Kargı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kargı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 30,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kargı’da Recep Tayyip Erdoğan %74,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kargı sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kargı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kargı’da oyların %32,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 17,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Fatih Mah. | AK Parti → CHP | 38,1 | 28,2 |
| Yeni Mah. | MHP → CHP | 35,3 | 13,2 |
| Mihrihatun Mah. | AK Parti → CHP | 34,7 | 13,3 |
| İmambey Mah. | MHP → CHP | 32,3 | 34,7 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → CHP | 27,9 | 20,2 |
| Orta Mah. | AK Parti → CHP | 25,4 | 18,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kargı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | CHP %53,1 | %79,0 |
| Fatih Mah. | CHP %58,8 | %88,7 |
| Mihrihatun Mah. | CHP %49,7 | %85,0 |
| Orta Mah. | CHP %53,3 | %89,2 |
| Yeni Mah. | CHP %51,4 | %85,4 |
| İmambey Mah. | CHP %62,4 | %89,0 |
Altın sandık
Kargı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kargı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kargı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kargı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kargı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,5 ile ikinci oldu.
Kargı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kargı’da 4.419 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.
Kargı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,3, Kemal Kılıçdaroğlu %24,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,1 ile önde çıktı.
Kargı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %53,3, CHP %22,3, MHP %14,3, Yeniden Refah %2,1, Zafer Partisi %1,6.
Kargı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kargı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kargı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kargı’da oyların %32,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 17,9 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Kargı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah., Yeni Mah., Mihrihatun Mah..
Kargı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kargı’da etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,0 puan.
Kargı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kargı’da geçersiz oy oranı %4,9 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Kargı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kargı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kargı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kargı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Kargı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kargı’daki 6 mahallenin 6 tanesinde CHP birinci çıktı.
Kargı’nın altın sandığı hangisi?
Kargı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kargı, Fatih Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,15 puan saptı.
Kargı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İmambey (%62,4) mahallesinde, en düşük oyu Mihrihatun (%49,7) mahallesinde aldı.
Kargı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%38,2) mahallesinde, en düşük oyu İmambey (%27,8) mahallesinde aldı.
Kargı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orta Mah. (%89,2), en düşük katılım Bahçelievler Mah. (%79,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.