Gelibolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çanakkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gelibolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gelibolu’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,6
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
25.352
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gelibolu sonuçları Çanakkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGelibolu, Çanakkale · katılım %81,1GeliboluÇanakkaleAK Parti%39,61%31,57CHP%37,69%43,18İYİ Parti%17,98%17,29DEM Parti%2,12%1,10MHP%1,13%3,62Zafer Partisi%0,59%1,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGelibolu, Çanakkale · katılım %89,3GeliboluÇanakkaleKılıçdaroğlu%61,68%54,58Erdoğan%33,57%39,49Sinan Oğan%4,22%5,22Muharrem İnce%0,53%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGelibolu, Çanakkale · katılım %86,6GeliboluÇanakkaleKılıçdaroğlu%64,74%58,09Erdoğan%35,26%41,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGelibolu, Çanakkale · katılım %89,3GeliboluÇanakkaleCHP%42,53%35,28AK Parti%26,82%31,42İYİ Parti%15,22%16,57MHP%4,97%6,42Yeşil Sol Parti%2,35%1,91Zafer Partisi%1,84%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gelibolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gelibolu’da oyların %7,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 2,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%49,8
MHP%35,8
AK Parti%13,9
Katılım %88,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%53,6
Recep Tayyip Erdoğan%33,5
Meral Akşener%10,6
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
CHP%44,3
AK Parti%28,5
İYİ Parti%15,2
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
CHP%52,0
AK Parti%41,3
MHP%5,6
Katılım %81,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,7
Recep Tayyip Erdoğan%33,6
Sinan Oğan%4,2
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
CHP%42,5
AK Parti%26,8
İYİ Parti%15,2
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,7
Recep Tayyip Erdoğan%35,3
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%39,6
CHP%37,7
İYİ Parti%18,0
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gelibolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alaeddin Mah.AK Parti %41,5%82,5
Camiikebir Mah.AK Parti %43,9%82,2
Cesme Mah.AK Parti %49,9%94,7
Cumhuriyet Mah.CHP %83,2%89,1
Gazi Süleyman Paşa Mah.AK Parti %41,4%82,4
Hoca Hamza Mah.CHP %53,2%79,2
Hurriyet Mah.CHP %83,1%94,0
Kesanoglu Mah.DP %45,4%95,5
Yazıcızade Mah.CHP %40,5%79,5
Yeni Mah.BBP %32,5%97,2

Altın sandık

Gelibolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gelibolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cesme Mah.%49,9
Camiikebir Mah.%43,9
Alaeddin Mah.%41,5
En zayıf
Hurriyet Mah.%6,1
Yeni Mah.%19,7
Hoca Hamza Mah.%27,5
CHP
En güçlü
Hurriyet Mah.%83,1
Hoca Hamza Mah.%53,2
Yazıcızade Mah.%40,5
En zayıf
Yeni Mah.%15,0
Cesme Mah.%21,4
Gazi Süleyman Paşa Mah.%33,0
İYİ Parti
En güçlü
Gazi Süleyman Paşa Mah.%18,6
Camiikebir Mah.%18,4
Yazıcızade Mah.%17,8
En zayıf
Cesme Mah.%0,2
Alaeddin Mah.%16,8
Hoca Hamza Mah.%16,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%81,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%97,2
Cesme Mah.%94,7
Hurriyet Mah.%94,0
Alaeddin Mah.%82,5
Gazi Süleyman Paşa Mah.%82,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hoca Hamza Mah.%79,2
Yazıcızade Mah.%79,5
Camiikebir Mah.%82,2
Gazi Süleyman Paşa Mah.%82,4
Alaeddin Mah.%82,5

Gelibolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gelibolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gelibolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,7 ile ikinci oldu.

Gelibolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gelibolu’da 25.352 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Gelibolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,7, Recep Tayyip Erdoğan %33,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,7 ile önde çıktı.

Gelibolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %42,5, AK Parti %26,8, İYİ Parti %15,2, MHP %5,0, Yeşil Sol Parti %2,4.

Gelibolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gelibolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gelibolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gelibolu’da oyların %7,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 2,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Gelibolu’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Gelibolu’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Gelibolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gelibolu’da etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,9 puan.

Gelibolu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,8 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 9,2 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 3,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gelibolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gelibolu’da geçersiz oy oranı %2,87 (Çanakkale: %2,69). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Gelibolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gelibolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gelibolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gelibolu’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Gelibolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gelibolu’daki 10 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde DP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Gelibolu’nun altın sandığı hangisi?

Gelibolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gelibolu, Gazi Süleyman Paşa Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Gelibolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cesme (%49,9) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%6,1) mahallesinde aldı.

Gelibolu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hurriyet (%83,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%15,0) mahallesinde aldı.

Gelibolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%97,2), en düşük katılım Hoca Hamza Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çanakkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.