Alaca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Alaca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alaca’da Recep Tayyip Erdoğan %70,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%52,8
2024 katılım
%78,5
yerel seçim
Seçmen
14.082
2024
Sandık
47
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Alaca sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAlaca, Çorum · katılım %78,6AlacaÇorumMHP%52,75%15,62AK Parti%35,76%37,86CHP%4,87%27,45Yeniden Refah%3,21%10,13İYİ Parti%1,42%3,79Zafer Partisi%0,72%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAlaca, Çorum · katılım %89,3AlacaÇorumErdoğan%68,02%61,74Kılıçdaroğlu%27,79%33,12Sinan Oğan%3,90%4,75Muharrem İnce%0,28%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAlaca, Çorum · katılım %87,6AlacaÇorumErdoğan%70,57%64,78Kılıçdaroğlu%29,43%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAlaca, Çorum · katılım %89,3AlacaÇorumAK Parti%41,61%39,59CHP%25,43%30,99MHP%24,30%20,15Yeniden Refah%3,61%3,30Zafer Partisi%1,21%1,52ittifak)%1,17%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Alaca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Alaca’da oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 17,3 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cengizhan Mah.AK Parti → MHP29,132,8
Günhan Mah.AK Parti → MHP26,816,1
Yıldızhan Mah.AK Parti → MHP24,716,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP23,213,8
Denizhan Mah.AK Parti → MHP20,815,4
Özhan Mah.AK Parti → MHP19,814,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,8
MHP%40,4
CHP%1,4
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Muharrem İnce%22,1
Meral Akşener%8,2
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,8
CHP%16,7
MHP%16,2
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
AK Parti%51,8
MHP%34,3
İYİ Parti%9,1
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Sinan Oğan%3,9
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,6
CHP%25,4
MHP%24,3
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,6
Kemal Kılıçdaroğlu%29,4
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
MHP%52,8
AK Parti%35,8
CHP%4,9
Katılım %78,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Alaca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayhan Mah.MHP %54,1%79,0
Cengizhan Mah.MHP %60,3%81,8
Cumhuriyet Mah.MHP %51,8%80,0
Denizhan Mah.MHP %47,3%76,1
Günhan Mah.MHP %53,3%77,1
Yıldızhan Mah.MHP %54,1%79,1
Özhan Mah.MHP %54,8%84,8

Altın sandık

Alaca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Alaca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Cengizhan Mah.%60,3
Özhan Mah.%54,8
Yıldızhan Mah.%54,1
En zayıf
Denizhan Mah.%47,3
Cumhuriyet Mah.%51,8
Günhan Mah.%53,3
AK Parti
En güçlü
Özhan Mah.%40,4
Cumhuriyet Mah.%38,1
Yıldızhan Mah.%37,5
En zayıf
Cengizhan Mah.%27,5
Denizhan Mah.%31,9
Ayhan Mah.%33,2

Seçime katılım

2024 Yerel%78,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Özhan Mah.%84,8
Cengizhan Mah.%81,8
Cumhuriyet Mah.%80,0
Yıldızhan Mah.%79,1
Ayhan Mah.%79,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Denizhan Mah.%76,1
Günhan Mah.%77,1
Ayhan Mah.%79,0
Yıldızhan Mah.%79,1
Cumhuriyet Mah.%80,0

Alaca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Alaca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Alaca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu.

Alaca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Alaca’da 14.082 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 47 sandıkta kullanıldı.

Alaca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0, Kemal Kılıçdaroğlu %27,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,6 ile önde çıktı.

Alaca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,6, CHP %25,4, MHP %24,3, Yeniden Refah %3,6, Zafer Partisi %1,2.

Alaca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Alaca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Alaca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Alaca’da oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 17,3 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Alaca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Cengizhan Mah., Günhan Mah., Yıldızhan Mah..

Alaca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Alaca’da etkin parti sayısı 2,44; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,0 puan.

Alaca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 5,9 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 6,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Alaca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Alaca’da geçersiz oy oranı %4,43 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Alaca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alaca’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Alaca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alaca’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Alaca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Alaca’daki 7 mahallenin 7 tanesinde MHP birinci çıktı.

Alaca’nın altın sandığı hangisi?

Alaca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alaca, Cumhuriyet Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,85 puan saptı.

Alaca’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cengizhan (%60,3) mahallesinde, en düşük oyu Denizhan (%47,3) mahallesinde aldı.

Alaca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Özhan (%40,4) mahallesinde, en düşük oyu Cengizhan (%27,5) mahallesinde aldı.

Alaca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Özhan Mah. (%84,8), en düşük katılım Denizhan Mah. (%76,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.