Yenişehir Seçim Sonuçları
2014–2024 · Bursa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,9 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %30,5 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 6,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenişehir’de Recep Tayyip Erdoğan %55,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yenişehir sonuçları Bursa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yenişehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %24,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kavaklı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 42,5 | 18,5 |
| Terziler Mah. | MHP → Millet İttifakı | 41,5 | 5,4 |
| Çeltikçi Mah. | MHP → Millet İttifakı | 38,3 | 39,9 |
| Çayır Mah. | MHP → Millet İttifakı | 34,5 | 37,5 |
| Cihadiye Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,8 | 3,9 |
| Kozdere Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,6 | 46,3 |
| Akçapınar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,0 | 12,6 |
| Mahmudiye Mah. | MHP → Millet İttifakı | 31,3 | 20,6 |
| Demirboğa Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,2 | 40,6 |
| Eğerce Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,2 | 5,4 |
| Kızılhisar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,0 | 34,1 |
| Osmaniye Mah. | MHP → Millet İttifakı | 29,2 | 25,5 |
| İncirli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 27,4 | 14,2 |
| Gündoğan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 26,7 | 30,1 |
| Orhaniye Mah. | MHP → Millet İttifakı | 25,5 | 2,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Afşar Mah. | MHP %44,6 | %96,1 |
| Akbıyık Mah. | MHP %35,1 | %82,8 |
| Akdere Mah. | İYİ Parti %36,5 | %86,6 |
| Akçapınar Mah. | İYİ Parti %48,7 | %95,5 |
| Alaylı Mah. | İYİ Parti %39,2 | %94,6 |
| Ayaz Mah. | İYİ Parti %41,3 | %94,5 |
| Aydoğdu Mah. | İYİ Parti %42,2 | %94,0 |
| Barcın Mah. | CHP %31,1 | %95,1 |
| Beypınar Mah. | MHP %76,0 | %100,0 |
| Burcun Mah. | CHP %46,3 | %92,5 |
| Cihadiye Mah. | MHP %43,3 | %90,6 |
| Demirboğa Mah. | İYİ Parti %41,7 | %94,8 |
| Dereköy Mah. | MHP %41,9 | %96,5 |
| Ebeköy Mah. | MHP %44,8 | %89,0 |
| Eğerce Mah. | MHP %42,4 | %96,0 |
| Fethiye Mah. | CHP %37,0 | %96,0 |
| Gökçesu Mah. | CHP %57,9 | %96,3 |
| Gündoğan Mah. | İYİ Parti %35,7 | %81,0 |
| Günece Mah. | İYİ Parti %47,7 | %89,3 |
| Hayriye Mah. | İYİ Parti %40,5 | %93,7 |
Altın sandık
Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yenişehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yenişehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yenişehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yenişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,9 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %30,5 ile ikinci oldu.
Yenişehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de 43.241 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 162 sandıkta kullanıldı.
Yenişehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,2, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,8 ile önde çıktı.
Yenişehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %37,1, CHP %20,4, İYİ Parti %13,6, MHP %9,7, Yeşil Sol Parti %5,6.
Yenişehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yenişehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Yenişehir’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yenişehir’de oyların %24,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Yenişehir’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Kavaklı Mah., Terziler Mah., Çeltikçi Mah..
Yenişehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de etkin parti sayısı 3,82; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 3,4 puan.
Yenişehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Yenişehir’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’de geçersiz oy oranı %6,74 (Bursa: %4,67). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Yenişehir’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenişehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yenişehir hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenişehir’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Yenişehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yenişehir’deki 72 mahallenin 30 tanesinde MHP, 29 tanesinde İYİ Parti, 12 tanesinde CHP, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Yenişehir’in altın sandığı hangisi?
Yenişehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenişehir, Yenigün Mah., 1136 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.
Yenişehir’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kozdere (%63,3) mahallesinde, en düşük oyu Yolören (%7,7) mahallesinde aldı.
Yenişehir’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çiçeközü (%71,3) mahallesinde, en düşük oyu Tabakhane (%13,2) mahallesinde aldı.
Yenişehir’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çelebi Mah. (%96,1), en düşük katılım Çayır Mah. (%79,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.