Çerkeş Seçim Sonuçları
2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çerkeş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çerkeş’te Recep Tayyip Erdoğan %71,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çerkeş sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çerkeş’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çerkeş’te oyların %17,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 1,5 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çerkeş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %49,9 | %86,6 |
| Guzelyurt Mah. | MHP %54,4 | %87,2 |
| Karalar Mah. | AK Parti %51,5 | %80,7 |
| Karamuklu Mah. | AK Parti %44,9 | %84,2 |
| Kayabasi Mah. | MHP %66,5 | %90,1 |
| Kurtlar Mah. | AK Parti %37,4 | %72,7 |
| Okçular Mah. | AK Parti %53,8 | %86,5 |
| Ulusu Mah. | AK Parti %58,6 | %86,7 |
| Yaliozu Mah. | AK Parti %44,4 | %84,4 |
| Yeni Kent Mah. | AK Parti %52,7 | %79,5 |
| Yeni Mah. | AK Parti %53,6 | %82,4 |
| Yeni Mah. | MHP %59,9 | %92,8 |
| İdris Mah. | AK Parti %52,9 | %82,6 |
| İstasyon Mah. | AK Parti %53,8 | %85,2 |
Altın sandık
Çerkeş’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çerkeş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çerkeş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çerkeş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çerkeş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,9 ile ikinci oldu.
Çerkeş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çerkeş’te 6.963 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.
Çerkeş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6, Kemal Kılıçdaroğlu %25,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6 ile önde çıktı.
Çerkeş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,9, İYİ Parti %23,2, MHP %22,1, Yeniden Refah %3,4, Zafer Partisi %1,8.
Çerkeş’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çerkeş’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çerkeş’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çerkeş’te oyların %17,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,5 puan.
Çerkeş’te salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Çerkeş’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Çerkeş’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çerkeş’te etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 24,9 puan.
Çerkeş’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çerkeş’te geçersiz oy oranı %5,0 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Çerkeş’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çerkeş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çerkeş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çerkeş’te AK Parti 5 kez birinci oldu.
Çerkeş’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çerkeş’teki 14 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.
Çerkeş’in altın sandığı hangisi?
Çerkeş’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çerkeş, Karalar Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.
Çerkeş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ulusu (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Kayabasi (%30,4) mahallesinde aldı.
Çerkeş’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kayabasi (%66,5) mahallesinde, en düşük oyu Ulusu (%21,7) mahallesinde aldı.
Çerkeş’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%92,8), en düşük katılım Yeni Kent Mah. (%79,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.