Eceabat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eceabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. MHP %25,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 14,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eceabat’ta Kemal Kılıçdaroğlu %74,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,9
2024 katılım
%87,1
yerel seçim
Seçmen
4.723
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eceabat sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEceabat, Çanakkale · katılım %87,1EceabatÇanakkaleCHP%51,85%43,18MHP%25,95%3,62İYİ Parti%16,97%17,29AK Parti%3,81%31,57Yeniden Refah%0,55%0,54Zafer Partisi%0,30%1,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEceabat, Çanakkale · katılım %91,1EceabatÇanakkaleKılıçdaroğlu%71,81%54,58Erdoğan%24,41%39,49Sinan Oğan%3,10%5,22Muharrem İnce%0,68%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEceabat, Çanakkale · katılım %88,9EceabatÇanakkaleKılıçdaroğlu%74,34%58,09Erdoğan%25,66%41,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEceabat, Çanakkale · katılım %91,1EceabatÇanakkaleCHP%49,51%35,28İYİ Parti%18,92%16,57AK Parti%18,90%31,42MHP%3,00%6,42Yeşil Sol Parti%1,75%1,91Zafer Partisi%1,19%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eceabat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eceabat’ta oyların %40,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 5,3 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kemalpaşa Mah.İYİ Parti → CHP42,923,0
İsmetpaşa Mah.İYİ Parti → CHP38,328,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%36,2
CHP%33,7
AK Parti%29,5
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%60,7
Recep Tayyip Erdoğan%24,5
Meral Akşener%13,0
Katılım %92,2
2018 MVMilletvekili
CHP%50,0
AK Parti%22,0
İYİ Parti%19,8
Katılım %92,1
2019 YerelYerel
İYİ Parti%40,8
CHP%37,6
AK Parti%20,2
Katılım %88,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,8
Recep Tayyip Erdoğan%24,4
Sinan Oğan%3,1
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
CHP%49,5
İYİ Parti%18,9
AK Parti%18,9
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,3
Recep Tayyip Erdoğan%25,7
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%51,9
MHP%26,0
İYİ Parti%17,0
Katılım %87,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eceabat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Kemalpaşa Mah.CHP %51,0%89,2
İsmetpaşa Mah.CHP %52,5%85,6

Altın sandık

Eceabat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%87,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kemalpaşa Mah.%89,2
İsmetpaşa Mah.%85,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İsmetpaşa Mah.%85,6
Kemalpaşa Mah.%89,2

Eceabat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eceabat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eceabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. MHP %25,9 ile ikinci oldu.

Eceabat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eceabat’ta 4.723 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Eceabat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,8, Recep Tayyip Erdoğan %24,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,3 ile önde çıktı.

Eceabat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %49,5, İYİ Parti %18,9, AK Parti %18,9, MHP %3,0, Yeşil Sol Parti %1,8.

Eceabat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eceabat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eceabat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eceabat’ta oyların %40,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Eceabat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kemalpaşa Mah., İsmetpaşa Mah..

Eceabat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eceabat’ta etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 25,9 puan.

Eceabat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eceabat’ta geçersiz oy oranı %2,31 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eceabat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eceabat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eceabat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eceabat’ta CHP 3 kez, MHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Eceabat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eceabat’taki 2 mahallenin 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Eceabat’ın altın sandığı hangisi?

Eceabat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eceabat, Kemalpaşa Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Eceabat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,1 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.