpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mustafakemalpaşa’daki 131 mahallenin 71 tanesinde CHP, 59 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Mustafakemalpaşa’nın altın sandığı hangisi?

Mustafakemalpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mustafakemalpaşa, Hamidiye Mah., 1128 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,04 puan saptı.

Mustafakemalpaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Taşpınar (%90,3) mahallesinde, en düşük oyu Yenidere (%13,6) mahallesinde aldı.

Mustafakemalpaşa’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yenidere (%68,2) mahallesinde, en düşük oyu Taşpınar (%5,9) mahallesinde aldı.

Mustafakemalpaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Körekem Mah. (%100,0), en düşük katılım Yenidere Mah. (%76,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.