Orhangazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Orhangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Orhangazi’de Recep Tayyip Erdoğan %53,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,2
2024 katılım
%79,5
yerel seçim
Seçmen
63.884
2024
Sandık
204
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Orhangazi sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOrhangazi, Bursa · katılım %79,5OrhangaziBursaAK Parti%36,21%35,56CHP%30,70%40,30DP%20,25%0,69İYİ Parti%5,37%4,76Yeniden Refah%3,03%6,93Zafer Partisi%1,06%3,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOrhangazi, Bursa · katılım %91,1OrhangaziBursaErdoğan%50,28%51,47Kılıçdaroğlu%42,51%40,62Sinan Oğan%6,66%7,46Muharrem İnce%0,55%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOrhangazi, Bursa · katılım %87,7OrhangaziBursaErdoğan%53,03%54,66Kılıçdaroğlu%46,97%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOrhangazi, Bursa · katılım %91,1OrhangaziBursaAK Parti%36,38%38,49CHP%25,31%24,13İYİ Parti%15,69%12,04MHP%9,12%8,45Yeniden Refah%3,56%3,59Zafer Partisi%3,06%3,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Orhangazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Orhangazi’de oyların %16,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ortaköy Mah.DP → Millet İttifakı61,746,0
Gölyaka Mah.DP → Millet İttifakı39,234,8
Heceler Mah.DP → Millet İttifakı34,36,1
Çeltikçi Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,013,3
Camiikebir Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,29,1
Tekke Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,92,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,0
DP%35,2
MHP%11,4
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,8
Muharrem İnce%36,6
Meral Akşener%8,6
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,0
CHP%25,7
İYİ Parti%15,0
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%39,7
İYİ Parti%25,6
DP%22,4
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,3
Kemal Kılıçdaroğlu%42,5
Sinan Oğan%6,7
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,4
CHP%25,3
İYİ Parti%15,7
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
AK Parti%36,2
CHP%30,7
DP%20,3
Katılım %79,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Orhangazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akharem Mah.CHP %46,5%88,6
Arapzade Mah.AK Parti %37,6%77,1
Bayırköy Mah.AK Parti %68,4%100,0
Camiikebir Mah.CHP %36,6%76,0
Cihanköy Mah.AK Parti %42,5%93,2
Dutluca Mah.CHP %50,2%88,0
Fatih Mah.AK Parti %64,0%88,7
Fındıklı Mah.CHP %37,9%98,5
Gedelek Mah.AK Parti %49,3%84,3
Gemiç Mah.CHP %42,5%77,5
Gölyaka Mah.CHP %55,4%91,2
Gürle Mah.CHP %47,3%96,2
Hamzalı Mah.DP %40,6%90,5
Heceler Mah.CHP %46,9%88,2
Hürriyet Mah.AK Parti %32,3%79,4
Karsak Mah.CHP %60,0%88,9
Keramet Mah.CHP %40,1%82,9
Mahmudiye Mah.AK Parti %70,1%95,0
Muradiye Mah.AK Parti %39,1%77,3
Narlıca Mah.AK Parti %40,5%82,6

Altın sandık

Orhangazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Orhangazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%64,0
Örnekköy Mah.%60,9
Yenisölöz Mah.%54,7
En zayıf
Fındıklı Mah.%15,0
Keramet Mah.%18,3
Çakırlı Mah.%23,1
CHP
En güçlü
Ortaköy Mah.%67,7
Yenigürle Mah.%50,8
Keramet Mah.%40,1
En zayıf
Fatih Mah.%8,8
Örnekköy Mah.%13,0
Narlıca Mah.%19,4
DP
En güçlü
Çakırlı Mah.%37,1
Fındıklı Mah.%34,6
Keramet Mah.%30,3
En zayıf
Ortaköy Mah.%3,0
Örnekköy Mah.%8,2
Yenisölöz Mah.%8,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fındıklı Mah.%98,5
Örnekköy Mah.%92,4
Yenigürle Mah.%91,3
Çakırlı Mah.%90,6
Fatih Mah.%88,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camiikebir Mah.%76,0
Arapzade Mah.%77,1
Muradiye Mah.%77,3
Tekke Mah.%78,9
Hürriyet Mah.%79,4

Orhangazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Orhangazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Orhangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu.

Orhangazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Orhangazi’de 63.884 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 204 sandıkta kullanıldı.

Orhangazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,3, Kemal Kılıçdaroğlu %42,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0 ile önde çıktı.

Orhangazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,4, CHP %25,3, İYİ Parti %15,7, MHP %9,1, Yeniden Refah %3,6.

Orhangazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Orhangazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Orhangazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Orhangazi’de oyların %16,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Orhangazi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Ortaköy Mah., Gölyaka Mah., Heceler Mah..

Orhangazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Orhangazi’de etkin parti sayısı 3,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,5 puan.

Orhangazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Orhangazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Orhangazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Orhangazi’de geçersiz oy oranı %4,83 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Orhangazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Orhangazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Orhangazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Orhangazi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Orhangazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Orhangazi’deki 31 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP, 2 tanesinde DP birinci çıktı.

Orhangazi’nin altın sandığı hangisi?

Orhangazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Orhangazi, Hürriyet Mah., 1114 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Orhangazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%64,0) mahallesinde, en düşük oyu Fındıklı (%15,0) mahallesinde aldı.

Orhangazi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ortaköy (%67,7) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%8,8) mahallesinde aldı.

Orhangazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fındıklı Mah. (%98,5), en düşük katılım Camiikebir Mah. (%76,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.