Eldivan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eldivan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eldivan’da Recep Tayyip Erdoğan %76,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,7
2024 katılım
%85,4
yerel seçim
Seçmen
2.760
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eldivan sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEldivan, Çankırı · katılım %85,4EldivanÇankırıAK Parti%36,72%37,91MHP%35,92%50,41İYİ Parti%25,03%2,27Zafer Partisi%1,07%0,37Saadet%0,58%0,66Yeniden Refah%0,49%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEldivan, Çankırı · katılım %88,5EldivanÇankırıErdoğan%72,42%72,14Kılıçdaroğlu%21,23%20,34Sinan Oğan%5,59%7,06Muharrem İnce%0,76%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEldivan, Çankırı · katılım %85,9EldivanÇankırıErdoğan%76,83%76,76Kılıçdaroğlu%23,17%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEldivan, Çankırı · katılım %88,5EldivanÇankırıAK Parti%43,23%41,69MHP%28,12%31,11İYİ Parti%20,00%18,05Yeniden Refah%2,09%3,00ittifak)%1,45%1,17Zafer Partisi%1,25%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eldivan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eldivan’da oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 11,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dere Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,07,2
Bahçelievler Mah.AK Parti → MHP18,312,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%57,3
AK Parti%40,1
Saadet%2,4
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,0
Muharrem İnce%12,2
Meral Akşener%10,0
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,0
MHP%16,1
İYİ Parti%11,3
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
AK Parti%51,3
MHP%26,9
CHP%20,7
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,4
Kemal Kılıçdaroğlu%21,2
Sinan Oğan%5,6
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,2
MHP%28,1
İYİ Parti%20,0
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Kemal Kılıçdaroğlu%23,2
Katılım %85,9
2024 YerelYerel
AK Parti%36,7
MHP%35,9
İYİ Parti%25,0
Katılım %85,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eldivan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.MHP %44,0%87,6
Beydere Mah.AK Parti %44,0%87,6
Cami Mah.MHP %36,3%83,6
Dere Mah.İYİ Parti %37,5%86,9
Topraklık Mah.AK Parti %44,2%83,0
Çay Mah.AK Parti %38,7%85,3

Altın sandık

Eldivan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eldivan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Topraklık Mah.%44,2
Çay Mah.%38,7
Cami Mah.%33,3
En zayıf
Dere Mah.%30,3
Bahçelievler Mah.%32,0
Cami Mah.%33,3
MHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%44,0
Cami Mah.%36,3
Topraklık Mah.%34,1
En zayıf
Dere Mah.%30,3
Çay Mah.%32,7
Topraklık Mah.%34,1
İYİ Parti
En güçlü
Dere Mah.%37,5
Cami Mah.%29,0
Çay Mah.%26,7
En zayıf
Topraklık Mah.%20,2
Bahçelievler Mah.%20,7
Çay Mah.%26,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%87,6
Dere Mah.%86,9
Çay Mah.%85,3
Cami Mah.%83,6
Topraklık Mah.%83,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Topraklık Mah.%83,0
Cami Mah.%83,6
Çay Mah.%85,3
Dere Mah.%86,9
Bahçelievler Mah.%87,6

Eldivan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eldivan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eldivan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,9 ile ikinci oldu.

Eldivan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eldivan’da 2.760 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Eldivan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,4, Kemal Kılıçdaroğlu %21,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8 ile önde çıktı.

Eldivan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,2, MHP %28,1, İYİ Parti %20,0, Yeniden Refah %2,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,4.

Eldivan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eldivan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eldivan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eldivan’da oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Eldivan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Dere Mah., Bahçelievler Mah..

Eldivan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eldivan’da etkin parti sayısı 3,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 0,8 puan.

Eldivan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eldivan’da geçersiz oy oranı %5,26 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eldivan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eldivan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eldivan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eldivan’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Eldivan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eldivan’daki 6 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Eldivan’ın altın sandığı hangisi?

Eldivan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eldivan, Bahçelievler Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,24 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,55 puan sapmayla verdi.

Eldivan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Topraklık (%44,2) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%30,3) mahallesinde aldı.

Eldivan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bahçelievler (%44,0) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%30,3) mahallesinde aldı.

Eldivan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%87,6), en düşük katılım Topraklık Mah. (%83,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.