Osmangazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Osmangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Osmangazi’de Recep Tayyip Erdoğan %56,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,4
2024 katılım
%77,3
yerel seçim
Seçmen
664.571
2024
Sandık
1.972
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Osmangazi sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOsmangazi, Bursa · katılım %77,3OsmangaziBursaCHP%46,39%40,30AK Parti%37,83%35,56Yeniden Refah%5,85%6,93Zafer Partisi%3,14%3,22İYİ Parti%2,00%4,76DEM Parti%1,65%1,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOsmangazi, Bursa · katılım %90,6OsmangaziBursaErdoğan%52,60%51,47Kılıçdaroğlu%38,60%40,62Sinan Oğan%8,34%7,46Muharrem İnce%0,46%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOsmangazi, Bursa · katılım %86,8OsmangaziBursaErdoğan%56,10%54,66Kılıçdaroğlu%43,90%45,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOsmangazi, Bursa · katılım %90,6OsmangaziBursaAK Parti%40,09%38,49CHP%22,75%24,13İYİ Parti%11,85%12,04MHP%7,57%8,45Zafer Partisi%4,21%3,71Yeniden Refah%3,82%3,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Osmangazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Osmangazi’de oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,8 puan.

9 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti129 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ovaakça Eğitim Mah.AK Parti → CHP22,10,9
Mürseller Mah.AK Parti → CHP21,70,8
Demirtaş Sakarya Mah.AK Parti → CHP21,50,3
Demirtaş Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP20,510,7
Demirtaş Barbaros Mah.AK Parti (aynı)20,22,3
Demirtaş Dumlupınar Mah.AK Parti → CHP19,410,4
Güneştepe Mah.AK Parti → CHP19,03,4
Bağlı Mah.AK Parti (aynı)18,83,0
Sırameşeler Mah.AK Parti → CHP18,31,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,3
CHP%31,5
MHP%13,9
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Muharrem İnce%30,8
Meral Akşener%7,9
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,6
CHP%22,1
İYİ Parti%12,7
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%50,6
CHP%45,5
Saadet%2,0
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,6
Kemal Kılıçdaroğlu%38,6
Sinan Oğan%8,3
Katılım %90,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
CHP%22,8
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,1
Kemal Kılıçdaroğlu%43,9
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
CHP%46,4
AK Parti%37,8
Yeniden Refah%5,9
Katılım %77,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Osmangazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalet Mah.CHP %58,0%79,9
Ahmetbey Mah.AK Parti %61,7%97,6
Ahmetpaşa Mah.CHP %57,4%74,7
Akpınar Mah.CHP %58,0%76,7
Aksungur Mah.AK Parti %57,5%92,9
Aktarhüssam Mah.CHP %57,1%75,5
Alaaddin Mah.CHP %49,5%81,4
Alacahırka Mah.AK Parti %45,1%79,4
Alacamescit Mah.CHP %54,4%76,5
Alaşarköy Mah.AK Parti %54,7%87,8
Alemdar Mah.AK Parti %42,8%78,3
Alipaşa Mah.CHP %45,7%79,1
Altınova Mah.CHP %53,2%80,3
Altıparmak Mah.CHP %60,1%75,8
Armutköy Mah.CHP %49,8%89,0
Atıcılar Mah.AK Parti %45,2%80,8
Avdancık Mah.AK Parti %69,6%97,6
Bahar Mah.CHP %50,4%76,5
Bağlarbaşı Mah.CHP %43,7%74,3
Bağlı Mah.AK Parti %46,7%96,5

Altın sandık

Osmangazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Osmangazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kükürtlü Mah.%69,2
Hocaalizade Mah.%67,0
Hürriyet Mah.%66,1
En zayıf
Küçükdeliller Mah.%14,3
Mehmet Akif Mah.%16,6
Güneybudaklar Mah.%16,9
AK Parti
En güçlü
Küçükdeliller Mah.%73,9
Çağlayan Mah.%72,1
Mehmet Akif Mah.%71,2
En zayıf
Kükürtlü Mah.%20,1
Yenikaraman Mah.%21,7
Hocaalizade Mah.%21,9
Yeniden Refah
En güçlü
Çaybaşı Mah.%15,2
Küçükbalıklı Mah.%10,8
Doğanevler Mah.%9,4
En zayıf
Seç Mah.%1,2
Dağakça Mah.%1,5
Kuruçeşme Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%77,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ahmetbey Mah.%97,6
Avdancık Mah.%97,6
Çaybaşı Mah.%97,2
Güneybudaklar Mah.%97,1
Dağakça Mah.%97,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yahşibey Mah.%62,4
İntizam Mah.%68,8
Hocahasan Mah.%69,2
Kuruçeşme Mah.%69,3
Çekirge Mah.%70,7

Osmangazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Osmangazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Osmangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu.

Osmangazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Osmangazi’de 664.571 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.972 sandıkta kullanıldı.

Osmangazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,6, Kemal Kılıçdaroğlu %38,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,1 ile önde çıktı.

Osmangazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,1, CHP %22,8, İYİ Parti %11,8, MHP %7,6, Zafer Partisi %4,2.

Osmangazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Osmangazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Osmangazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Osmangazi’de oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Osmangazi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Ovaakça Eğitim Mah., Mürseller Mah., Demirtaş Sakarya Mah..

Osmangazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Osmangazi’de etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,6 puan.

Osmangazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Osmangazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Osmangazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Osmangazi’de geçersiz oy oranı %4,35 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 27 sandık var.

Osmangazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Osmangazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Osmangazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Osmangazi’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Osmangazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Osmangazi’deki 136 mahallenin 87 tanesinde CHP, 49 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Osmangazi’nin altın sandığı hangisi?

Osmangazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Osmangazi, Başaran Mah., 2075 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.

Osmangazi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kükürtlü (%69,2) mahallesinde, en düşük oyu Küçükdeliller (%14,3) mahallesinde aldı.

Osmangazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Küçükdeliller (%73,9) mahallesinde, en düşük oyu Kükürtlü (%20,1) mahallesinde aldı.

Osmangazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ahmetbey Mah. (%97,6), en düşük katılım Yahşibey Mah. (%62,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bursa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.