Kurşunlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kurşunlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 44,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kurşunlu’da Recep Tayyip Erdoğan %78,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%55,2
2024 katılım
%87,8
yerel seçim
Seçmen
4.344
2024
Sandık
20
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kurşunlu sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKurşunlu, Çankırı · katılım %87,8KurşunluÇankırıMHP%55,22%50,41AK Parti%39,52%37,91CHP%3,52%4,20Yeniden Refah%0,76%3,13Zafer Partisi%0,38%0,37Millet%0,22%0,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKurşunlu, Çankırı · katılım %87,9KurşunluÇankırıErdoğan%75,48%72,14Kılıçdaroğlu%19,02%20,34Sinan Oğan%5,07%7,06Muharrem İnce%0,43%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKurşunlu, Çankırı · katılım %87,2KurşunluÇankırıErdoğan%78,62%76,76Kılıçdaroğlu%21,38%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKurşunlu, Çankırı · katılım %87,9KurşunluÇankırıAK Parti%45,01%41,69MHP%31,53%31,11İYİ Parti%16,27%18,05Yeniden Refah%1,73%3,00ittifak)%1,51%1,17Zafer Partisi%0,99%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kurşunlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kurşunlu’da oyların %45,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 30,9 puan.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → MHP54,030,2
Erenler Mah.AK Parti → MHP50,125,0
Cömertler Mah.AK Parti → MHP46,414,5
Kalekapu Mah.AK Parti → MHP45,127,6
Müslüm Mah.AK Parti → MHP44,712,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%60,6
MHP%29,7
CHP%8,4
Katılım %89,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,5
Muharrem İnce%13,9
Meral Akşener%8,4
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,9
MHP%15,4
CHP%9,0
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%57,0
CHP%28,8
MHP%11,0
Katılım %87,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,5
Kemal Kılıçdaroğlu%19,0
Sinan Oğan%5,1
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,0
MHP%31,5
İYİ Parti%16,3
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,6
Kemal Kılıçdaroğlu%21,4
Katılım %87,2
2024 YerelYerel
MHP%55,2
AK Parti%39,5
CHP%3,5
Katılım %87,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kurşunlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Beşpınar Mah.MHP %47,9%89,4
Cavundur Mah.AK Parti %59,5%92,4
Cömertler Mah.MHP %54,5%85,5
Erenler Mah.MHP %60,4%86,2
Hacı Bekir Mah.MHP %51,7%92,0
Kale Mah.MHP %60,0%94,5
Kalekapu Mah.MHP %61,0%88,7
Müslüm Mah.MHP %52,6%85,3
Yeni Mah.MHP %63,3%90,5
Yeşil Mah.MHP %64,2%93,1
Çal Mah.MHP %70,4%90,7
Çiyni Mah.MHP %55,8%82,5

Altın sandık

Kurşunlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kurşunlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yeni Mah.%63,3
Kalekapu Mah.%61,0
Erenler Mah.%60,4
En zayıf
Cavundur Mah.%36,5
Müslüm Mah.%52,6
Cömertler Mah.%54,5
AK Parti
En güçlü
Cavundur Mah.%59,5
Müslüm Mah.%40,1
Cömertler Mah.%40,0
En zayıf
Yeni Mah.%33,1
Kalekapu Mah.%33,4
Erenler Mah.%35,4

Seçime katılım

2024 Yerel%87,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,2 / TR %84,1
2019 Yerel%87,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cavundur Mah.%92,4
Yeni Mah.%90,5
Kalekapu Mah.%88,7
Erenler Mah.%86,2
Cömertler Mah.%85,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Müslüm Mah.%85,3
Cömertler Mah.%85,5
Erenler Mah.%86,2
Kalekapu Mah.%88,7
Yeni Mah.%90,5

Kurşunlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kurşunlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kurşunlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Kurşunlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kurşunlu’da 4.344 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 20 sandıkta kullanıldı.

Kurşunlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,5, Kemal Kılıçdaroğlu %19,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,6 ile önde çıktı.

Kurşunlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,0, MHP %31,5, İYİ Parti %16,3, Yeniden Refah %1,7, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,5.

Kurşunlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kurşunlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kurşunlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kurşunlu’da oyların %45,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 30,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Kurşunlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Erenler Mah., Cömertler Mah..

Kurşunlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kurşunlu’da etkin parti sayısı 2,16; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,7 puan.

Kurşunlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kurşunlu’da geçersiz oy oranı %3,78 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kurşunlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kurşunlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kurşunlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kurşunlu’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Kurşunlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kurşunlu’daki 12 mahallenin 11 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kurşunlu’nun altın sandığı hangisi?

Kurşunlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kurşunlu, Cömertler Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Kurşunlu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeni (%63,3) mahallesinde, en düşük oyu Cavundur (%36,5) mahallesinde aldı.

Kurşunlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cavundur (%59,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%33,1) mahallesinde aldı.

Kurşunlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cavundur Mah. (%92,4), en düşük katılım Müslüm Mah. (%85,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.