Kızılırmak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kızılırmak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 8,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kızılırmak’ta Recep Tayyip Erdoğan %86,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%56,5
2024 katılım
%89,9
yerel seçim
Seçmen
1.675
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kızılırmak sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKızılırmak, Çankırı · katılım %89,9KızılırmakÇankırıMHP%56,50%50,41AK Parti%38,37%37,91Yeniden Refah%4,24%3,13CHP%0,48%4,20DEVA%0,21%0,40Saadet%0,14%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKızılırmak, Çankırı · katılım %89,7KızılırmakÇankırıErdoğan%82,48%72,14Kılıçdaroğlu%12,73%20,34Sinan Oğan%4,20%7,06Muharrem İnce%0,58%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKızılırmak, Çankırı · katılım %87,8KızılırmakÇankırıErdoğan%86,02%76,76Kılıçdaroğlu%13,98%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKızılırmak, Çankırı · katılım %89,7KızılırmakÇankırıMHP%46,64%31,11AK Parti%34,82%41,69İYİ Parti%10,41%18,05BBP%1,92%1,01Yeniden Refah%1,78%3,00ittifak)%1,30%1,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kızılırmak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kızılırmak’ta oyların %13,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 10,7 puan.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,6
MHP%48,1
CHP%0,6
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,7
Meral Akşener%8,9
Muharrem İnce%6,7
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,9
MHP%28,1
İYİ Parti%7,3
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,4
MHP%48,1
BTP%0,3
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,5
Kemal Kılıçdaroğlu%12,7
Sinan Oğan%4,2
Katılım %89,7
2023 MVMilletvekili
MHP%46,6
AK Parti%34,8
İYİ Parti%10,4
Katılım %89,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,0
Kemal Kılıçdaroğlu%14,0
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
MHP%56,5
AK Parti%38,4
Yeniden Refah%4,2
Katılım %89,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kızılırmak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Hüseyinli Mah.AK Parti %58,9%95,5
Osmanlı Mah.MHP %59,4%88,9
Yeni Mah.MHP %59,7%89,2

Altın sandık

Kızılırmak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%89,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%89,2
Osmanlı Mah.%88,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Osmanlı Mah.%88,9
Yeni Mah.%89,2

Kızılırmak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kızılırmak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kızılırmak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,4 ile ikinci oldu.

Kızılırmak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kızılırmak’ta 1.675 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Kızılırmak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,5, Kemal Kılıçdaroğlu %12,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,0 ile önde çıktı.

Kızılırmak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %46,6, AK Parti %34,8, İYİ Parti %10,4, BBP %1,9, Yeniden Refah %1,8.

Kızılırmak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kızılırmak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kızılırmak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kızılırmak’ta oyların %13,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 10,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Kızılırmak’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kızılırmak’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kızılırmak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kızılırmak’ta etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,1 puan.

Kızılırmak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kızılırmak’ta geçersiz oy oranı %2,92 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kızılırmak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kızılırmak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kızılırmak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kızılırmak’ta AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Kızılırmak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kızılırmak’taki 3 mahallenin 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kızılırmak’ın altın sandığı hangisi?

Kızılırmak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kızılırmak, Yeni Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,26 puan sapmayla verdi.

Kızılırmak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,9 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.