Oğuzlar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Oğuzlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Oğuzlar’da Recep Tayyip Erdoğan %70,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,7
2024 katılım
%91,0
yerel seçim
Seçmen
2.463
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Oğuzlar sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOğuzlar, Çorum · katılım %91,0OğuzlarÇorumCHP%50,73%27,45AK Parti%39,50%37,86BTP%3,63%0,32MHP%2,77%15,62Vatan%1,12%0,08Yeniden Refah%1,06%10,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOğuzlar, Çorum · katılım %93,4OğuzlarÇorumErdoğan%67,26%61,74Kılıçdaroğlu%28,71%33,12Sinan Oğan%3,26%4,75Muharrem İnce%0,78%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOğuzlar, Çorum · katılım %92,0OğuzlarÇorumErdoğan%70,68%64,78Kılıçdaroğlu%29,32%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOğuzlar, Çorum · katılım %93,3OğuzlarÇorumAK Parti%49,61%39,59CHP%27,15%30,99MHP%14,20%20,15Yeniden Refah%2,13%3,30Ap%1,16%0,38ittifak)%1,13%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Oğuzlar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Oğuzlar’da oyların %15,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,8 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gölbaşı Mah.AK Parti → CHP19,428,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%51,9
AK Parti%44,7
MHP%2,4
Katılım %95,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,2
Muharrem İnce%22,2
Meral Akşener%7,1
Katılım %93,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,2
CHP%20,1
MHP%8,8
Katılım %93,6
2019 YerelYerel
AK Parti%52,2
CHP%41,8
MHP%5,6
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,3
Kemal Kılıçdaroğlu%28,7
Sinan Oğan%3,3
Katılım %93,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,6
CHP%27,2
MHP%14,2
Katılım %93,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,3
Katılım %92,0
2024 YerelYerel
CHP%50,7
AK Parti%39,5
BTP%3,6
Katılım %91,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Oğuzlar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Asarçay Mah.AK Parti %58,7%97,8
Birtatlı Mah.CHP %63,0%92,5
Gölbaşı Mah.CHP %59,2%89,6
Karadonlu Mah.CHP %46,0%86,7
Kızılcapelit Mah.AK Parti %48,2%94,7
Çarşı Mah.AK Parti %49,7%91,8
Çeşme Mah.CHP %47,9%92,1

Altın sandık

Oğuzlar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Oğuzlar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Birtatlı Mah.%63,0
Gölbaşı Mah.%59,2
Çeşme Mah.%47,9
En zayıf
Çarşı Mah.%36,2
Karadonlu Mah.%46,0
Çeşme Mah.%47,9
AK Parti
En güçlü
Çarşı Mah.%49,7
Çeşme Mah.%45,1
Karadonlu Mah.%42,7
En zayıf
Birtatlı Mah.%29,3
Gölbaşı Mah.%31,2
Karadonlu Mah.%42,7

Seçime katılım

2024 Yerel%91,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Birtatlı Mah.%92,5
Çeşme Mah.%92,1
Çarşı Mah.%91,8
Gölbaşı Mah.%89,6
Karadonlu Mah.%86,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karadonlu Mah.%86,7
Gölbaşı Mah.%89,6
Çarşı Mah.%91,8
Çeşme Mah.%92,1
Birtatlı Mah.%92,5

Oğuzlar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Oğuzlar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Oğuzlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Oğuzlar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Oğuzlar’da 2.463 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Oğuzlar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,3, Kemal Kılıçdaroğlu %28,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,7 ile önde çıktı.

Oğuzlar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,6, CHP %27,1, MHP %14,2, Yeniden Refah %2,1, Ap %1,2.

Oğuzlar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Oğuzlar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Oğuzlar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Oğuzlar’da oyların %15,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Oğuzlar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Gölbaşı Mah..

Oğuzlar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Oğuzlar’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,2 puan.

Oğuzlar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Oğuzlar’da geçersiz oy oranı %6,02 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Oğuzlar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Oğuzlar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Oğuzlar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Oğuzlar’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Oğuzlar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Oğuzlar’daki 7 mahallenin 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Oğuzlar’ın altın sandığı hangisi?

Oğuzlar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Oğuzlar, Karadonlu Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,92 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,05 puan sapmayla verdi.

Oğuzlar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Birtatlı (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Çarşı (%36,2) mahallesinde aldı.

Oğuzlar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çarşı (%49,7) mahallesinde, en düşük oyu Birtatlı (%29,3) mahallesinde aldı.

Oğuzlar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Birtatlı Mah. (%92,5), en düşük katılım Karadonlu Mah. (%86,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.