Orta Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Orta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 22,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Orta’da Recep Tayyip Erdoğan %90,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%54,1
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
2.362
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Orta sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOrta, Çankırı · katılım %84,5OrtaÇankırıMHP%54,13%50,41AK Parti%44,58%37,91Saadet%0,67%0,66DEVA%0,52%0,40BTP%0,05%0,16Millet%0,05%0,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOrta, Çankırı · katılım %87,3OrtaÇankırıErdoğan%88,13%72,14Kılıçdaroğlu%8,32%20,34Sinan Oğan%3,34%7,06Muharrem İnce%0,21%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOrta, Çankırı · katılım %87,6OrtaÇankırıErdoğan%90,94%76,76Kılıçdaroğlu%9,06%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOrta, Çankırı · katılım %87,3OrtaÇankırıAK Parti%56,01%41,69MHP%27,52%31,11İYİ Parti%8,59%18,05Yeniden Refah%3,81%3,00ittifak)%1,25%1,17Zafer Partisi%0,71%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Orta’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Orta’da oyların %22,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 14,5 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kanlıca Mah.AK Parti → MHP37,229,3
Sultan Beyazıt Mah.AK Parti → MHP22,317,5
Cem Sultan Mah.AK Parti → MHP19,80,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,8
MHP%39,5
Saadet%6,8
Katılım %85,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,0
Meral Akşener%4,3
Muharrem İnce%4,0
Katılım %88,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%71,0
MHP%18,8
İYİ Parti%4,4
Katılım %88,4
2019 YerelYerel
AK Parti%51,6
MHP%32,1
Saadet%16,2
Katılım %91,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,1
Kemal Kılıçdaroğlu%8,3
Sinan Oğan%3,3
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,0
MHP%27,5
İYİ Parti%8,6
Katılım %87,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,9
Kemal Kılıçdaroğlu%9,1
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
MHP%54,1
AK Parti%44,6
Saadet%0,7
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Orta’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cem Sultan Mah.MHP %49,7%88,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %38,7%88,0
Eski Yayla Mah.AK Parti %72,7%94,3
Haci Hasan Mah.AK Parti %92,2%80,2
Hamamonu Mah.AK Parti %63,6%86,8
Hatipler Mah.AK Parti %89,8%87,3
Hurriyet Mah.Yeniden Refah %48,8%91,2
Inkilap Mah.AK Parti %46,3%84,2
Kanarya Mah.AK Parti %57,9%85,1
Kanlıca Mah.MHP %63,8%69,9
Kayilar Mah.MHP %38,4%94,2
Naltepe Mah.AK Parti %66,3%83,1
Nevzat Ayaz Mah.AK Parti %96,5%86,1
Sultan Beyazıt Mah.MHP %58,2%89,6
Sunnetciler Mah.AK Parti %92,8%83,3

Altın sandık

Orta’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Orta’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kanlıca Mah.%63,8
Sultan Beyazıt Mah.%58,2
Cem Sultan Mah.%49,7
En zayıf
Haci Hasan Mah.%4,7
Sunnetciler Mah.%4,7
Hatipler Mah.%6,0
AK Parti
En güçlü
Sunnetciler Mah.%92,8
Haci Hasan Mah.%92,2
Hatipler Mah.%89,8
En zayıf
Hurriyet Mah.%22,9
Kayilar Mah.%24,8
Kanlıca Mah.%34,5

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kayilar Mah.%94,2
Hurriyet Mah.%91,2
Sultan Beyazıt Mah.%89,6
Cem Sultan Mah.%88,2
Cumhuriyet Mah.%88,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kanlıca Mah.%69,9
Haci Hasan Mah.%80,2
Naltepe Mah.%83,1
Sunnetciler Mah.%83,3
Kanarya Mah.%85,1

Orta seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Orta’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Orta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,6 ile ikinci oldu.

Orta’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Orta’da 2.362 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Orta’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,1, Kemal Kılıçdaroğlu %8,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %90,9 ile önde çıktı.

Orta’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,0, MHP %27,5, İYİ Parti %8,6, Yeniden Refah %3,8, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,2.

Orta’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Orta’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Orta’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Orta’da oyların %22,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 14,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Orta’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Kanlıca Mah., Sultan Beyazıt Mah., Cem Sultan Mah..

Orta’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Orta’da etkin parti sayısı 2,03; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,6 puan.

Orta’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Orta’da geçersiz oy oranı %2,96 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Orta’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Orta’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Orta hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Orta’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Orta’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Orta’daki 15 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Orta’nın altın sandığı hangisi?

Orta’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Orta, Sultan Beyazıt Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,77 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,42 puan sapmayla verdi.

Orta’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kanlıca (%63,8) mahallesinde, en düşük oyu Haci Hasan (%4,7) mahallesinde aldı.

Orta’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sunnetciler (%92,8) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%22,9) mahallesinde aldı.

Orta’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayilar Mah. (%94,2), en düşük katılım Kanlıca Mah. (%69,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.