Laçin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Laçin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %46,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Laçin’de Recep Tayyip Erdoğan %72,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,7
2024 katılım
%92,6
yerel seçim
Seçmen
1.160
2024
Sandık
5
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Laçin sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıLaçin, Çorum · katılım %92,6LaçinÇorumAK Parti%50,67%37,86MHP%46,15%15,62Yeniden Refah%1,92%10,13İYİ Parti%0,58%3,79Saadet%0,48%1,32BTP%0,19%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurLaçin, Çorum · katılım %91,4LaçinÇorumErdoğan%69,49%61,74Kılıçdaroğlu%26,56%33,12Sinan Oğan%3,27%4,75Muharrem İnce%0,68%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurLaçin, Çorum · katılım %90,0LaçinÇorumErdoğan%72,78%64,78Kılıçdaroğlu%27,22%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiLaçin, Çorum · katılım %91,0LaçinÇorumAK Parti%48,02%39,59CHP%24,20%30,99MHP%19,10%20,15Yeniden Refah%2,08%3,30ittifak)%1,27%0,87Zafer Partisi%0,88%1,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Laçin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Laçin’de oyların %2,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 0,2 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,3
AK Parti%45,6
BBP%3,4
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Muharrem İnce%22,3
Meral Akşener%7,2
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
CHP%19,2
MHP%13,2
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,8
MHP%46,9
Saadet%0,7
Katılım %93,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,5
Kemal Kılıçdaroğlu%26,6
Sinan Oğan%3,3
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,0
CHP%24,2
MHP%19,1
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Kemal Kılıçdaroğlu%27,2
Katılım %90,0
2024 YerelYerel
AK Parti%50,7
MHP%46,2
Yeniden Refah%1,9
Katılım %92,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Laçin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.AK Parti %58,8%95,4
Fatih Mah.MHP %56,0%94,1
Yeni Mah.AK Parti %48,5%88,2

Altın sandık

Laçin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%92,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%95,4
Fatih Mah.%94,1
Yeni Mah.%88,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%88,2
Fatih Mah.%94,1
Bahçelievler Mah.%95,4

Laçin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Laçin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Laçin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %46,1 ile ikinci oldu.

Laçin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Laçin’de 1.160 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 5 sandıkta kullanıldı.

Laçin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,5, Kemal Kılıçdaroğlu %26,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8 ile önde çıktı.

Laçin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,0, CHP %24,2, MHP %19,1, Yeniden Refah %2,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,3.

Laçin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Laçin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Laçin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Laçin’de oyların %2,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 0,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Laçin’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Laçin’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Laçin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Laçin’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 4,5 puan.

Laçin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Laçin’de geçersiz oy oranı %3,17 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Laçin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Laçin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Laçin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Laçin’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Laçin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Laçin’deki 3 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Laçin’in altın sandığı hangisi?

Laçin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Laçin, Yeni Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,38 puan saptı.

Laçin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%95,4), en düşük katılım Yeni Mah. (%88,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.